Ознака: ЕУ-Западен Балкан
Свет 26.04.24 | 23:02

Сијарто: Фокусот на унгарското претседателство со ЕУ ќе биде проширувањето на Унијата на Западен Балкан

За време на претстојното претседавање со ЕУ, Унгарија планира да се фокусира на прашања кои се важни за централна Европа, како што се борбата против илегалната миграција,...

Балкан 05.02.24 | 07:57

Италија ги собира министрите за надворешни работи од Западниот Балкан

Министерот за надворешни работи во техничката Влада, Бујар Османи денеска ќе престојува во работна посета на Италија, каде што ќе учествува на средбата на шефовите...

Балкан 07.11.23 | 19:22

За Грција интеграцијата на Украина и Молдавија во ЕУ не смее да биде на товар на Западен Балкан

Грчката поддршка за ЕУ перспективата на Западен Балкан, ја повтори заменик-министерката за надворешни работи на Грција Александра Пападопулу, говорејќи на конференцијата...

Балкан 31.10.23 | 14:41

За ЕУ проширувањето со земјите од Западен Балкан било приоритет

Посетата на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен на земјите од Западен Балкан е јасен показател за големата важност што ЕУ му го придава на процесот...

Економија 06.12.22 | 20:09

Од 1 октомври 2023 поевтин роаминг со ЕУ, до 2027 ќе се укине

На Самитот за Западен Балкан – Европска Унија  што се одржува денеска во Тирана телекомуникациските оператори од земјите од ЕУ и ЗБ  потпишаа Договор со кој ќе се овозможи...

Балкан 21.10.22 | 09:22

Претставниците на Западен Балкан постигнаа договор во Берлин за усогласување на визниот режим со ЕУ

Официјални претставници на Западен Балкан и на Европската унија во Берлин договорија мерки за спречување на илегалната миграција на „балканската рута“, од кои најважни...

Балкан 30.08.22 | 15:21

Вучиќ, Рама и Ковачевски во четврток ќе промовираат вино од „Отворен Балкан“

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски и премиерот на Република Албанија,...

Македонија 22.06.22 | 12:32

Се предомислија, сепак ќе одат во Брисел: Ковачевски, Вучиќ и Рама ќе присуствуваат на самитот ЕУ – Западен балкан

Премиерот на Македонија, Димитар Ковачевски, неговиот албански колега Еди Рама и претседателот на Србија Александар Вучиќ ќе одат во Брисел и ќе учествуваат на самитот...

Балкан 14.06.22 | 22:49

Мишел: Западен Балкан приоритет за ЕУ, сега повеќе од било кога

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел кој денеска се сретна со претседателот Мило Ѓукановиќ во Подгорица, рече дека ова е важен момент за европската иднина на...

Балкан 14.06.22 | 22:22

Ѓукановиќ: Членството во ЕУ е геополитичка инвестиција во светскиот мир

„Членството на Западен Балкан во ЕУ е геополитичка инвестиција во светскиот мир и стабилност“, изјавил црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ по денешната средба...

Балкан 18.05.22 | 18:14

Конференцијата ЕУ-Западен Балкан ќе се одржи на 23 јуни во Брисел

Најавената Конференција за Западен Балкан на француското претседателство ќе се одржи на 23 јуни со лидерите од регионот и од ЕУ, јави дописничката на МИА од Брисел. Француското...

Балкан 15.03.22 | 18:14

Oд ЕУ само благодарност: Брисел не планира помош за земјите од регионот кои ги поддржаа санкциите кон Русија како компензација за штетата

Во Брисел велат дека се благодарни на земјите од Западен Балкан кои ги поддржаа санкциите на ЕУ кон Русија, но не наведуваат дека планираат компензација на средства...

Македонија 08.03.22 | 08:53

ЕУ дипломати: Одлуката за кандидатурата на Украина не менува ништо за Западниот Балкан

По одлуката да се разгледаат кандидатурите за членство во ЕУ на Украина, Грузија и Молдавија, дипломатите во ЕУ инсистираат дека тоа ништо не менува за процесот на земјите...