Ознака: Загреб
Патувања 06.12.23 | 22:55

Нека види Данела: Еве како изгледа Зоолошката градина во Загреб

Зоолошката градина на градот Загреб е една од трите зоолошки градини во Хрватска. Иако мала по површина, има неверојатно богати содржини и е вистинско уживање за посетителите....

Култура 20.11.23 | 10:52

Дино Имери во Загреб свиреше на историско пијано од марката „Плејел“ од 1911 година

Македонскиот пијанист Дино Имери синоќа одржа фантастичен солистички концерт во Загреб, Хрватска, во прекрасното здание на Државниот архив. Пред многубројната публика,...

Скопје 03.10.23 | 13:23

„Јутарњи лист“: Загреб некогаш беше мала Виена, а сега е само едно големо Скопје – најгрд град

Загреб некогаш беше мала Виена а сега е големо Скопје-најгрдиот град во Хрватска.Вака „Јутарњи лист“ прави споредба меѓу двата главни градови. Од европскиот север...

Култура 28.09.23 | 09:45

Во Музејот на град Скопје се отвора изложбата „Загреб“ на фотографот Лука Мједа

Во Музејот на град Скопје вечер ќе биде отворена изложбата „Загреб“ на фотографот Лука Мједа од Загреб, Хрватска. Авторот ќе се престави со 50 црно бели фотографии во...

Култура 27.09.23 | 14:50

Изложба „Загреб“ на фотографот Лука Мједа во Музеј на град Скопје

Фотографот Лука Мједа од Загреб,  Хрватска на изложбата со едноставен наслов „Загреб“ што ќе биде отворена во Музејот на град Скопје на 28.09.2023. во 19.30 часот ќе се престави...

Балкан 23.09.23 | 19:33

Зафаќаат 27 квадратни километри за паркирање: Во Хрватска има повеќе од 1,8 милиони автомобили

Во Загреб, на Меѓународниот ден без автомобили, се одржа традиционалното возење велосипед низ улиците на градот, чијашто цел е да се потикне толеранција и поголема сообраќајна...

Балкан 04.09.23 | 19:32

Авион на „Луфтханза“ за Франкфурт принудно слетал во Загреб, откажал моторот на височина од 11.000 метри

Авион „ербас А321 НЕО“ (A321-271NX) на германскиот авиопревозник „Луфтханза“, на лет од Тел Авив до Франкфурт, принудно слета на аеродромот во Загреб утрово во 7.43 часот по...

Фудбал 14.08.23 | 12:48

Во Загреб пиле не смее да прелета, пристигнаа фудбалерите на АЕК

Полицијата во Агреб најави посебни мерки на претпазливост за утрешниот натпревар Динамо – АЕК на Максимир. Некои патишта ќе бидат затворени од 6 до полноќ. Натпреварот...

Фудбал 09.08.23 | 11:07

Слепото насилство и крвта немаат место на нашите стадиони, порачаа градоначалниците на Атина и Загреб

Слепото насилство и крвта немаат место на нашите стадиони, во нашите градови, во нашето општество, порачуваат во заедничката изјава градоначалниците на Атина и Загреб...

Балкан 21.07.23 | 09:01

Страшна глетка: Се држеше за знак да не ја однесе бурата

Загрепчанка реши преку Фејсбук јавно да им се заблагодари на случајните минувачи кои ја спасиле за време на невремето. Таа објави видео снимено од стан во зграда во...

Балкан 20.07.23 | 09:51

Роден под среќна ѕвезда: Жив и здрав е работник кој бил на кранот во моментот кога се урнува

Во страшното невреме кое вчера го зафати Загреб се урна градежен кран, а во моментот во него бил и работник од Индија. Како што пренесува хрватски „Индекс“, тој бил во...

Балкан 20.07.23 | 09:39

20 минути хорор: Во едно видео собран целиот ужас од вчерашното суперневреме на Балканот

Во силното 20-минутно невреме кое вчера околу 16 часот го зафати западниот дел на Хрватска ураганскиот ветер носеше сè пред себе – дрвја, покриви, силен дожд ги поплавија...

Балкан 20.07.23 | 09:27

Апокалипса: Ветер ја корне вратата во загребско „Веро“

Апокалипсичен момент уловен во загребски маркет кога за време на вчерашната суперолуја ветер ја корне и вратата лета кон потрошувачите: Zg pic.twitter.com/Ma4Y1vWfNv — Mirjana Mimica...

Балкан 20.07.23 | 08:44

Три жртви и десетици повредени бележи Хрватска по вчерашното невреме

Нема кварт во Загреб кој не претпре штета, јавува ХРТ утрово, по олујата што вчера попладне што го зафати главниот град на Хрватска, но и останати делови од земјата. Утрово,...

Балкан 20.07.23 | 08:38

Страшното невреме го опустоши Загреб: Ураганот кршел дебели дрвја, има и човечки жртви

Невремето вчера го опустоши Загреб. Настрадаа десетици дрвја, од кои некои дебели и по еден метар, а има и човечки жртви. Голем број загрепчани, од кои некои постари од...

Балкан 19.07.23 | 19:19

Две лица загинаа во силното невреме во Загреб

Две лица загинаа, а осуммина се повредени во денешното силно невреме во главниот град на Хрватска, Загреб. Силното невреме околу 16 часот го зафати западниот дел на Хрватска....

Балкан 14.07.23 | 10:06

Дојави за бомби на повеќе места во Загреб

Неколку хрватски медиуми и полицијата во Загреб утрово добиле дојави за наводно поставени бомби на повеќе локации во главниот град на Хрватска. Заканите биле дека експлозивни...

Балкан 19.06.23 | 15:33

Загреб ќе увезе 100.000 стерилни комарци за борба против наездата од овие инсекти

Како дополнителна алатка во борбата против комарците, Градот Загреб наскоро за прв пат ќе пушти 100.000 стерилни мажјаци – увезени од Италија. Тоа значи дека ако се побројни,...

Балкан 17.06.23 | 15:00

Таткото на возачот кој со скапиот мерцедес влета во луѓе: Добиваше казни за брзо возење, но вакво нешто никогаш не се случило

Таткото на 23-годишниот возач Јан Ерлих, кој синоќа удри во автомобил и луѓе на паркингот во трговскиот центар Супернова во Бузин, за Индекс кратко ја искоментирал несреќата....

Балкан 17.06.23 | 11:57

Се појавија снимки од возачот кој влета во пешаци во Загреб: Се држел за глава додека луѓето им помагале на повредените

Загрепската полиција започна кривична истрага против 23-годишник кој вчера со неговиот Мерцедес на паркингот во трговскиот центар Супернова влета во пешаци и во автомобил,...