Ознака: санкции за Русија
Свет 14.03.23 | 11:42

Захарова: Чуден е ставот на министерот Баста, изјаснете се против притисокот на САД, а не за санкции против Русија

Српскиот министер за економија Раде Баста требаше да се изјасни против притисокот на САД врз неговата земја, а не за санкции против Русија. Ова мислење во својот Телеграм...

Балкан 14.03.23 | 11:36

Српскиот министер за стопанство: Треба да ѝ воведеме санкции на Русија, ова не се издржува

Српскиот министер за економија Раде Баста ја разбранува српската политичка јавност со предлог Србија да воведе санкции кон Русија, што е прва отворена изјава за санкции...

Свет 28.02.23 | 09:30

Орбан: Со антируските санкции Брисел им зема пари од џебовите на Унгарците

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека одредени компании имаат корист од цените на енергијата како резултат на санкциите против Русија. Имено, големите...

Свет 29.01.23 | 09:44

Зеленски воведе санкции за 185 комапнии и поединци кои ја поддржуваат Москва

Украинскиот претседател Володимир Зеленски воведе санкции за 185 компании и поединци кои ја поддржуваат руската војна, која трае веќе 12 месеци. Фирмите и бизнисмените...

Свет 21.10.22 | 08:55

Ќе воведе ли Србија санкции против Русија

Српскиот претседател Александар Вучиќ вчера зборуваше за ситуацијата во Украина и Русија, како и за воведувањето санкции против Русија. Тој објасни дека заменик-министерот...

Балкан 17.10.22 | 14:22

Вучиќ: Не можат по Русија, па удри по Србија

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска изјави дека европските претставници ја повикуваат Србија да биде „на вистинската страна на историјата“, што, како...

Свет 29.09.22 | 14:42

Унгарија нема да поддржи енергетски санкции против Русија

Унгарија не може да го поддржи планираниот осми пакет санкции на Европската унија против Русија доколку тој вклучува енергетски санкции, изјави денеска шефот на Кабинетот...

Свет 06.09.22 | 12:25

Салвини: Некој во Европа погрешно пресметал, санкциите ни наштетија на нас а не на Русија

Лидерот на италијанската десничарска лига, Матео Салвини апелираше за укинување на санкциите против Русија. Причината е што поради нив страдаат европските граѓани,...

Свет 27.08.22 | 23:37

Економист: Русија ги издржа западните санкции поради три причини

Три причини се главни зошто руската економија го издржа притисокот на западните санкции, пишува Економист. Во публикацијата се наведува дека Русија била заштитена...

Свет 26.08.22 | 20:34

Чешка: Енергетската војна со Русија ѝ штети на цела ЕУ

Европа се соочува со големо зголемување на сметките за енергија, поттикнати од силниот пораст на цените на гасот, додека војната во Украина и европските санкции против...

Свет 18.08.22 | 09:57

На Русија одлично ѝ оди со приходите

Поголемиот обем на извоз на нафта, заедно со зголемувањето на цените на гасот, ќе ја зголемат заработката на Русија од извозот на енергенси на 337,5 милијарди долари оваа...

Свет 02.08.22 | 22:52

И Алина Кабаева меѓу санционираните

САД во вторникот на листата санкционирани Руси, под изговор за војната во Украина, ги додадоа имињата на уште 893 Руси, меѓу кои и поранешната гимнастичарка Алина Кабаева,...

Свет 26.07.22 | 23:45

ММФ: Руската економија подобро ги поднесува санкциите од очекуваното

Руската економија е во подобра состојба од очекуваното по санкциите, соопшти ММФ. И покрај санкциите од Западот наметнати на Москва по инвазијата на Украина, руската...

Свет 26.07.22 | 22:54

ЕУ ги обнови санкциите против Русија до крајот на јануари 2023

Европската Унија одлучи да ги обнови санкциите против Русија за уште шест месеци, па така се продолжени до крајот на јануари 2023 година. Ројтерс пренесува дека оваа одлука,...

Свет 06.06.22 | 11:09

Мораме остро да одговориме на затворањето на небото на Македонија, Бугарија и Црна Гора, рече потпретседателот на Горниот дом на рускиот Парламент

Москва и Белград мора да одговорат исклучително остро на затворањето на воздушниот простор, од страна на соседите на Србија, за авионот на рускиот министер за надворешни...

Свет 05.06.22 | 11:42

Лавров: Шестиот пакет санкции најмногу ќе ѝ наштети на ЕУ

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во интервју за Радио телевизија на Република Српска изјави дека Европската унија ќе биде повеќе оштетена од шестиот...

Свет 02.06.22 | 17:56

ЕУ удри по руската нафта – усвоен шестиот пакет-мерки против Русија

ЕУ се согласи на нови санкции против Русија. Пакетот вклучува ембарго за нафта. Европската унија штотуку ја одобри шестата рунда санкции против Русија, пишува Ројтерс. „Има...

Свет 31.05.22 | 08:00

Нафтеното ембарго врз Русија ќе важи за сите освен за земјите без излез на море

Лидерите на 27-те земји членки на ЕУ доцна синоќа постигнаа политички договор синоќа за ембарго од околу 90 отсто врз руската нафта, Унгарија го доби исклучокот што го...

Балкан 25.05.22 | 22:20

Вучиќ објави дали Србија ќе ѝ воведе санкции на Русија

Српскиот претседател Александар Вучиќ откри детали од разговорите на Светскиот економски форум. Како што рече, главна тема на собирот во Давос и натаму била Украина,...

Свет 18.05.22 | 18:05

Џентилони: Блокирана е одлуката за шестиот пакет санкции кон Русија

Еврокомесарот за економија Паоло Џентилони денеска во интервју за ТВ Раи њуз 24 потврди дека е блокирана одлуката за шестиот пакет санкции на ЕУ против Русија. Многу...