Ознака: врање
Балкан 31.08.21 | 15:46

Денеска 2.900: И Србија руши рекoрди по заразени

Во последните 24 часа, корнавирусот во Србија е потврден кај 2.981 лице, а во исто време, 14 пациенти починале како резултат на овој вирус. 80 пациенти дишат преку респиратор....

Балкан 27.08.21 | 13:35

Само во Врање вакцинирани 13.300 Македонци

Вкупниот број на вакцинирани граѓани од Врање, Србија, Македонија и други земји во Спортската сала Врање од почетокот на вакцинацијата до четврток, 26 август, изнесува...

Македонија 28.07.21 | 13:29

Во Врање се вакцинираат повеќе македонски отколку српски државјани

На вакциналните пунктови во Врање се вакцинираат поголем број македонски државјани во однос на граѓани на Србија. Според податоците на Здравствениот центар (ЗЦ) од...

Балкан 24.07.21 | 12:09

Во Врање досега вакцинирани 12.006 македонски граѓани со прва доза и 9.392 со втора доза

Во Врање од почетокот на вакцинацијата досега со првата доза вакцинирани се 12.006 македонски граѓани, додека со втората доза вакцинирани се 9.392 наши државјани, јави дописникот...

Здравје 19.07.21 | 13:53

Во Врање викендов се вакцинирале повеќе Македонци отколку Срби

Изминатиот викенд над 200 Македонци се вакцинирале со прва или втора доза во Врање, Србија, што е драстично повеќе од српските државјани кои дошле да примат вакцина во...

Здравје 17.07.21 | 09:55

Повторно десетици Македонци се вакцинираат во Врање, овојпат преземени мерки да не прават гужва

Со доаѓањето на викендот повторно се зголеми бројот на македонски граѓани коишто заминуваат во Србија за да се вакцинираат или да ја примат втората доза од вакцините...

Македонија 15.07.21 | 16:59

Во Врање со прва доза се вакцинирани 11.540, а со втора 8.306 македонски граѓани

Во Врање досега со прва доза се вакцинирани 11.540, додека со втората доза вакцинирани се 8.306 македонски граѓани. Најголем број македонски граѓани во Врање се вакцинирале...

Македонија 07.07.21 | 15:42

Во Врање досега се вакцинирани 11.007 македонски граѓани со прва доза, ревакцинирани вкупно 6.362

Во Врање досега со првата доза вакцинирани се 11.007 македонски граѓани, додека со втората доза вакцинирани се 6.362 наши државјани, јави дописникот на МИА од Белград. Како...

Македонија 05.07.21 | 08:59

Само во Врање се вакцинирани над 10.000 Македонци, Филипче и Заев да им рефундираат средства!

Секој ден нов поразителен податок за катастрофалното менаџирање со ковид кризата од страна на Заев и Филипче, обвини опозициската ВМРО-ДПМНЕ. „Поради неспособната...

Балкан 04.07.21 | 21:18

Во Врање досега ревакцинирани 4.179 македонски граѓани

Во Врање досега со првата доза вакцинирани се 10.390 македонски граѓани, додека со втората доза вакцинирани се 4.179 наши државјани, јави дописникот на МИА од Белград. Според...

Здравје 04.07.21 | 15:57

Во Врање досега се вакцинирани 10.390 македонски граѓани

Во Врање досега со првата доза вакцинирани се 10.390 македонски граѓани, додека со втората доза вакцинирани се 4.179 наши државјани, јави дописникот на МИА од Белград. Според...

Македонија 04.07.21 | 09:14

ВМРО-ДПМНЕ поднесе предлог-закон за поврат на парични средства на граѓаните вакцинирани во Србија

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ поднесе предлог-закон во Собранието за враќање на парите што граѓаните ги потрошија за вакцинација во Србија. Неодговорноста и доцнењето на...

Македонија 27.06.21 | 14:55

Вакцина туризам: На Табановце се чека и до еден час

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози со умерен интензитет. На ГП Табановце има задржување од 30-60 минути за влез и за излез од државата,...

Здравје 10.06.21 | 08:54

Скопјани доaѓаат во Врање на вакцинација поради Егзит

До 14:00 часот, околу 300 граѓани на Македонија примиле вакцина против вирусот ковид-19 во Врање, а бројот на вакцинирани Македонци во овој град е близу до 4.000. Редицата пред...

Здравје 07.06.21 | 12:43

Во Врање досега се вакцинирани 2.032 Mакедонци, без закажување можно вакцинирање и во Ниш и во Нови Сад

Според последните податоци на Градскиот штаб за вонредни состојби во Врање за време на викендот вакцинирани се 927 граѓани на Македонија, јави дописникот на МИА од Белград. Од...

Твитови 07.06.21 | 10:46

Бесплатното здравство во ЕУ у превод да ти значело Врање

Бесплатното здравство во ЕУ у превод да ти значело Врање. — Бапчо (@TheFitzzz) June 6, 2021

Балкан 06.06.21 | 20:14

Вода до половина: Невидено невреме во Врање

Околу 13.30 часот силно невреме го зафати и Врање. Почна да  врне  силен дожд и за кратко време улиците се претворија во реки. За помалку од еден час темапературата се спуштила...

Балкан 06.06.21 | 16:04

Македонка која се вакцинираше во Врање: Вучиќ, алал да ти е човече!

„Немаме закажано, само што дојдовме, нè примија. Сакам да му се заблогадарам на претседателот Александар Вучиќ, алал да ти е човече, изјави за РТС на една жена од Македонија...

Балкан 06.06.21 | 13:22

Македонските граѓани во Врање може да се вакцинираат без претходно закажување

Во Врање е можна вакцинација за македонските граѓани без претходно закажување. Сè што треба да сторат е да донесат важечка лична карта – пасош или лична карта, јави...

Балкан 05.06.21 | 18:54

РТС: Во Врање и Лозница на вакцинација 2 000 граѓани од Македонија и БиХ

Во Србија продолжува бесплатната вакцинација на граѓаните од соседните земји, а во Врање викендов се вакцинираат граѓани од Македонија, за разлика од Лозница каде се...