Ознака: граѓани
Здравје 15.09.21 | 10:13

Прва доза вакцина против ковид-19 вчера примиле 2.057 граѓани

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 763.965 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 2.057 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале...

Здравје 10.09.21 | 12:52

МЗ: Вчера се аплицирани 16.737 вакцини

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 754.271 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 1.959 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале...

Здравје 07.09.21 | 16:28

Најмалку се вакцинираат граѓаните на возраст меѓу 18 и 39 години

До 4 септември, со една доза на вакцина против Ковид 19 вакцинирани се 44,6% од севкупното население над 18 годишна возраст. Вкупно 54 oтсто од граѓаните над 40 години имаат...

Здравје 03.09.21 | 09:22

МЗ: Тетово имаше само 19 отсто вакцинирани кога почна четвртиот бран на ковид-19 и таму до крај на август починаа 106 граѓани

Тетово имаше само 19 отсто вакцинирани граѓани во јули кога почна четвртиот бран на ковид-19 и во овој град до крајот на август починаа 106 лица, покажува статистиката на...

Здравје 15.08.21 | 10:57

Минатата недела речисти 50 илјади граѓани ја примиле првата доза вакцина против ковид-19

Министерството за здравство информира дека во текот на изминатата недела аплицирани се вкупно 49.569 први дози на вакцини во државата. Забележан е значително зголемен...

Здравје 13.08.21 | 10:37

Вчера вкупно се вакцинирале 15.574 граѓани

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 571.392 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 8.808 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале...

Свет 12.08.21 | 19:18

САД ги повикаа своите граѓани да го напуштат Авганистан

Соединетите држави денеска ги повикаа своите граѓани да го напуштат Авганистан користејќи ги достапните комерцијални летови, се вели во соопштението на веб-страницата...

Македонија 11.08.21 | 15:10

Арсовски: Не смее никој да ги дискриминира невакцинираните или оние што прележале корона

Воведувањето фашизоидни мерки за исполнување лични ега на власта и интереси, само го троши и го тенчи трпението на граѓаните, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче...

Здравје 11.08.21 | 13:33

Досега во Македонија се вакцинирани 552.263 граѓани

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 552.263 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 8.202 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале...

Здравје 05.08.21 | 10:17

Вчера вкупно се вакцинирале 10.984 граѓани

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 519.106 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 3.905 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале...

Македонија 03.08.21 | 14:51

Пендаровски: Честитки до Армијата и до сите кочанчани што се справуваа со огнената стихија

Им честитам на припадниците на армијата, на противпожарните единици од Кочани и сите институции кои синоќа во Кочани се справуваа со огнената стихија, објави претседателот...

Македонија 02.08.21 | 22:44

ДЗС: Граѓаните да се вклучат доброволно на местата каде што има пожари

Граѓаните да се вклучат доброволно во пожарот, апелира Дирекцијата за заштита и спасување: По избувнувањето на повеќе пожари низ источниот и југоисточниот дел на Македонија,...

Здравје 29.07.21 | 13:45

Вчера се вакцинирале 14.230 граѓани

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 506.033 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 3.770 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале...

Здравје 22.07.21 | 13:41

Вчера вкупно се вакцинирале 17.521 граѓани

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 473.657 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 4.976 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале...

Здравје 20.07.21 | 12:57

Вчера се вакцинирале 17.343 граѓани, сајтот vakcinacija.mk е отворен за закажување на термини за децата

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 463.048 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 6.608 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале...

Здравје 06.07.21 | 12:43

Повеќе од 600.000 граѓани примиле барем една доза вакцина

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 380.624 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 10.732 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале...

Македонија 04.07.21 | 11:05

Пратеници на ВМРО-ДПМНЕ на средба со граѓаните: Ќе донесеме промени за подобар животот на граѓаните, бидејќи политиките на власта донесоа само сиромаштија

Вчера пратениците од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија” остварија посети по населени места за да поразговараат со граѓаните...

Македонија 04.07.21 | 09:14

ВМРО-ДПМНЕ поднесе предлог-закон за поврат на парични средства на граѓаните вакцинирани во Србија

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ поднесе предлог-закон во Собранието за враќање на парите што граѓаните ги потрошија за вакцинација во Србија. Неодговорноста и доцнењето на...

Македонија 03.07.21 | 16:16

Анкета: Граѓаните сакаат промена во локалната самоуправа

Чистотата, неефикасната комунална хигиена, нефункционирањето на водоводот и канализацијата, одржувањето на улиците, загадениот воздух, немањето доволно зелени површини…...

Економија 25.06.21 | 12:52

Како се краде народот? Мицкоски објасни како до милионски профит во ЕЛЕМ и Македонија

Лидерот на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ на својот фејсбук објасни на кој начин загубите и крадењето на Елем може да се претвори во профит. НАМЕСТО МИЛИОНСКИ ЗАГУБИ...