Ознака: владо бучковски
Македонија 09.07.21 | 12:20

Пред да почне да блуе врз ВМРО-ДПМНЕ, Бучковски нека му се јави на Црвенковски

На 9 јули 1942 година, во Обласната полициска станица во Скопје од бугарските фашисти е убиен народниот херој Цветан Димов. Ова е податок од рубриката на Денешен ден, а...

Македонија 08.07.21 | 12:44

Бучковски ја обвини ВМРО-ДПМНЕ дека не покажала разбирање за националните и државните интереси

Идејата беше да покажеме дека сме сериозни да го имплементираме Договорот за пријателство со Бугарија. Убедени сме дека брзо ќе дојдеме до фаза на реализација. Требаше...

Македонија 04.07.21 | 14:59

Владата му плаќа на Бучковски 12.000 евра годишно плус трошоци за да преговара со Бугарија во име на Македонија

Екс-премиерот добива 12.000 евра за една година како надомест од Владата за преговорите што како специјален претставник ги води со бугарски претставници. Бучковски според...

Македонија 16.06.21 | 12:46

Квартетот Заев, Бучковски, Османи и Димитров подготвуваат ново предавство во Бугарија?!

Се подготвува ли ново предавство од квартетот Заев, Бучковски, Османи и Димитров во Бугарија, запраша на својот фејсбук профил лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој...

Македонија 08.06.21 | 23:46

Бучковски го обвини Мицкоски дека е извор на лажни вести

Нашите позиции се кристално јасни, што се гледа и по настапите на премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Никола Димитров, вели специјалниот пратеник на Владата за Бугарија,...

Македонија 11.05.21 | 22:56

Бучковски за БНТ: На мојата генерација ѝ е потешко, ние треба да направиме заедничка историја за идните генерации

Поранешниот премиер Владо Бучковски, сега во улога на специјален претставник на Владата за спорот со соседите, во интервју за бугарската „БНТ“ вели дека разбира зошто...

Македонија 29.04.21 | 21:22

Бучковски за преговорите со Бугарија:  Реално во овој момент не можеме да направиме многу

Реално во овој момент не можеме да направиме многу. Ние сме подготвени, но од другата страна немаме соговорник со полн легитимитет за да ги заокружиме преговорите со...

Македонија 12.03.21 | 00:29

Пендаровски: Бучковски е сè, само не е наивен и глуп политичар

Стево Пендаровски вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21 коментираше и за Владо Бучковски. Тој рече дека не „наивен и глуп“ политичар, и дека може да помогне во спорот со Бугарија. Бучковски...

Македонија 05.03.21 | 09:36

Доказ дека ставот на Георгиевски е став на Заев

Во соопштение до јавноста ВМРО-ДПМНЕ обвини дека поранешните премиери Љубчо Георгиевски и Владо Бучковски се истурени играчи на Заев. Бучковски кажа дека тезите на...

Македонија 04.03.21 | 18:22

Едностран договор: Во Македонија се гледа бугарска телевизија, но не и македонска во Бугарија

Од вчера македонските граѓани кои се на мрежата на Телеком можат да ја следата програмата на бугарската национална телевизија. Станува збор за каналот БНТ 4 кој емитува...

Македонија 04.03.21 | 12:25

Тасева: Очекувам и предметот против Мијалков да застари како тој за Бучковски

Претседателката на „Транспаренси интернешенел Македонија“, Слаѓана Тасева, е скептична дека поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК),...

Македонија 03.03.21 | 16:29

Бучковски сподели: Бугарската национална телевизија БНТ4 почна да се прикажува во Македонија

Стартуваше Бугарската национална телевизија БНТ4 на МаксТВ на македонски Телеком, се пофали на социјалните мрежи специјалниот претставник за спорот со Бугарија, Владо...

Македонија 03.03.21 | 10:31

Отидоа јазикот и идентитетот: Бучковски најавува дека до крајот на годинава ќе го реши спорот со Бугарија

Специјалиот пратеник за спорот со Бугарија рефлектира силен оптимизам дека за сите спорни прашања ќе се најде решение. Бучковски е оптимист дека решение ќе има до крајот...

Македонија 02.03.21 | 12:02

Бучковски: Ставовите на Георгиевски заслужуваат расправа и внимание

Специјалниот претставник на Владата за разговорите со Бугарија, Владо Бучковски, во гостување во „Утрински брифинг“ на Слободна ТВ, говореше за состојбата со Бугарија,...

Македонија 24.02.21 | 11:54

Специјалниот пратеник Бучковски нè подготвува за „преголема отстапка“ со Бугарија, ама само на „прв поглед“!

Реални се шансите да дојде до компромисно решение, зашто сепак сме блиску до изнаоѓање формула во која и едната и другата страна, за кои можеби ќе изгледаат на прв поглед...

Македонија 06.02.21 | 17:44

Бучковски: Во Македонија сакаат да се емитуваат и бугарските телевизии ТВ Европа, ТВ Блумберг и Велнес ТВ

Специјалниот претставник на Македонија во решавање на спроот со Бугарија Владо Бучковски најави дека во нашата земја има барање за емитување од уште три приватни бугарски...

Македонија 03.02.21 | 21:42

Наместо да го штити идентитетот, Бучковски договорил во Македонија да се гледа бугарска телевизија

На состанок кој го одржал Владо Бучковски заедно со амбасадорот на Бугарија во Македонија, директорите на АВМУ и Телеком било договорено од 1 март да започне реемитување...

Македонија 31.01.21 | 10:03

Ќучук: Убеден сум дека многу наскоро владите на Бугарија и на Македонија ќе му свртат грб на национализмот

Бугарскиот европратеник Илхан Ќучук му посочил на специјалниот претставник на македонската Влада, Владо Бучковски дека, како постојан известувач на Европскиот парламент,...

Македонија 30.01.21 | 21:36

Бучковски на средба со европратеникот Ќучук: Треба да се врати довербата во договорот за добрососедство

Европратеникот, Илхан Ќучук, кој е постојан известувач на Европскиот парламент за Република Македонија и специјалниот пратеник на Владата на Македонија, Владо Бучковски,...

Македонија 12.01.21 | 12:05

Бучковски: Ќе изградиме позиција откако ќе ги разгледаме коментарите од Бугарија

Во периодот што следува нашата работна група ќе ги разгледа коментарите, кои пристигнаа од Бугарија на нашиот предлот Акциски план и ќе биде изградена јасна позиција,...