Ознака: граѓани
Економија 08.09.20 | 17:27

Поскапа струја донесе повисоки трошоци за живот, сиромаштијата во Македонија расте

Ефектот на покачена цена на електрична енергија почна да го зема својот данок. Уште во првиот месец имаме зголемени цени на мало, како и поголеми трошоци за живот. Државниот...

Економија 13.08.20 | 16:29

Метеж пред експозитурите на Еуростандард банка, граѓаните бараат информации

По одземањето на дозволата за работа, голем број незадоволни граѓани со часови чекаат пред филијалите на „Еуростандард“ банките за да добијат некаква информација...

Економија 29.07.20 | 14:13

Ангеловска: Поддршка од 500 милиони евра за граѓаните и стопанството со трите пакети антикризни мерки

Вкупната вредност на трите пакети aнтикризни мерки кои ги преземаме за поддршка на граѓаните и стопанството за надминување на последиците од Ковид-19 кризата се проценува...

Свет 19.07.20 | 16:23

Белгиската Влада до граѓаните: Не ја напуштајте државата!

Белгиската Влада ги советуваше граѓаните денеска да не ја напуштаат државата, особено ако се уште не ги резервирале летните одмори. Повикот е поради влошената епидемична...

Црна хроника 08.07.20 | 09:25

Казни за 415 граѓани за неносење маски

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 415 прекршоци, информира МВР. Министерството...

Македонија 06.07.20 | 15:02

Мисајловски од кумановско: Потребна е обнова во сите сегменти

Носителот на листата од ИЕ2 од ВМРО ДПМНЕ, Владо Мисајловски и кандидатите за пратеници од оваа изборна единица денеска остварија средби со жителите на кумановското...

Македонија 06.07.20 | 11:28

Чулев: Неселективо спроведување на законите, борба против корупцијата и криминалот, ова се темелите на кои ќе го градиме полициското работење во иднина

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев оствари средби со граѓаните во Гостивар, на кои, како што напиша на неговиот ФБ профил, тие говореле дека сакаат да живеат во...

Македонија 03.07.20 | 18:57

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Мицкоски на средби со граѓаните на Бутел

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во 18:30 часот ќе ја посети општина Бутел. Тој ќе оствари средба со граѓаните од оваа општина и пред нив ќе ја претстави...

Македонија 25.06.20 | 09:39

Носителите на листи на ВМРО-ДПМНЕ ќе остварат средби со граѓани во повеќе населени места

Денеска 25.06.2020 година, носителите на листи на ВМРО-ДПМНЕ, ќе остварат средби со граѓани и ќе дадат изјава за медиуми во следните населени места: -Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Црна хроника 22.06.20 | 10:50

Во изминатите 24 часа, решенија за изолација добиле 566 граѓани

Петстотини шеесет и шест лица добиле решенија за изолација, а 178 лица потпишале изјава за самоизолација во изминатото деноноќие, соопшти МВР. Од страна на полициски...

Македонија 07.06.20 | 16:20

Шекеринска во Маврово: Ѓезмиња се тераат на вилаетот на Радмила додека скопјани битисуваат во 30 квадрати

Владата во четвртокот донесе одлука за 80 часовен полициски час за град Скопје и уште неколку општини во Македонија. Оваа драконска одлука беше донесена откако денови...

Здравје 06.06.20 | 14:33

Филипче со апел до граѓаните да даваат точни информации во епидемиолошките анкети

Министерот за здравство Венко Филипче преку својот Фејсбук профил апелира до граѓаните да даваат точни и целосни информации на епидемиолошките анкети. Лекарите се...

Македонија 02.06.20 | 15:41

Граѓаните против избори во јули, бараат итно враќање на строгите мерки за излез од кризата

Ќе ги послуша ли власта граѓаните кои се во паника за алармантната бројка на заразени и починати и ни од далеку не размислуваат за избори? Граѓаните револтирани и незадоволни...

Македонија 10.05.20 | 12:40

Милчин до Заев: Тесна е кожата криминална, ама ќе биде уште потесна после избори

По објавените снимки во кои се открива вистинското лице на Зоран Заев и неговиот криминал, Владимир Милчин со своја реакција на соцојалните мрежи. Милчин му порачува...

Македонија 07.05.20 | 23:24

Бараат да казнувам безкурпулозно, а илјадници граѓани се оставени без работа и се во лоша психолошка состојба

Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев во своето гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ на телевизија Алфа истакна дека изминативе неколку дена е...

Македонија 07.05.20 | 18:57

Граѓаните револтирани: За секоја ЕУ-НАТО мантра да фрлеа по една лопата, да копнеа по еден копач до сега на Марс ќе се качевме

За секоја ЕУ НАТО мантра, да фрлеа по една лопата да фатеа, да копнеа по еден копач, да ставеа по една цигла до сега на Марс ќе се качевме. Ама не они уживаат да лажат и крадат…...

Здравје 27.04.20 | 15:26

Даниловски: Епидемијата слабее, ако имате маска на лице слободно шетајте ако држите дистанца

Олабавувањето на мерките е логична последица на олабавувањето на епидемијата. Тоа следи откако веќе од половината на април имаме епидемиска крива со стабилно плато....

Македонија 21.04.20 | 16:21

Полицискиот час да почнува од 19 часот, граѓаните задолжително да носат заштитни маски

Полицискиот час во работните денови да започнува од 19 часот, а за викендите да почнува од 13 часот во сабота и да трае до 5 часот наутро во понеделник. Ова се дел од измените...

Балкан 16.04.20 | 09:25

Девет од десет Грци за Велигден ќе останат дома и нема да одат во црква

Над 90 проценти од Грците за Велигден ќе останат дома и нема да одат во црква, покажуваат резултатите од истражувањето спроведено од агенцијата за рејтинг „ MARC“ за грчката...

Скопје 14.04.20 | 11:52

Граѓаните лути: Додека Скопје е затворено со полициски час, кој ни ја уништи Чаршијата?

Револтот кај граѓаните беше разбуден од фотографиите кои вчера осамнаа на социјалните мрежи од раскопана Стара скопска чаршија. Ова место кое е срцето на градот, симбол...