Ознака: таеквондо
Останати спортови 13.04.24 | 08:30

Македонската репрезентација во традиционално таеквондо на Европскиот шампионат во Словенија

Македонската репрезентација во традиционално таеквондо (МТТФ) од 15 до 22 април ќе учествува на Европското таеквондо ИТФ првенство што ќе се одржува во словенечкиот град...

Останати спортови 02.04.24 | 20:41

Дејан Георгиевски освои златен медал на „Скопје опен Г1“

Дејан Георгиевски (+87 кг) освои златен медал Меѓународниот таеквондо турнир „Скопје опен Ремус“ од Г1 серија. Георгиевски до златото елиминира двајца борци од Франција....

Останати спортови 10.03.24 | 16:01

Милијана Релјиќ не успеа да се квалификува за ЛОИ во Париз

Милијана Релијќ, која се натпреварува во такевондо, не успеа да обезбеди норма за настап на претстојните Летни олимписки игри (ЛОИ) во Париз 2024 година. Најдобрата млада...

Калеидоскоп 22.02.24 | 11:37

Тренер по таеквондо во Австралија уби момче кое го тренирал и неговите родители

Таеквондо тренер од Австралија е обвинет за убиство на својот седумгодишен ученик и неговите родители. Со Кванг Кјунг Јо (49) кој моментално е во болница, адвокатите се...

Останати спортови 05.11.23 | 14:59

Таеквондистите на Бутел најдобри на „Корио Опен 2023“

Натпреварувачите од таеквондо клубот „Бутел“ се најуспешни на традиционалниот меѓународен турнир „Корио Опен“, што овој викенд по четврти пат се одржа во Скопје. Во...

Останати спортови 30.10.23 | 08:30

Дејан Георгиевски освои сребрен медал во Букурешт

Македонскиот таеквондист Дејан Георгиевски освои сребрен медал на Г1 турнирот во Букурешт, Романија, откако го откажа настапот во финалето поради повреда на раката. Георгиевски...

Останати спортови 26.06.23 | 18:02

Македонски таеквондист Дејан Георгиевски ќе се бори за европско злато

Најдобриот македонски таеквондист, Дејан Георгиевски ќе се бори за медал на Европските игри во Краков, Полска откако во полуфиналето славеше против Шпанецот Иван Гарсија...

Останати спортови 24.02.23 | 23:09

Агенцијата за млади и спорт ја призна Македонската традиционална таеквондо федерација

Агенцијата за млади и спорт и додели решение за дејност на Мaкедонската традиционална таеквондо федерација што веќе 31 година го негува таеквондото како спорт. Честитки...

Останати спортови 15.02.23 | 15:18

Алкалоид застана зад македонското таеквондо, заедно до нови македонски успеси

МАКЕДОНСКО ТАЕКВОНДО & АЛКАЛОИД 🤝 Денес на мое лично задоволство, на задоволство на Македонското таеквондо и генерално на Македонскиот спорт. Претседателот на Македонската...

Останати спортови 05.02.23 | 20:46

Таеквондистот Георгиевски освои бронза на „Президент купот“ во Истанбул

Најдобриот македонски таеквондист Дејан Георгиевски имаше успешен настап на престижниот „Президент куп Г2“ во Истанбул, освојувајќи бронзениот медал. Георгиевски...

Останати спортови 15.08.22 | 10:03

Злато на Израел Г2 опен за македонската таеквондистка Мила Рељиќ

Македонската таеквондистка Мила Рељиќ од клубот Тигри Скопје, викендот освои златен медал во конкуренција сениорки -62 кг на меѓународниот натпревар „Винер Израел...

Останати спортови 03.07.22 | 15:57

МИ 2022: Таеквондистот Георгиевски избори полуфинале

Македонскиот таеквондист Дејан Георгиевски се пласира во полуфиналето на Медитерански игри во Алжир. Медалистот од последната Олимпијада, денес во четвртфиналната...

Останати спортови 05.06.22 | 12:42

Бронзен медал за Дејан Георгиевски на Гран при 2022 во Рим

Најдобриот македонски таеквондист, Дејан Георгиевски, се закити со бронзен медал на престижниот „Гран при 2022“ во Рим, искачувајќи се на победничкиот пиедестал на најсилно...

Останати спортови 01.03.22 | 11:01

Одземен црниот појас во таеквондо на Путин

Светската таеквондо федерација му го одзеде почесниот црн појас на рускиот претседател Владимир Путин поради нападот на Украина. Повикувајќи се на своето мото „Мирот...

Останати спортови 30.01.22 | 12:19

Таеквондо клубот Бутел, кој донесе сребрен олимписки медал за Македонија, слави 15 години

Таеквондо клубот Бутел, во кој тенира освојувачот на олимпискиот сребрен медал, Дејан Георгиевски, слави 15 години од основањето. По тој повод, порака испрати градоначланикот...