Ознака: северномакедонци
Твитови 08.02.22 | 12:05

За бугарскиот Милионер сме „северномакедонци“, а јазикот нели ист беше?

Чуму превод за киднапираниот „северомакедонец“? Идентитетот БЕТОН! Бугарски милионер пред 15 минути. pic.twitter.com/sD35TrRjsJ — Zivoten Sovetnik (@svadba11) February 7, 2022

Балкан 12.07.21 | 11:06

Првиот говор на Трифонов понижувачки за Македонците: Ќе понесеме северномакедонски астронаут во вселената

Лидерот на Има таков народ Слави Трифонов најави формирање на влада. Иако резултатите не се јасни и со ГЕРБ си дишат во врат, тој го прочита целиот состав на неговиот...

Македонија 04.07.21 | 15:48

МНР со реакција до УЕФА на чиј сајт пишува Северномакедонци

Министерството за надворешни работи соопшти дека испатило реакција до УЕФА на чиј офиицијален сајт на кој се претставени федерациите, покрај името ФФМ, претседателот...

Македонија 12.04.21 | 13:24

Три години по Преспанскиот: Полека, но сигурно станавме „северномакедонци“, а за тоа никој ништо не зборува

Уште некој дека во јуни 2018, по потпишувањето на Преспанскиот договор, македонското Министерство за надворешни работи објави упатство со кое новинарите беа љубезно...

Македонија 25.10.19 | 08:01

Економист: Европа им покажа среден прст на „Северномакедонците“

„Ги натеравме да си го сменат името, а потоа им покажавме среден прст“, е изјавата на неименуван европски дипломат дадена за британскиот весник Економист, по поразот...

Македонија 12.09.19 | 09:00

Се прекрши сопругот на Дескоска: Професорот им честита на северномакедонските фудбалери

Професорот Тони Дескоски, сопруг на министерката за правда Рената Дескска, кој беше дел од македонскиот правен тим кој во 2011 година го доби процесот по грчката тужба...

Македонија 10.09.19 | 22:35

Апасиев: Епа плачете сега, Северномакедонки!

Професорот Димитар Апасиев потсетува на ТВ-дебата со Катерина Колозова, жесток апологет на власта, која со сета моќ ја бранеше промената на уставното име, во која ѝ објаснува...

Македонија 10.07.19 | 19:43

Заев за изјавата на Борисов: Испратена е нота, тоа е беше само ненамерна грешка

Прашан дали ќе реагира на изјавата на бугарскиот премиер Бојко Борисов во Сараево, каде тој говори за „северноамакедонски политичар“ и „северномакедонски претседател“,...

Македонија 21.06.19 | 12:19

За Холандија веќе не сме Македонци

Холандија нè поздрави и ни го забетонира идентитетот, вели Јохан Тарчуловски кој го сподели документот кој пристигнал на адресата на сите македонски граѓани во Холандија. Нема...

Македонија 17.06.19 | 21:47

Македонците ги победија Северномакедонците на РТВ Словенија

Македонскиот активист од Словенија Андреј Дочински ја натера националната телевизија на Словенија да се извини што ги нарекува македонските спортисти Северномакедонци...

Ракомет 03.06.19 | 10:14

Кој победи според Словенците?

Како словенечките портали ја пренесоа веста за победата на Вардар? Според нив „Северните Македонци“ се на престолот. Очигледно Македонците и придавката „македонски“...

Македонија 08.05.19 | 10:55

Ќулавкова: Македонскиот идентитет ни го забетонираа како што некогаш во мостовите заѕидувале жива доилка

Македонскиот идентитет ни го забетонираа онака како што некогаш во мостовите заѕидувале жива жена – доилка, со ритуалот на свирепото жртвување, со измама, вели академик...

Македонија 07.05.19 | 19:38

Како Македонците тивко ги претопија во Северно Македонци

Официјалниот портал на Ватикан, Ватикан њуз, пишува дека посетата на папата Фрнциско е „важен момент за малата католичка заедница“. Каточичката црква во Македонија...

Македонија 23.04.19 | 00:03

Тони Дескоски: Северномакедонци за навек

Топката што веќе почнала да се тркала низ брдото никој не очекува дека кога ќе стигне до дното на тешката планината на нашиот идентитет, ќе се стопи и ќе исчезне. Напротив....

Вести 06.12.18 | 14:57

Заев: Ни јас ни моите деца нема да бидеме Северномакедонци

Македонскиот премиер Зоран Заев на вториот ден од јавната дискусија за промената на уставните амандмани рече дека меѓународните фактори нема повеќе да ја понижуваат...