Косовскиот премиер Албин Курти оцени дека преговорите меѓу Косово и Србија со посредство на ЕУ станале толку еднострани што дошле во ќорсокак и го обвини српскиот претседател Александар Вучиќ дека го навредува, а европските посредници дека не се обидуваат да го спречат тоа.

Во интервју за британски Гардијан објавено денеска, Курти рече дека континуираната нестабилност го направила регионот „игралиште за геополитичките игри на Руската Федерација и Народна Република Кина“.

Курти ја опиша својата последна неуспешна средба со српскиот претседател Александар Вучиќ на 14 септември во Брисел како дебакл, додавајќи дека специјалниот пратеник на ЕУ Мирослав Лајчак „ја изгубил неутралноста“.

Според Курти, Лајчак не успеал да им го пренесе на граѓаните на Косово писмената преговарачка позиција на Србија, но таа им била презентирана дури откако преговорите биле прекинати. Курти рече дека документот е стар повеќе од шест месеци.

„Нема понатамошен напредок со овој метод. Состанокот на 14 септември ги покажа границите на старите методи“, рече Курти.

Како што пренесува „Гардијан“, косовскиот премиер го обвини Вучиќ дека го навредувал за време на разговорот, што, како што рече, станало редовна појава без никаков обид на медијаторите да го спречат тоа.

„Во овие две години доста често навредуваше и пцуеше на српски… Ги замолив посредниците да го спречат и да го осудат, но тоа никогаш не се случува“, рече Курти.

„Гардијан“ потсетува дека, според соопштението на кабинетот на претседателката на Косово Вјоса Османи, на самитот во Молдавија на 1 јуни, на кој присуствуваа и претседателот на Франција Емануел Макрон, германскиот канцелар Олаф Шолц и високиот претставник на ЕУ. за надворешна политика и безбедност Џозеф Борел (Јозеп Борел), Вучиќ го навреди претседателот на Косово.

Тој на претседателката на Косово и на персоналот во нејзината придружба им се обрати со погрден и навредлив термин „стаорци““, изјави Бљерим Веља, шеф на кабинетот на Османијева. „Излутеноста на Вучиќ ја одразуваат неговата личност и неговата неспособност да прифати различни мислења“, додаде тој.

Еден извор вели дека иако Макрон и Шолц не можеле да разберат што зборува Вучиќ, неговиот говор на телото покажува дека е иритиран и не сака да биде во иста просторија со Косовците.

Курти не прецизираше кои епитети наводно ги употребил српскиот претседател против него, но косовските дипломати велат дека еден од навредливите зборови користени на претходните состаноци бил „Шиптар“, погрдно име за косовските Албанци на српски јазик.

„Како училишен насилник да биде почестен од училишната администрација, освен во овој случај, училишниот насилник изврши геноцид и е верен сојузник на (Владимир) Путин“, рече Курти.

Кабинетот на претседателот на Србија не одговори на барањата за коментар.

„Гардијан“ наведува дека од избувнувањето на војната во Украина, Косово верува дека приоритетот е променет за да се осигура дека Србија нема дополнително да потпадне под руско влијание.

Приштина тврди дека ЕУ и САД ги насочиле своите критики кон владата на Курти затоа што не формирала асоцијација на општини со мнозинско српско население за да им се даде поголема автономија на српските области, додека Курти одбива да отстапи без соодветни чекори од Србија, нагласувајќи дека ништо во работата на Вучиќ Однесувањето сугерира дека може да му се верува, додава весникот.

Курти за Гардијан изјави дека на последната средба на 14 септември отишол со предлози за редоследот на чекорите за косовската и српската страна.

Според него, Лајчак, претставникот на ЕУ, рекол дека предлозите нема да функционираат бидејќи се во спротивност со ставот на Србија, а кога косовскиот премиер побарал да го види весникот со ставот на Србија, Лајчак рекол дека му бил даден на заменикот на Курти пред средбата.

Заменикот, сепак, рече дека не добил ништо, па Курти отиде да се соочи со Лајчак, кој потоа рече дека неговиот тим сè уште се обидува да го извади документот од досиејата.

Според Курти, се покажало дека документот што недостасува Србија го составила уште пред мартовскиот договор и дека инсистира дека нема напредок додека Курти не ја формира Заедницата на српските општини, а Лајчак несомнено ги прифатил српските услови.

„Затоа бев згрозен. Бев шокиран“, рече Курти. „Мислам дека ЕУ27 не е информирана за тоа. „Тие ја проверија оваа многу важна работа на оваа личност која ја изгуби својата неутралност“, рече тој

Од кабинетот на Лајчак не сакаа да ја коментираат верзијата на Курти за настаните.

Главниот портпарол на ЕУ за надворешни работи рече дека извештајот на Курти „не ја одразува вистината и е неточен“. Тој рече дека 27-те земји-членки ја повториле својата целосна поддршка за дијалогот, Борел, кој ги води разговорите, и Лајчак. Тој го критикуваше Курти за кршење на доверливоста.

„Дваесет и седум земји-членки на ЕУ, исто така, го потсетија Курти на неговата одговорност да го почитува принципот на доверливост во дијалогот, што е клучна компонента на секој политички чувствителен преговарачки процес“, рече портпаролот, според Гардијан.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.