Ознака: улица
Балкан 30.05.22 | 22:18

Михаел Шумахер доби улица во Сараево

По титулата почесен граѓанин на Сараево, главниот град на Босна и Херцеговина го удостои седумкратниот светски првак во Формула 1 Михаел Шумахер со улица, која од денеска...

Скопје 19.05.22 | 18:25

Костовски: Започна проширувањето на улицата 7 позната како „Коритница“

Започна со кастрење, проширување и уредување на улица 7 или позната како “Коритница”, информира градоначалникот на општина Бутел, Дарко Костовски. -Во должина од 2км...

Балкан 23.04.22 | 00:09

Граѓаните на Требиње, Зеница, Мостар и Сараево во паника излегоа на улица

Бројни граѓани од Требиње, Зеница, Мостар и Сараево истрачаа на улиците. Од јачината на потресот се’ се тресеше речиси една минута, а граѓаните кои живеат на повисоките...

Скопје 28.01.22 | 12:42

Арсовска: Во чест на маестро Александар Џамбазов иницираме одлука улица во Скопје да го носи неговото име

Денеска го испраќаме во вечното почивалиште со неизмерна почит, маестро Александар Џамбазов, основоположник на Скопскиот фестивал на забавна музика и еден од најстарите...

Здравје 02.01.22 | 13:08

Жена се породи на улица во Белград

Екипата на Брзата помош утрово извршила породување на улица во Белград, а новороденото девојче заедно со нејзината мајка било пренесено на клиниката во Вишеградска,...

Црна хроника 16.12.21 | 16:22

Мигрант починал во кумановската болница, пред една недела бил најден во бессознание на улица во градот

Мигрант починал во кумановската болница, откако пред една недела бил пронајден во бессознание на улицата „Никола Тесла“ во градот, соопшти денеска СВР Куманово. Денеска...

Скопје 10.09.21 | 13:52

Улицата „Мирослав Крлежа“ во Дебар Маало ќе стане пешачка зона

Улицата „Мирослав Крлежа“ поранешна („Ѓуро Ѓаковиќ“) во населбата Дебар Маало која минува покрај Министерството за култура, десно од улицата „Орце Николов“ која...

Скопје 06.04.21 | 14:18

Одбележана нова улица во Тафталиџе

На улицата „Новопроектирана 3“ во населбата Тафталиџе 1 во општина Карпош се одбележува хоризонтална и вертикална сигнализација. Како што информираат од општината, се...

Скопје 29.03.21 | 08:45

Улицата Лазо Трповски од денеска до среда затворена за сообраќај

Поради изведување градежни работи, улицата Лазо Трповски во Општината Бутел ќе биде затворена за сообраќај од денеска до среда, на потегот од кривината со улицата „Боца...

Сервиси 28.03.21 | 18:08

Улицата што води кон гробиштата „Бутел“ во следните три дена затворена за сообраќај

Поради изведување градежни работи, улицата „Лазо Трповски“ во Општината Бутел ќе биде затворена за сообраќај од утре до среда. Прекин на сообраќајот ќе има на потегот...

Скопје 21.02.21 | 17:15

Задутре ќе се проширува листата: Ќе добие ли Балашевиќ улица во Скопје?

Советот на Град Скопје на претстојната седница најавена за вторник следната недела ќе гласа по 22 точки меѓу кои е и предлог – листата за дополнување на листата на имиња...

Скопје 19.02.21 | 14:56

Жугиќ од советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје: Ги отфрламе новите имиња на улиците

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата во Советот на Град Скопје се огласи со соопштение во кое истакнува оти не се согласува со предлозите за новите имиња на...

Македонија 26.01.21 | 22:13

Срушија фиктивен режим, донесоа вистински

Каналот на Инфомакс е избришан на Јутубе…страната на Република исто така, Булеварко го дрндате за ташлаците, цели тимови праќаат репорти до шекеровскибег…И тоа...

Скопје 16.01.21 | 16:24

Угостителите од скопскиот кеј велат дека улицата што ја планира градот ќе биде небезбедна за гостите

Угостителите кои имаат објекти на скопскиот кеј бараат од град Скопје, поради пандемијата да не ги урива нивните летни бавчи и оценуваат дека улицата која ќе води кон...

Скопје 15.01.21 | 11:45

Град Скопје потврди: Целосно ќе се уриваат летните тераси на Кеј, ќе има улица за определен број на возила

Град Скопје од наредниот месец ќе почне со градежни работи за целосна реконструкција на кејот „13 Ноември“, со што, како што велат, ќе се реши хаосот и безредието кое...

Македонија 14.12.20 | 16:50

Тетовец разочаран од општината сам ја реновирал уништената улица

Каме Бачевски има 68 години и е со нарушено здравје, но тоа не го спречило викендов самиот да ги „крпи“ дупките на улицата „Гоце Делчев“, една од најруинираните улици...

Сервиси 30.10.20 | 12:17

До понеделник ќе бидат затворени делови од улицата Благоја Стефковски

Град Скопје известува дека поради градежни активности за реконструкција на улица Благоја Стефковски од денеска па се до 21 часот во понеделник на 2 номври, на оваа улица...

Калеидоскоп 26.09.20 | 15:39

Кумановец лови риба на поплавена улица

Обилните дождови во Куманово поплавија неколку улици во градот, а еден кумановец тоа го искористи за шега. Тој со својата јадица излезе на булеварот „Октомвриска револуција“...

Црна хроника 13.09.20 | 17:28

Спасовски: Врвен приоритет ќе биде поставувањето камери по улиците за да се стави крај на брзото возење

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вели дека еден од врвните приоритети на МВР во претстојниот мандат ќе биде поставувањето камери по улиците за да се...

Скопје 17.07.20 | 22:15

Нова велосипедска патека за велосипедистите на улицата „Свети Кирил и Методиј“

Заврши изградбата на новата велосипедска патека на улицата „Свети Кирил и Методиј“. Со ова, „Големиот ринг“ во Скопје е целосно поврзан и заокружен за велосипедистите. Новата...