Ознака: никогаш северна
Твитови 07.07.22 | 16:57

Демонстрант на денот: Не може да ме попиташ, може да те пошљакам

Новинар од бугарска телевизија известува од протестите во Скопје и со цел памет среде толпа која скандира „Никогаш северна само Македонија“ и „Едно име имаме“ пред...

Македонија 19.01.22 | 16:09

Ковачевски се соочи со релноста, пред очи му скандираа „Никогаш Северна, само Македонија“

„Никогаш Северна, само Македонија“. Вака скандираа пред очите на новиот премиер на Македонија Димитар Ковачевски момчињата кои денеска во водите на Вардар го чекаа...

Македонија 02.08.21 | 10:34

Ниту илинденците ниту партизаните се бореле за Северна, ниту таа ќе биде вечна и вековита

Во видеообраќањето претседателот на Македонија Стево Пендаровски дава дефиниција на оксиморон, смета професорката Билјана Ванковска. Нејзиниот коментар се однесува...

Македонија 02.06.21 | 19:09

Заев: Зошто да одиме на избори, Мицкоски ни „С“ од Cеверна не употребува, замислете што ќе биде од државата

Премиерот Зоран Заев смета дека парламентарното мнозинство може само да расне, а никако да се намалува и, како што рече, во тоа е уверен пред се поради добрите политики...

Македонија 15.01.21 | 09:29

Грчкиот министер побара зборот „Северна“ да го употребуваме и по дома, Османи премолча

Целосното, конзистентно имплементирање на Договорот од Преспа е начин за обезбедување на напредокот. Две години откако Договорот стапи на сила препознаваме дека има...

Македонија 12.07.20 | 18:20

Aктивисти на СДСМ бараат од гласачите на ВМРО-ДПМНЕ да го чкртнат „Северна“ на гласачкото ливче за да биде неважечко

Активисти на СДСМ бараат од гласачите на ВМРО-ДПМНЕ да ја шкртнат „Северна“ од гласачкото ливче. Според портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски тоа е последен  очајнички...

Твитови 26.05.20 | 23:15

Укинете ја и „северна“ никој не ја почитува!


Македонија 04.05.20 | 13:06

Шекеринска дрско до новинарите: Сметате дека е подобро да им правиме малку реклама?

Владината делегација предводена од Радмила Шекеринска, која денеска беше да положи цвеќе пред гробот на Гоце Делчев, од група на граѓани беше пречекана со извици „Никогаш...

Македонија 17.02.20 | 08:02

„Република Македонија“ – институциите го добија вистинското име

Распуштањето на Собранието и дефинитивното детронизирање од власт на Зоран Заев уште веднаш се почуствува кај граѓаните, а најдобар пример за провевот на слободен...

Колумни 24.01.20 | 17:33

Зошто ме пцуеш, диктатору невоспитан?

Ламбе Арнаудов Диктатору заминат, слушнав, а и некаде прочитав, си имал домашно милениче. Било опсипано со внимание од целото семејство, сакано, обожувано. Многу паметно...

Македонија 20.01.20 | 15:37

Мисајловски: Ние сме Македонци и ќе останеме Македонци

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски на денешната прес-конференција рече дека Зоран Заев ја најавил победата на ВМРО-ДПМНЕ на претстојните парламентарни...

Македонија 19.01.20 | 20:17

Што им порачаа верниците на Шекеринска и Ангеловска

Точно 140 денеска скокнаа во водите на Вардар по светиот крст на централната манифестација за големиот христијански празник Богојавление – Водици во центарот на Скопје,...

Ракомет 10.01.20 | 09:17

Ракометарите ја избришаа Северна од Македонија!

Македонските ракометари ја избришаа додавката Северна која стоеше пред Македонија на автоусот со кој се возат на Европското првенство (ЕП) во Австрија кое почна вчера. Претходно...

Ракомет 04.01.20 | 13:22

Борко ја пречкрта „Северна“ во Словенија

Ракометната репрезентација на Македонија во овие моменти се наоѓа во Словенија каде што ја завршува последната фаза од подготовките за Европското првенство кое стартува...

Фудбал 19.12.19 | 09:39

Доаѓаме на помирување, но или Македонија или ништо

Навивачката група Комити информира дека ќе одговори позитивно на поканата од Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски да присуствува на средба со други навивачки...

Балкан 22.10.19 | 23:56

„Катимерини“: Македонија нема потреба дома да се вика Северна

Грчкиот весник „Катимерини“ во авторски коментар оценува дека со блокадата за стартот на преговорите со Македонија за членство во Европска унија е загрозен ерга омнес...

Фудбал 12.10.19 | 11:26

Заев избега од „Никогаш Северна“ дури до јужната граница

Иако беше најавено, високите гости од Словенија не беа удостоени да го проследат фудбалскиот натрепвар од ВИП-ложата на Градски. Зоран Заев и Марјан Шарец ќе бидат ВИП...

Македонија 29.09.19 | 22:02

Дурловски: 30 септември е мојот датум за препорака

Во пресрет на годишнината од пропаднатиот референдум за Преспански договор поради масовниот бојкот, оперскиот пејач Игор Дурловски со пригодна порака на Фејсбук со...

Македонија 13.09.19 | 20:38

Ребека: Моите деца се збунети кога некој ќе каже Северна

Моите првачиња знаат дека се родени во Македонија, така им пишува воизводот на родени, пишува на Твитер македонската пејачка и хуманитарка Ребека Јанковска Ристески. Кога...

Македонија 12.09.19 | 19:56

Нова песна за првачињата: Опасно е кога децата ви ги тренираат за да се одродат

Имплементацијата на националниот инженеринг (Преспа) има многу лица, а она што отсекогаш го сметав за најпогубно е всадувањето на нивните политички мантри во главите...