Ознака: украина – русија
Свет 08.10.22 | 22:32

Експлозијата на Кримскиот мост е стратешки удар за Русија

Разорувањето на Кримскиот мост кој ја поврзува Русија со Крим, претставува стратешки удар за московските трупи, смета д-р Самуел Рамани, автор на книгата „Војната на...

Свет 24.08.22 | 23:54

Русите погодија железичка станица во Украина, загинаа 15 луѓе

Само што добив информација за пад на руска ракета на железничката станица во околината на Дњепропетровск, на вагони во станицата Чаплино. Се запалија четири патнички...

Свет 13.04.22 | 19:42

Шолц се изнервира од потегот на Зеленски, одби да оди во Киев

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека во оваа фаза не планира да оди во Киев, како што од него побара Володимир Зеленски, оценувајќи ја како „иритирачка“...

Калеидоскоп 09.04.22 | 18:13

Познат пророк предвидел како ќе заврши војната во Украина

Целиот свет нестрпливо го очекува епилогот од ситуацијата во Украина, но ако погледнеме далеку во минатото, некои одговори можеби веќе дале познатите српски пророци...

Балкан 15.03.22 | 19:30

Пленковиќ го демантира Столтенгерг – дронот бил полн експлозив

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска во Загреб го демантираше генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој изјави дека дронот што падна во главниот град...

Свет 14.03.22 | 09:09

Дваесет украински деца болни од рак транспортирани во Британија

Дваесет украински деца болни од рак пристигнаа во Велика Британија за да можат да го продолжат лекувањето таму. Британскиот министер за здравство Саџид Џавид рече дека...

Свет 24.02.22 | 19:46

Инстаграм ја избриша пораката која Зинченко ја упати до Путин

Фудбалерот на Манчестер Сити, Олександр Зинченко не можеше да се воздржи по случувањата во неговата татковина, па се одзва на социјалните мрежи со порака до рускиот...

Свет 24.02.22 | 11:30

Гутереш: Ова е најтажниот ден во мојот мандат како генерален секретар на ОН

За рускиот напад на Украина се огласи и генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш. Ова е најтажниот ден во мојот мандат како генерален секретар на ООН....

Свет 24.02.22 | 07:59

Почна: Русија ја нападна Украина

Руските сили рано утринава истрелаа проектили врз неколку градови во Украина и истоварија војници на нејзините јужни брегови, објавија украинските власти и медиуми,...

Свет 23.02.22 | 15:36

Зеленски: Иднината на европската безбедност се одлучува сега во Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска на прес-конференција во Киев изјави дека „иднината на европската безбедност се решава сега, во Украина“, пренесоа...

Свет 23.02.22 | 09:08

Доналд Трамп го нарече „генијален“ потегот на Путин за Украина

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ги оцени како „генијални“ постапките на рускиот претседател Владимир Путин кон Украина и го нарече рускиот лидер...

Балкан 23.02.22 | 08:56

Конфликтот на Западот со Русија може да доведе до обединување на Косово со Албанија

Косовскиот аналитичар и универзитетски професор, Блерим Љатифи смета дека актуелниот судир меѓу западните демократии и Руската Федерација околу Украина може да резултира...

Балкан 22.02.22 | 10:22

Вучиќ: Ни претстои тежок период, купувам сè што ни треба, Армијата е на готовс

Загрижен сум, нашата позиција не е лесна, а политичкиот притисок врз Србија поради одлуката на рускиот претседател Владимир Путин ќе се зголемува, рече српскиот претседател...

Македонија 22.02.22 | 10:13

Taсевски: Славјанке, изгледа оној Путин не те послуша, ти се ку*чи копиљот

Славјанка, изгледа оној Путин не те послуша… Ти се курчи копиљот. Одма дамуебеш матер. Ете и Бујар земи го. И тој е бесен на Путин. А бе, што е НАТО без вас! Нула! Напред...

Македонија 21.02.22 | 10:57

Османи: Мапирни се сите наши граѓани во Украина и Амбасадата во Киев ги има контактирано

Можноста за ескалација на состојбата во Украине е се поприсутна. Мапирни се сите наши граѓани во Украина и Амбасадата во Киев ги има контактирано. Семејствата на дипломатите...

Свет 19.02.22 | 09:44

Украина тврди дека загинал војник

Еден украински војник е убиен во судири со сепаратистичките сили, поддржани од Москва, во источниот дел на Украина, соопшти армијата, во момент кога е се поголема загриженоста...

Свет 19.02.22 | 09:13

Украина: Дванаесет прекршувања на прекинот на огнот во источниот дел на земјата

Украинската армија соопшти дека во раните утрински часови забележала 12 прекршувања на примирјето од страна на проруските сили во источна Украина, вкупно 66 пати во изминатите...

Свет 19.02.22 | 09:04

НАТО ја зајакнува подготвеноста на илјадници војници поради „кризата со Русија“

Во момент на „кризата со Русија“, НАТО го подигнува нивото на подготвеност на илјадници војници од Алијансата, а станува збор за силите за брзо реагирање (NATO Response Force,...

Свет 19.02.22 | 08:38

Општа мобилизација во Луганск и Доњецк

Лидерот на самопрогласената „Луганска Народна Република“ (ЛНР) Леонид Пашечник денеска потпиша указ за општа мобилизација, јавуваат руските медиуми. Донесов одлука...

Македонија 16.02.22 | 12:01

Даваме до последно шанса на дијалогот, но Македонија бара да види вистинска деескалација на терен од страна на Русија, порача Петровска од Брисел

Министерката за одбрана Славјанка Петровска, која учествува на министерскиот состанок за одбрана на НАТО во Брисел денеска, вели дека Македонија го дели ставот дека...