Ознака: северномакедонци
Македонија 28.10.22 | 11:17

Османи фрапиран: Една Фон дер Лајен ви доаѓа дома секој месец и вие да ѝ замерите за лапсусот „Северномакедонци“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи во одговор на новинарско прашање денеска истакна дека треба да бидеме коректни и да нема реакција на изјавата на претседателката...

Македонија 27.10.22 | 20:02

Радоста на власта не траеше ни еден ден: Фон дер Лајен ги нарече Македонците „Северномакедонци“, Koвачевски пред неа молчеше

Радоста на власта за потишаниот договор со ФРОНТЕКС на чист македонски јазик траеше кратко. На прес-конференцијата со претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен таа...

Македонија 07.08.22 | 23:09

Сè му е јасно: Кога Ескобар и Макрон нè именуваат „Северномакедонци”, не мислат на нас Македонците туку на македонските државјани

Кога Ескобар, Макрон и другите не’ именуваат со “Северномакедонци”, не мислат на нас Македонците туку на македонските државјани, што е нејасно, вели новинарот и политички...

Твитови 07.07.22 | 16:57

Демонстрант на денот: Не може да ме попиташ, може да те пошљакам

Новинар од бугарска телевизија известува од протестите во Скопје и со цел памет среде толпа која скандира „Никогаш северна само Македонија“ и „Едно име имаме“ пред...

Македонија 01.07.22 | 11:55

Црн јуни: „Изгор“ бензин, храна, струја, француски предлог, станавме „северномакедонци“

Месецот што измина ќе остане запаметен како еден од најцрните во македонската историја. Во јуни се случи најголемиот пораст на горивата кои достигнаа речиси две евра....

Македонија 26.06.22 | 21:24

Две-три замки што ни се подготвуваат за полесно да голтнеме дека сме биле Бугари кои станале „Северномакедонци“!

Една од манипулациите што сега ни се пласира во врска со спорот со Бугарија, а кој, малку по малку, Бугарите го претворија во спор со ЕУ, е дека ако историјата била исклучена...

Балкан 26.06.22 | 17:59

Северномакедонци сме и за Кирил Петков

Северномакедонци станавме и за источниот сосед Бугарија, поточно за нивниот премиер во заминување Кирил Петков. Објаснувајќи дека одредени партии во Македонија се...

Македонија 25.06.22 | 23:17

Османи: Макрон кажа „Северномакедонци“ без намера да навреди

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва во емисијата „10 Минути“ посочи дека убеден е оти претседателот на Франција, Емануел Макрон го нарекува нашиот...

Твитови 08.02.22 | 12:05

За бугарскиот Милионер сме „северномакедонци“, а јазикот нели ист беше?

Чуму превод за киднапираниот „северомакедонец“? Идентитетот БЕТОН! Бугарски милионер пред 15 минути. pic.twitter.com/sD35TrRjsJ — Zivoten Sovetnik (@svadba11) February 7, 2022

Балкан 12.07.21 | 11:06

Првиот говор на Трифонов понижувачки за Македонците: Ќе понесеме северномакедонски астронаут во вселената

Лидерот на Има таков народ Слави Трифонов најави формирање на влада. Иако резултатите не се јасни и со ГЕРБ си дишат во врат, тој го прочита целиот состав на неговиот...

Македонија 04.07.21 | 15:48

МНР со реакција до УЕФА на чиј сајт пишува Северномакедонци

Министерството за надворешни работи соопшти дека испатило реакција до УЕФА на чиј офиицијален сајт на кој се претставени федерациите, покрај името ФФМ, претседателот...

Македонија 12.04.21 | 13:24

Три години по Преспанскиот: Полека, но сигурно станавме „северномакедонци“, а за тоа никој ништо не зборува

Уште некој дека во јуни 2018, по потпишувањето на Преспанскиот договор, македонското Министерство за надворешни работи објави упатство со кое новинарите беа љубезно...

Македонија 25.10.19 | 08:01

Економист: Европа им покажа среден прст на „Северномакедонците“

„Ги натеравме да си го сменат името, а потоа им покажавме среден прст“, е изјавата на неименуван европски дипломат дадена за британскиот весник Економист, по поразот...

Македонија 12.09.19 | 09:00

Се прекрши сопругот на Дескоска: Професорот им честита на северномакедонските фудбалери

Професорот Тони Дескоски, сопруг на министерката за правда Рената Дескска, кој беше дел од македонскиот правен тим кој во 2011 година го доби процесот по грчката тужба...

Македонија 10.09.19 | 22:35

Апасиев: Епа плачете сега, Северномакедонки!

Професорот Димитар Апасиев потсетува на ТВ-дебата со Катерина Колозова, жесток апологет на власта, која со сета моќ ја бранеше промената на уставното име, во која ѝ објаснува...

Македонија 10.07.19 | 19:43

Заев за изјавата на Борисов: Испратена е нота, тоа е беше само ненамерна грешка

Прашан дали ќе реагира на изјавата на бугарскиот премиер Бојко Борисов во Сараево, каде тој говори за „северноамакедонски политичар“ и „северномакедонски претседател“,...

Македонија 21.06.19 | 12:19

За Холандија веќе не сме Македонци

Холандија нè поздрави и ни го забетонира идентитетот, вели Јохан Тарчуловски кој го сподели документот кој пристигнал на адресата на сите македонски граѓани во Холандија. Нема...

Македонија 17.06.19 | 21:47

Македонците ги победија Северномакедонците на РТВ Словенија

Македонскиот активист од Словенија Андреј Дочински ја натера националната телевизија на Словенија да се извини што ги нарекува македонските спортисти Северномакедонци...

Ракомет 03.06.19 | 10:14

Кој победи според Словенците?

Како словенечките портали ја пренесоа веста за победата на Вардар? Според нив „Северните Македонци“ се на престолот. Очигледно Македонците и придавката „македонски“...

Македонија 08.05.19 | 10:55

Ќулавкова: Македонскиот идентитет ни го забетонираа како што некогаш во мостовите заѕидувале жива доилка

Македонскиот идентитет ни го забетонираа онака како што некогаш во мостовите заѕидувале жива жена – доилка, со ритуалот на свирепото жртвување, со измама, вели академик...