Новинар од бугарска телевизија известува од протестите во Скопје и со цел памет среде толпа која скандира „Никогаш северна само Македонија“ и „Едно име имаме“ пред камерата изговара Северномакедонци. И тогаш на сцена стапува нашиот јунак.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.