Ознака: Албин Курти
Балкан 07.12.23 | 10:21

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања а ги крие терористите од Диво Насеље

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната...

Балкан 01.12.23 | 08:11

Kурти бара Србија да му се обраќа како „Република Косово“ ако сакаат избори на северот

Косовскиот премиер Албин Курти синоќа се сретнал со дипломатските претставници на земјите од таканаречената КВИНТА – петте најголеми западни сојузници на Косово...

Балкан 24.11.23 | 18:19

Партијата на Курти до Вучиќ: Ако фашистичките групи од Србија се обидат нешто, ќе поминат како на 24 септември

Косовската владејачка партија, Движење Самоопределување (ВВ) му порача на српскиот претседател Александар Вучиќ дека, „ако фашистичките групи лоцирани во Србија се...

Балкан 22.11.23 | 17:29

Курти не дава српски избори на Косово

Владата на Косово денеска соопшти дека премиерот Албин Курти остварил средба со шефот на мисијата на ОБСЕ на Косово, Мајкл Девенпорт, со кого разговарале за барањето...

Балкан 16.11.23 | 14:37

Курти: Косово нема да се испразни по либерализацијата на 1 јануари

Косовскиот премиер, Албин Курти вели дека во Косово има емиграција, но нема празнење на земјата и дека по 1 јануари, кога стапува во сила визната либерализација за косовските...

Македонија 13.11.23 | 18:50

Ковачевски и Курти сметаат дека мирното решавање на отворените регионални прашања е придонес за стабилен и просперитетен Западен Балкан

Премиерот Димитар Ковачевски и косовскиот премиер Албин Курти на средба во Виена разговарале за дијалогот Приштина – Белград, при што се согласиле дека клучно за...

Балкан 03.11.23 | 14:15

Дали на „де факто признањето“ на Косово ќе се фатат Курти и Вучиќ?

 „Де факто признавање“ е паричката што Западот првенствено ја има наменето за премиерот на Косово, Албин Курти, пишува порталот Демостат, јави дописникот на МИА од...

Балкан 20.10.23 | 07:52

Курти ја поздрави резолуцијата на ЕП за Косово која не е обврзувачка за никого

Косовскиот премиер Албин Курти ја поздрави вчерашната резолуција на Европскиот парламент за развојот на настаните во дијалогот меѓу Косово и Србија и за ситуацијата...

Балкан 13.10.23 | 12:40

Курти: Дијалогот со Белград не може да продолжи нормално по српската агресија врз Косово

Косовскиот премиер, Албин Курти по денешната средба со американските сенатори Џин Шахин и Питер Велч, кои престојуваат во официјална посета на Косово, изјави дека ги...

Балкан 30.09.23 | 22:22

Чеда Јовановиќ: Курти не е терорист

Поранешниот водач на движењето „Отпор“ Чедомир Јовановиќ вели дека премиерот на Косово Албин Курти не е терорист. Според него, Курти е само заложник на целата ситуација...

Балкан 29.09.23 | 09:44

Вучиќ: Курти плаче како некоја тетка кога ќе му подвикнам на српски, повторува „инглиш, инглиш“

Претседателот на Србија Александар Вучиќ ја објасни атмосферата во која се водат разговорите со Албин Курти и дали некогаш го навредил. Koга ќе претера ќе му кажам некој...

Балкан 24.09.23 | 20:46

Вучиќ: Курти е единствениот виновник

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека премиерот на привремените институции на Приштина Аљбин Курти е единствениот виновник и дека неговата единствена...

Балкан 24.09.23 | 19:58

Борел разговарал со Курти и Вучиќ

Високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Жозеп Борел денеска телефонски разговараше во косовскиот премиер Албин Курти и со српскиот претседател...

Балкан 24.09.23 | 19:22

Курти за Гардијан: Преговорите со Србија во ќорсокак, Вучиќ ме навреди, ме нарече „Шиптар“

Косовскиот премиер Албин Курти оцени дека преговорите меѓу Косово и Србија со посредство на ЕУ станале толку еднострани што дошле во ќорсокак и го обвини српскиот претседател...

Балкан 24.09.23 | 14:56

Курти тврди дека напаѓачите се опколени, ги повика да се предадат

Косовскиот премиер Албин Курти во своето обраќање на прес-конференција по инцидентот на влезот во селото Бањска рече дека еден полицаец го загубил животот, а друг е...

Балкан 24.09.23 | 13:19

Претседателот на српското Собрание: Курти веднаш побрза да ги обвини Србите за настаните во Бањска на Косово

Претседателот на српското Собрание, Владимир Орлиќ, изјави дека косовскиот премиер Албин Курти веднаш побрзал да ги обвини Србите за настаните во Бањска и дека секој...

Балкан 18.09.23 | 17:33

Тахири: Ова е последен мандат на Курти како премиер на Косово

Шефот на пратеничката група на опозициската Демократска партија на Косово (ПДК), Абељард Тахири изјави дека ова е последен премиерски мандат на актуелниот шеф на косовската...

Балкан 14.09.23 | 22:59

Курти обелодени детали: Еве каков предлог има на масата пред Србија и Косово

Косовскиот премиер Албин Курти денеска го соопшти својот предлог-план за редоследот на имплементација на Основниот договор и додаде дека тоа е единствениот план што...

Балкан 14.09.23 | 18:23

Курти: Средбата во Брисел неуспешна поради условувањата од Белград

Косовскиот премиер Албин Курти денеска изјави дека средбата во Брисел не дала резултати поради условувањата од Србија и поддршката за предлогот на претставникот на...

Балкан 06.09.23 | 20:06

Мустафа: Со ваквото однесување на Курти очекувам заострување на санкциите кон Косово

Поранешниот косовски премиер, Иса Мустафа, смета дека не може да се очекува меѓународната заедница да падне во замката на игрите на владата на Албин Курти со Административното...