Ознака: врање
Македонија 12.05.21 | 12:31

Македонци купувале вакцини по 40 евра во Врање, тврди локален портал

Некои граѓани на Врање им продавале вакцини на граѓаните на Македонија, за 40 евра по доза, поради што припадниците на безбедоносната агенција БИА уапсиле две лица од...

Здравје 12.05.21 | 10:31

Македонците кои се вакцинирале во Ниш, втората доза најверојатно ќе ја примат во Врање

Странците кои сакаат да се вакцинираат во Србија мора да бидат регистрирани преку е-порталот и да се во некаков вид на работен однос. Странските граѓани, пред се Македонците...

Балкан 06.05.21 | 10:47

Направија журка: Македонци во маици „Благодарам Србија“ во Врање славеа со песна

По билбордите на повеќе локации во градот во кои им се заблагодаруваа на Србија, луѓето од Македонија кои примија доза против болеста во Врање преку здружението „Спона“,...

Македонија 10.04.21 | 18:52

Уште 200 македонски новинари денеска се вакцинираа во Врање

Уште 200 новинари од Македонија денеска се вакцинираа во Врање, откако во првата акција на имунизација 105 медиумски работници ја примија првата доза, јавуваат српските...

Македонија 27.03.21 | 13:41

Ѓорчев: Врање за нас стана Шведска, за ова ли гласавте шарени револуционери?

Со минута молк за сите 3.600 починати од коронавирусот во Македонија почна денешниот протест во 11:30 часот пред Министерството за здравство во организација на Градскиот...

Македонија 24.03.21 | 10:10

Мицковски: Овој крај на март месец е посебен за македонскиот народ

Овој крај на март месец е посебен за македонскиот народ, иронично коментира активистот Ивор Мицковски. Ни доаѓаат конечно вакцините и ни се враќа пронаоѓачот Рашковски....

Македонија 07.03.21 | 13:54

Македонија има помалку вакцинирани од Врање

На прес-конференција за јавноста, членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев, истакна дека дури и во Врање, до сега се вакцинирани 30.000 граѓани, а Македонија може да се...

Балкан 05.03.21 | 12:04

Колапс на системот во Врање: Преполни болници, а Македонците стигнаа на шопинг

Епидемиолошката состојба во српскиот град Врање е вонредна и исклучително тешка, предупредуваат експертите во земјата. Покрај наглото зголемување на бројот на заразени,...

Балкан 01.03.21 | 08:37

Maкедонија полоша и од Врање: Вакцинирани 6890 жители на овој град

До вчера се вакцинирани 6890 жители на Врање, објави „Вечерњи Новости’.  Српските власти прогнозираат дека до јуни ќе бидат вакцинирани над два милиони граѓани и оти...

Балкан 23.02.21 | 08:05

Сара е втора жртва на Марјан: Во Мис шарм испразни шаржер, а првата жртва ја задавил пред 23 години

Полицијата во Врање трага по Марјан Стаменковиќ  (47) под сомнение дека ја убил Сара Асановиќ (27), поранешна победничка на фестивалот за избор на убавина „Каранфил девојче“....

Балкан 20.02.21 | 19:45

Со шест куршума изрешетана девојка во Врање

Засега непознат маж пукал кон 27-годишна девојка во близина на Главната автобуска станица во Врање и ја убил. Убиството го извршил со пиштол околу 18 часот, а брзата помош...

Балкан 16.02.21 | 13:19

Македонците им ја пренесоа заразата: Во Врање се повеќе заболени од ковид

Во Врање се зголеми бројот на заболени од коронавирусот. Во градот денес се регистрирани 127 нови случаи на коронавирус, што е значително повеќе отколку во средата, кога...

Здравје 13.02.21 | 16:35

Македонските туристи ни ја донесоа короната во Врање, се жалат Србите

Дека Врање е новото жариште на коронавирус денеска потврди и професор д-р Бранислав Тиодоровиќ, член на кризниот штаб на Србија кој предупреди дека доколку бројката...

Балкан 12.02.21 | 17:33

Во Врање се зголеми бројот на заболени, епидемиологот Тиодоровиќ вели дека Македонците масовно доаѓаат во градот

Во Врање вчера се регистрирани 127 нови случаи на коронавирус, што е значително повеќе отколку претходниот ден, кога имаше помалку од сто нови случаи. Епидемиологот Бранислав...

Македонија 05.02.21 | 11:05

Д-р Лазаров: Понижувачки е што Македонци одат да се вакцинираат во Србија, кај нас медицината ја измешаа со политика

Сите очекувања и проекции на број на заболени и починати како глобално, така и локално се надминати. Ова е сосема нова болест и криво ми е што во медицината кај нас има...

Македонија 03.02.21 | 14:22

И Македонци може да се вакцинираат во Србија

Македонските државјани имаат голем интерес за вакцинирање во Србија и досега 73 граѓани од Македонија, кои имаат и српско државјанство, се вакцинирани со кинеската вакцина...

Балкан 24.01.21 | 11:22

Македонци го „окупираа“ Врање: „Eпицентарот“ беше Лидл

Неколку туристички агенции од Македонија, веднаш по укинувањето на епидемиолошката контрола и задолжителните тестови за ПЦР, веднаш започнаа да организираат еднодневни...

Балкан 27.12.20 | 14:06

Внимавајте ако патувате во Србија: На автопат има лажни полицајци

Лажно претставувајќи се дека се полицајци и користејќи полициски трепкачи на автомобил од типот „Ауди“, група непознати лица рано утринава запреле автомобил со германски...

Балкан 29.06.20 | 20:12

Во Врање е воведена вонедна состојба

Српскиот град Врање е во вонредна состојба. Кризниот штаб одлучи во Врање да се воведе вонредна состојба поради зголемиот број на новозаразени со коронавирус. Центарот...

Балкан 28.06.20 | 18:11

Потплатени Роми во Врање гласале за погрешен кандидат, изборите поништени

Голем скандал се случи на изборите во Врање. Таму во неделата покрај парламентарните избори се одржаа и локални. Група на Роми за кои постојат сомнежи дека биле потплатени...