Триесетгодишната В.Ј. (30) од Велика Дренова е повредена кога се скарала со маж во автомобил, по што излегла од возилото, а тој испукал два куршуми во неа, по што се самоубил. Како што велат за „Блиц“ познаници на повредената, таа е родена и живеела во Велика Дренова кај Трстеник.

Нејзиниот татко е Пакистанец, но, колку што знаеме, не се живи ниту мајка и ниту татко. Има и две сестри. Човекот кој пукал во неа бил нејзиниот емотивен партнер. Претходно живееше во село Угљарево, каде што беше мажена, вели соговорник на „Блиц“.

Според него, В.Ј. има две деца, но ги оставила откако заминала со човекот кој пукал во неа.

Таа е родена и живеела со семејството во Велика Дренова. Потоа се омажила во Угљарево, исто така село до Трстеник. Ги остави децата и отиде со тој Македонец во Швајцарија. Во Врњачка Бања од родителите наследила недвижен имот, вели тој.

Како што пишува „Блиц“, В.Ј. (30) половина час по полноќ, во придружба на екипа на Итната помош од Врање, со рани од огнено оружје бил донесен во УЗ УКЦ Ниш.

По извршениот преглед, констатирани се повреди на душникот, вратните пршлени и влегување воздух во градната празнина, како и контузија на белодробното крило од левата страна.

На пациентката итно и била извршена хируршка интервенција во операционата сала на Ургентниот центар, по што е хоспитализирана на Клиниката за интензивна нега на Универзитетската болница Ниш.

Мажот (52) кој пукал во неа е македонски државјанин од албанска националност од Тетово. Македонскиот државјанин прво со огнено оружје прво ја ранил жената, а потоа се застрелал. Тој им подлегнал на повредите, а на пукањето и претходела расправија.

Мотивите за обидот за убиство и самоубиство не се познати.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.