Синоќа хрватска „Нова ТВ“ објави дека дронот што падна во Загреб бил модифициран и, како што наведоа, во леталото наместо камера имало поставена бомба. Жупаниското државно обвинителство во Загреб издаде наредби за вршење на повеќе видови вештачења, а беше побарано и мислење од воздухопловната техничка струка.

Загрепското жупаниско државно обвинителство ќе одржи прес-конференција на која ќе ги соопшти резултатите од истрагата за падот на дронот, во кој на 10 март остави голем кратер во близина на студентскиот дом Стјепан Радиќ во Загреб, пишува „Индекс.хр“.

Јурица Илиќ, жупански државен обвинител во Канцеларијата на загрепското жупаниско државно обвинителство, бригадникот Јадранко Карлушиќ, началник на секторот за криминалистичка полиција, бригадникот Марио Починок, главен иследник за воена авијација и службеник на Загребската комисија за истрага на несреќи со беспилотни летала, раководител на Одделот за надзор и други надлежни, ќе ги соопштат резултатите.

Се очекува на јавноста да и се покажат деловите кои се пронајдени и се што останало од бомбата. Со тоа треба да биде појасно дали навистина дронот бил натоварен со 40 килограми експлозив и што точно експлодирало.

Жупаниското државно обвинителство на Загреб на крајот на март соопшти дека балистичкото вештачење на метални фрагменти од воениот дрон утврдило дека се работи за воздушна бомба со запалка, но дека не може да се дојде до конечен заклучок за трагите од експлозивот.
Дотогаш, Државното правобранителство ги добивало резултатите од балистичкото вештачење и само дел од резултатите од хемиско-физичкото вештачење, а резултатите од текот и дел од досегашното вештачење, не дале основа за постигнување на конечен заклучок.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.