Ознака: Албин Курти
Балкан 01.08.22 | 10:00

Курти: Oдлуките на косовската влада се одложени под услов да се отстранат барикадите

Косовскиот премиер, Албин Курти, на Твитер напиша дека одлуката да се одложи до 1 септември одлуката за реципроцитет е донесена под услов да се отстранат сите барикади...

Балкан 01.08.22 | 09:52

Kосово ја одложи одлуката за регистарските таблички до 1 септември

Утрово на северот на Косово и Метохија е мирно, по бурното деноноќие. Приштина ја одложи одлуката за реципроцитетни мерки за 1 септември. Србите ја поминаа ноќта на барикадите. Вчерашниот...

Балкан 01.08.22 | 07:50

Брнабиќ за изјавата на косовскиот премиер: Курти е срамот на денешниот Балкан

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, остро реагираше на изјавата на косовскиот премиер Албин Курти, во која тој ги обвини српскиот претседател Александар Вучиќ и директорот...

Балкан 31.07.22 | 21:43

Изјава на Албин Курти за состојбата на северот на Косово


Балкан 30.07.22 | 18:41

Курти: Не сме за привремени документи, го правиме истото што Србија го прави со нашите граѓани

Косовскиот премиер , Албин Курти изјави дека Владата која тој ја води никогаш не била за тоа да се воведат привремени документи за српските граѓани кои влегуваат на...

Балкан 30.07.22 | 13:08

Курти со обраќање до косовските Срби во врска со регистарските таблички: Имајте доверба и волја

Косовскиот премиер, Албин Курти побара денеска од сограѓаните од српска националност да имаат „доверба и волја“ на ден пред завршувањето на рокот за промена на нивните...

Балкан 20.07.22 | 17:20

Курти: Стартот на преговорите на ЕУ со Скопје и Тирана е поттик за реформи на целиот Балкан

Косовскиот премиер Албин Курти ја отвори денешната седница на неговата влада со честитки до Македонија и Албанија за вчерашното отворање на пристапните преговори...

Балкан 19.07.22 | 17:21

Курти: Косово е најдемократска држава во Западен Балкан

Премиерот на Косово, Албин Курти на неговиот профил на Твитер објави дека Косово е најдемократска и истовремено најизолираната земја на Западен Балкан. Денеска навршуваат...

Балкан 14.07.22 | 09:25

Курти летува во Грција во рисорт наречен „вратата на рајот“ за 500 евра дневно

Премиерот на Косово се одмора  во луксузниот хотел „Лагониси Гранд Ресорт“ во Грција.  Курти наводно дошол  на некаков симпозиум но тој е виден во овој комплекс на...

Балкан 28.06.22 | 12:14

Курти: Нема да дозволам друга српска држава на Косово

Косовскиот премиер Албин Курти изјавил за албанската телевизија „Сири“ дека нема да дозволи „друга српска република на Косово, слична на онаа која постои во БиХ“. „Не...

Балкан 16.06.22 | 15:27

Курти имал заштедено само 400 евра а за кирија на станот плаќа 250

Антикорупциската агенција на Косово покрена истрага за имотот на 20 отсто од функционерите, а меѓу оние чиј имот ќе биде сослушан е и косовскиот премиер Албин Курти. Курти...

Балкан 10.06.22 | 22:10

Косово до крајот на годинава ќе побара кандидатски статус во ЕУ

Косовскиот премиер Албин Курти на заедничката прес-конференција со германскиот канцелар Олаф Шолц во Приштина најави дека до крајот на годинава Косово ќе аплицира...

Балкан 05.05.22 | 08:20

Курти: Руската агресија врз Украина ги зголеми несогласувањата меѓу Косово и Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ во Берлин разговараше за продолжување на бриселскиот дијалог со премиерот на Косово, Албин Курти и специјалниот претставник...

Балкан 04.05.22 | 20:50

Шолц и Курти во Берлин разговараа за визната либерализација за Косово и соработката

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изрази задоволство од соработката меѓу владите на Германија и Косово и повика на натамошен напредок во либерализацијата на...

Балкан 18.04.22 | 15:47

Косово и Албанија се еден народ, границата ни ја наметнаа Југославија и Србија, вели Курти за „Катимерини“:

Грчкиот весник Катимерини објави интервју со косовскиот премиер Аљбин Курти, за кого се наведува дека и понатаму инсистира на обединување со Албанија, без оглед на...

Балкан 13.04.22 | 13:51

Вучиќ ги нарече Курти и Ѓукановиќ муви лајнарки

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ им одговори на премиерот Косово, Албин Курти и на претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ кои велат дека Србија се вооружува...

Балкан 10.03.22 | 22:03

Курти: Косово плаќа најскап зејтин во светот, но цената е вештачки надуена

Косовскиот премиер, Албин Курти, по денешното поскапување на цената на сончогледовото масло во дел од маркетите во државата на дури 3,50 евра за литар, изјави дека Косово...

Балкан 18.02.22 | 13:12

Курти загрижен поради заминувањето на младите од Косово

Косовскиот премиер, Албин Курти, оцени дека заминувањето на младите од Косово е многу загрижувачки и оти тоа прашање властите се обидуваат да го решат со борба против...

Македонија 29.01.22 | 22:31

Ахмети на средба со Курти во Приштина: Од витално значење е Косово и Македонија да го продолжат патот на развој и интеграција во ЕУ

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, придружуван од министрите од неговата партија во Владата на Македонија, се сретна со премиерот на Република Косово, Албин Курти.     Од...

Балкан 15.01.22 | 17:26

Курти со порака до Србија: Третирајте го Косово како независна и суверена држава

Косовскиот премиер Албин Курти истакна дека уставот на Косово предвидува дека сите граѓани се еднакви пред законот, зборувајќи за барањата на Србија да и се дозволи...