Во Брисел велат дека се благодарни на земјите од Западен Балкан кои ги поддржаа санкциите на ЕУ кон Русија, но не наведуваат дека планираат компензација на средства за штетите што тие земји би можеле да ги претрпат поради ова усогласување со мерките на ЕУ, дознава „Политика“

На прашањето на македонските медиуми дали ЕУ на некој начин ќе им помогне на земјите од регионот со новите распределби поради кризата во Украина, а особено на оние чии економии може да загубат поради приклучувањето кон санкциите на ЕУ, од Брисел велат дека ЕУ ќе продолжи да работи заедно со Западен Балкан.ја поддржува.

Од Европската комисија соопштија дека шефот на дипломатијата на ЕУ, Јосеф Борел, деновиве е во посета на Македонија и Албанија, каде изрази благодарност за нивната 100% усогласеност со надворешната и безбедносната политика на ЕУ, вклучително и санкциите против Русија.

Високиот претставник изрази благодарност и ја презентираше поддршката што ќе им ја дадеме на овие земји во контекст на конфликтот во Украина. ЕУ веќе има значајна инвестициска програма за Западен Балкан, која беше формирана пред инвазијата на Украина. Тоа се парите што ЕУ ги инвестира во овој регион, а тука е и поддршката што ја даваме за време на пандемијата. ЕУ стои до земјите од Западен Балкан и оваа посета е уште еден доказ за тоа, велат во Комисијата.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.