Италија ги заостри мерките на границата со Словенија, а причината е зголемениот страв од тероризам. Покрај полицијата испратиле и вооружена војска, а камерите на RTL Danas ги снимиле во близина на границата во градот Муџа како го пренасочуваат сообраќајот.

Возилата кои доаѓаат од Италија се пренасочуваат од автопатот. Има полициско комбе кое е секогаш таму. Тоа е граничната полиција и секој ден има шест до осум полицајци во смена кои запираат сомнителни возила и ги проверуваат патниците. Тие го прават сето ова под будното око на армијата која е таму со комбе, а војниците имаат долги цевки, рече репортерот Петра Фабијан Капов. Не е чудно што армијата е вклучена во работата на контролата, продолжи репортерот, бидејќи и пред три години околу 50 војници ја набљудувале словенечката граница и движењето на илегалните мигранти.

Возилата одат без поголеми застанувања, нема метеж и метеж, се прегледуваат само сомнителни. Ова треба да потрае следните 10 дена. Иако се очекува овој рок да биде продолжен, дознаваме од разговорот со полицијата и армијата што тие самите не знаат да кажат до кога ќе трае оваа состојба, истакна репортерот.

Марко од Муџа во Италија вели дека мора да има граници меѓу земјите.

Кога дојдов во Хрватска, морав да имам документи за да кажам каде одам, што правам, колку пари имам. Така беше подобро, објасни тој.

А Роберт од Умаг рече дека не бил запрен на ниту еден пункт. „Нека биде онака како што бара ситуацијата. Во ред е за мене“, заклучил тој, пренесува Нет.хр.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.