Ознака: винска визија на отворен балкан
Македонија 17.11.23 | 11:40

Се сликаат со чашите горе, слават што сме инфраструктурно, економски и финансиски ломосани

Само вински патишта и лом имаме, коментира Ивор Мицковски. Се сликаат со чашите горе, не знам, слават што сме инфраструктурно, економски и финансиски ломосани. Живели...

Економија 10.06.23 | 16:56

Во Скопје презентиран најголемиот регионален саем за вино „Винска визија на Отворен Балкан“

Во организација на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во соработка со ресорните министерства на Србија и Албанија, денеска во Скопје се одржа...

Балкан 21.09.22 | 22:11

Србија ја повика Светската туристичка организација да го поддржи проектот „Вински патишта на Отворен Балкан“

Министерката за трговија, туризам и телекомуникации на Србија, Татјана Матиќ, во пресрет на 6. Глобална конференција на Светската туристичка организација за вински...

Македонија 05.09.22 | 08:26

Тортевски: Што бараат Тупанчевски, Маричиќ, Деспотовски 3 дена на саем за вино и храна во Белград?

На адвокатот и член на раководството на ,,Твоја” Александар Тортевски не му е јасно што барал цели три дена меѓу другите функционери на саем на вино и храна вицепремиерот...

Македонија 04.09.22 | 08:33

Наградени две македонски вина: Во Белград завршува меѓународниот саем „Винска визија Отворен Балкан“

Во Белграед денеска завршува Првиот меѓународен саем „Винска Визија Отврен Балкан“ што се одржува во рамките на Самитот Отворен Балкан, јави дописиникот на МИА од...

Македонија 03.09.22 | 08:29

Трет ден од Отворен Балкан во Белград на Србија, Македонија и Албанија

На третиот ден од Отворен Балкан на земјите членки Србија, Македонија и Албанија што се одржува во Белград од 1 до 4 септември предвидено е премеирката на Србија, Ана...

Балкан 02.09.22 | 23:45

Отворен Балкан ги кани Грција, Италија, Турција и Унгарија да се приклучат во иницијативата

Албанскиот премиер Еди Рама денеска во Белград на отворањето на лидерскиот самит „Отворен Балкан“ изјави дека лидерите на земјите членки сериозно ќе размислат да...

Балкан 02.09.22 | 22:55

Рама ја предупреди ЕУ: Не правете ја истата грешка кон Балакнот со енергетската криза како со пандемијата

Премиерот на Албанија, Еди Рама посочи дека во светот се прават планови да се затвораат бизниси поради високите цени на струјата, но и недостатокот од струја за време...

Балкан 02.09.22 | 22:23

Вучиќ: Да живее пријателството меѓу Србите и Македонците!

Претседателот на Србија Александар Вучиќ активен на социјалните мрежи и додека ужива во македонските вина. За време на Макдонската вечер во Белград, која ја пофали,...

Македонија 02.09.22 | 22:09

Се јави шефот на Ковачевски од Белград, неговото присуство ги насмеа сите

Премиерот во сенка, поранешниот премиер Зоран Заев вечерва информира дека бил присутен во Палата Србија во Белград, на завршниот работен ручек на Самитот на „Отворен...

Македонија 02.09.22 | 21:51

Ковачевски од Белград: Да направите македонска вечер во туѓа држава единствено е можно ако се чувствувате како дома

Ако не ги решевме сите проблеми што постоеjа меѓу Македонија и Србија, немаше да биде можно да направите своја вечер во туѓа држава. А да направите своја вечер во друга...

Твитови 02.09.22 | 13:37

Вучиќ кој не сака да ја остави чашата со вино е хит на „Твитер“

Molim da prvi kamen baci onaj ko nikad nije doživeo da ga žena (sestra, majka) vuku za rukav – ne jer pije, nego jer se opija tempom koji drugi ne prate pa pravi budalu od sebe. Svi znamo da je taj poduhvat žene osuđen na fijasko, i da se ipak uroljamo kao stoka. https://t.co/cSkINVc51Q —...

Балкан 01.09.22 | 19:32

„Сине, хочеш ти уместо тате?“: Синот Вучиќ дегустира македонски вина место татко му

Лидерите на Отворен Балкан меѓусебно ги испробаа вината на винскиот саем во Белград. Но, во видео објавено на „ТикТок“ српскиот претседател Александар Вучиќ го повикува...

Македонија 01.09.22 | 17:04

Ковачевски, Вучиќ и Абазовиќ на македонскиот штанд на „Винска Визија на Отворен Балкан“

Премиерот Димитар Ковачевски во рамки на Првиот меѓународен саем за вино, храна и туризам „Винска Визија на Отворен Балкан“, кој беше отворен денеска во Белград, имаше...

Македонија 01.09.22 | 11:12

Ковачевски: Регионот заедно ќе ја преброди зимата, да нема недостаток на храна и енергенси

Премиерот Димитар Ковачевски во интервју за српскиот весник „Политика“ истакна дека во рамки на Отворен Балкан веќе се преземаат иницијативи за економско-енергетската...