Бројни граѓани од Требиње, Зеница, Мостар и Сараево истрачаа на улиците. Од јачината на потресот се’ се тресеше речиси една минута, а граѓаните кои живеат на повисоките катови пријавуваат дека им паѓале предмети од силниот потрес, објави Аваз.

Според податоците на Евромедитеранскиот сеизмолошки центар земјотресот во 23.07 часот бил со јачина од 5,7 степени по Рихтер.

Засега нема информации за евентуални жртви.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.