Ознака: возење
Црна хроника 26.06.22 | 11:28

Летал на пат: Македонски граѓанин возел со 218 километри на час

Во текот на изминатата вечер (25/26.06.2022) во периодот од 22:00 до 04:00 часот со посебно опремен радар за снимање во ноќни услови, спроведена е засилена акциска контрола на територијата...

Црна хроника 26.06.22 | 09:27

Од 152 сообраќајни прекршоци во Скопје, 50 се за пребрзо возење

Полицијата на територија на град Скопје во текот на вчерашниот ден изрекла вкупно 152 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 50 санкции, 16 мерки за возење...

Калеидоскоп Економија 01.06.22 | 14:11

Корисни совети за тоа како да заштедите на гориво

Во време кога цените на горивата надминаа 100 денари, а градските метежи се постојан проблем, останува да изнајдете начин како да ги намалите трошоците за потрошувачката...

Црна хроника 16.05.22 | 09:25

„Струмичка фирма, ним сè им е дозволено“: Камион за мебел низ поминува низ трева за побрзо да излезе на пат

Возачка за ова треба да се одземе, вели авторот на видеото споделено на групата Ѕид на сообраќајниот срам, кој го улови камионот на фирмата за мебел „Алмак“ како од...

Црна хроника 28.01.22 | 13:15

Му се може вака: Поминува на црвено и вози со 130 км/час низ скопските улици

Снимка на која се гледа како тиктокер управува со „мерцедес“ и вози со 130 на час низ скопските улици, е објавено на „Твитер“. Од него, може да се види како во Кисела Вода,...

Сервиси 14.01.22 | 10:35

Загрејте го автомобилот, без нагло забрзување и кочење, на мраз возете во втора: Совети за безбедно возење во зимски услови

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) упатува неколку совети за безбедно возење во зимски услови. Користете задолжителна зимска опрема....

Сервиси 31.12.21 | 10:36

РСБСП: За време на Новогодишните празници возете одговорно и безбедно

Бидете внимателни за време на Новогодишните празници. Возете одговорно и безбедно, апелираат од Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП). Од...

Црна хроника 26.12.21 | 11:17

Не можел да оди, ама возел: Битолската полиција фати возач со 4,28 промили алкохол!

4,28 промили полицијата измерила синоќа кај возач на територија на СВР Битола. Како што соопштија од МВР во текот на вчерашната вечер (25/26.12.2021) во периодот од 20.00 до 02.00...

Црна хроника 26.12.21 | 09:49

Почнаа пијанките: Во Скопје казнети 197 возачи, од нив 49 возеле под дејство на алкохол

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (25.12.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје...

Црна хроника 11.10.21 | 09:34

Фрчат казни: Возел со 126 км/ч во Скопје, казнети 197 возачи

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (10.10.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје...

Црна хроника 03.10.21 | 11:04

Во викенд се вози на „пијано“: Казнети 141 возач за возење под дејство на алкохол

Министерството за внатрешни работи информира дека од синоќа, од 22:00 до 04.00 часот е спроведена акциска контрола за санкционирање возачи кои управуваат возила под дејство...

Сервиси 29.04.21 | 10:15

РСБСП со апел: Да се вози внимателно и одговорно за време на празниците

Републичкиот совет за безбеднoст на сообраќајот на патиштата (РСБСП) во пресрет на претстојните велигденски и првомајски празници, апелира грaѓаните да возат внимателно...

Македонија 26.12.20 | 13:12

Возење низ плоштад за 45 евра – плаќа Петре Шилегов

Иако е забрането, автомобил Бентли пред некоја вечер возеше на плоштадот. Од снимките можеше да се забележи дека автомобилот возел брзо, со што во опасност ги доведе...

Црна хроника 23.07.20 | 14:37

РСБСП: СТОП за возењето под дејство на алкохол!

Управување на моторно возило под дејство на алкохол е еден од најсериозните прекршоци кој го прават одредени возачи. Да се управува моторено возило под дејство на алкохол...

Калеидоскоп 08.07.20 | 12:16

Бидете подготвени за возење на високи температури и возете одговорно

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) апелира до возачите да бидат внимателни при возењето на високи температури. Оттаму велат дека обврска...

Економија 14.02.20 | 09:59

Бесплатно до возачка дозвола за ,,Ц‘‘ и ,,Д‘‘ категории

Државата ќе ги подобрува вештините на невработените за да најдат работа, но и ќе им помага и да почнат сопствен бизнис. Мерките кои годинава се под мотото “Шанса за сите“...

Сервиси 08.08.19 | 11:35

РСБСП со апел до возачите да ги почитуваат правилата за ограничување на брзината

Републички совет за безбедност во сообраќајот и патиштата (РСБСП) апелира до возачите да возат смирено и безбедно и да ги почитуваат правилата за ограничување на брзината. Од...

Патувања 03.08.19 | 15:51

Совети кои мора да ги знаат сите возачи: Како да возите на +40 степени

И најискусните возачи мораат посебно да се подготват кога тргнуваат на летен одмор и возат на температури над 35 степени. Жешкото време налага пред да тргнете на патување...

Сервиси 31.07.19 | 11:21

РСБСП со апел пред празниците: Не возете под дејство на алкохол!

Во пресрет на празничните денови, Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата денеска упати апел до возачите за одговорно учество во сообраќајот за...

Сервиси 15.07.19 | 13:12

Кампања со совети за возење при високи температури и зголемена фрекфенција

Заморот и неговото влијание на способноста за управување на моторно возило ќе биде посебен сегмент во кампањата за подобрување на безбедноста на сообраќајот на патиштата...