Грција тајно испраќа 250 контејнери со оружје и муниција во Украина по налог на САД, пишува весникот „Ефимерида тон синтактон“.

Според изданието, контејнерите минуваат низ Романија, а првите контејнери биле испратени од станицата во Като Гефира на 14 мај.

Претходно, грчкиот премиер Киријакос Мицотакис ја уверуваше јавноста дека не потпишал никаков таен договор за испорака на оружје во Украина.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.