Познатата врањска кафеана „Баба Дика“, која се наоѓа на шеталиштето во центарот на градот изгоре до темел.
Пожарот се случил утринава околу 5 часот. Бидејќи кафеаната е во станбена куќа, настрадал и станот над неа.
Причините се уште се непознати.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.