Косовскиот Телеком денеска беше цел на кибер-напади, поради што паднаа неговите интернет услуги, јави дописникот на МИА од Приштина.

Информацијата во изјава за медиумите ја потврди портпаролот на Телекомот, Фадиљ Лепаја, кој информира дека нападите започнале во осум часот наутро.

– Косовскиот Телеком денеска се соочува со кибернетички напади, кои започнаа во 8 часот наутро. Нашите тимови ги идентификуваа ИП-адресите кои напаѓаат и интензивно се залагаат за конечно прекинување на нападите, изјави Лепаја.

Во Косово во претходните денови беа нападнати палтформата Е-Косова, страницата на Владата, на неколку министерства, на полицијата на Косово и на повеќе онлајн медиуми.

Дел од медиумите во Приштина и денешната ненајавена и ненадејна посета на Албин Курти на Тирана и средбата со албанскиот премиер Еди Рама, ги доведуваат во врска со кибер-нападите врз двете држави.

Неколку земји од регионот во последно време се соочуваат со пораст на кибер-нападите, поради што Албанија ги прекина дипломатските односи со Иран, затоа што се претпоставува дека таа држава стои зад нападите врз институциите, меѓу кои и против системот на граничните служби.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.