Ознака: украински војници
Свет 03.03.24 | 09:15

Амбасадорот на Украина во Тирана потврди дека украински војници се обучувале во Албанија

Амбасадорот на Украина во Албанија, Володимир Шкуров, потврдил дека украинските војници биле обучувани во Албанија. Гостувајќи во емисијата „Оваа недела“ на Њуз24,...

Свет 25.02.24 | 18:25

Зеленски: Во оваа војна загинаа 31 илјада украински војници

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека во војната загинале 31.000 украински војници. Во оваа војна загинаа 31 илјада украински војници. Не 300 илјади,...

Свет 05.01.24 | 21:12

„Вашингтон пост“: За украинските маринци Дњепар е „Реката на смртта“

Американскиот весник „Вашингтон пост“ објави анализа за состојбата на фронтот во Укртаина, во која пишува дека реката Дњепар во Херсонската област, за украинските...

Свет 15.11.23 | 08:16

Германија досега обучи 8000 украински војници

Германските вооружени сили досега обучиле околу осум илјади украински војници. „Очекувам дека до крајот на годината ќе обучиме околу десет илјади војници, во околу...

Свет 11.08.23 | 08:13

Велика Британија обучува украински војници

Речиси 1.000 украински маринци наскоро ќе се вратат дома по шестмесечен период на обука со британските сили, јави ДПА. Плановите за обука на маринците беа објавени во февруари...

Свет 19.05.23 | 09:06

Во камион ги товарат загинатите украински војнци во Бахмут

На социјалните мрежи е објавено увознемирувачко видео создадено на фронтот во близина на источниот украински град Бахмут! На видеото кое е снимено од извидувачки дрон,...

Свет 07.02.23 | 20:51

Њујорк тајмс: Украинските сили на истокот на земјата се надјачани и истрошени

Во анализа за случувањата во Украина, „Њујорк Тајмс“ пишува дека тоа што Русија испраќа засилувања во источна Украина пред новата офанзива, што се очекува наскоро,...

Свет 07.02.23 | 20:12

(Вознемирувачки фотографии): Украинските сили во Кремина пред колапс, снимен ужасот на војната

Руските сили во регионот на Донбас, полека но сигурно ги потиснуваат украинските со што напредуваат на фронтот. Тешките борби и масовната употреба на артилерија, нанесуваат...

Свет 02.12.22 | 21:11

4.000 украински војници ќе се обучуваат во Чешка

Горниот дом на чешкиот Парламент ја потврди одлуката на Долниот дом за обука на 4.000 украински војници во Чешка, односно нивна обука на тлото на другите членки на Европската...

Свет 16.10.22 | 08:50

Франција на своја територија ќе обучи околу 2.000 украински војници

Франција на нејзина територија ќе обучи околу 2.000 украински војници, изјави вчера францускиот министер за одбрана Себастиен Лекорни за францускиот весник „Ле Паризиен“...

Свет 14.06.22 | 06:55

Украинската Легија на странци бара повеќе оружје од Западот

Портпаролот на украинската Легија на странци денеска ги прозва воените покровители на Украина, за кои, рече дека имаат „чувство на самозадоволство“ од дадената помош,...

Свет 13.04.22 | 14:15

Кадиров: Украинските војници масовно се предаваат, тоа е вистинскиот избор за да си одат дома

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, изјави дека повеќе од илјада украински војници се предале во Мариупол, а меѓу нив имало стотици кои биле ранети. Според зборовите...

Свет 13.04.22 | 09:39

Цела украинска единица од 1.000 војници се предала на руските сили

На социјалните мрежи се појавија снимки од масовно предавањето на припадници на морнаричката пешадија на украинските вооружени сили. Во објавата се вели дека „околу...

Свет 12.04.22 | 09:07

Руски тенк разнесе чета украински војници од непосредна близина (вознемирувачко видео)

Група украинските војници направија кобна грешка кога не пропозаа дека тенкот што им се приближува е руски, а не украински. Четата украински војници, стоејќи крај баркидата,...

Свет 07.04.22 | 09:08

„Њујорк Тајмс“: Автентична снимка од украински војници како убиваат ранети руски заробеници

„Њујорк тајмс“ ја потврди автентичноста на видеото на кое се гледа како украинската армија убива ранети руски војници. На видео објавено во понеделникот на Интернет,...

Свет 06.04.22 | 10:03

Украински војници во Днипропетровск брутално претепуваат цивили при апсење

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како припадници на украинските специјални сили покажуваат неверојатна бруталност при апсење на неколку луѓе во...

Свет 05.04.22 | 22:12

Објавена снимка: Украинска морнаричка единица се предаде во Мариупол

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како голем број војници, со украински ознаки на униформите се предаваат. Според руските извештаи, станува збор за...

Свет 03.04.22 | 18:52

Столтенберг: НАТО обучуваше десетици илјади украински војници кои се борат со руските сили

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во интервју за „Си Ен Ен“ обелодени дека Алијанста обучувала десетици илјади украински војници кои се спротивставуваат...

Свет 02.04.22 | 13:11

Кадиров за украинските војници: Бегаат облечени како жени или цивили, ако се предадат никој нема да пука во нив

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, на својот канал на Телеграм објави снимки од заробени украински војници. Ситуацијата за бандите не е најзавидна – немаат поддршка,...

Свет 26.03.22 | 13:50

Објавена снимка од украински војници кои масовно се предаваат во близината на Киев

На социјалните мрежи се појави видео од предавање на украински војници во близина на Киев. Во видеото за кое не е потврдена автентичноста, се гледа голем број воени лица...