Ознака: светски рекорд
Останати спортови 25.09.22 | 20:34

Кипчоге го урна сопствениот светски рекорд на маратон во Берлин

Кенискиот атлетичар Елиуд Кипчоге на денешниот маратон во Берлин, успеа да го урне сопствениот светски рекорд, истрча 42,195 метри за два часа, една минута и девет секунди...

Останати спортови 11.02.22 | 11:55

Сензационално лизгање на Швеѓанецот Нилс ван дер Пул: Нов светски рекорд на 10 километри

Швеѓанецот Нилс ван дер Пул, го имаше еден од највпечатливите настапи на Зимските олимписки игри во Пекинг, рушејќи го сопствениот светски рекорд на 10.000 метри брзо лизгање,...

Останати спортови 04.08.21 | 09:36

Две Американки побрзи од светскиот рекорд на 400 метри со пречки

Американката Сидни Меклафлин победи во олимпиското финале на трката на 400 метри со пречки, со време 51.46, со што го собори сопствениот светски рекорд. Нејзината сонародничка...

Останати спортови 03.08.21 | 09:45

Норвежанецот Вoрхолм нов светски рекордер на 400 метри со пречки

Норвежанецот Карстен Вoрхолм го собори светскиот рекорд на 400 метри со пречки на Олимписките игри во Токио. Вoрхолм победи во финалната трка со време 45,94 секунди, со што...

Останати спортови 01.08.21 | 16:20

Венецуелката Рохас освои златен медал во трискок и собори светски рекорд стар 26 години

Атлетичарката од Венецуела, Јулимар Рохас освои златен медал во трискок и постави нов светски рекорд на Олимписките игри во Токио. Рохас победи со резултат од 15 метри...

Останати спортови 31.07.21 | 13:14

Светски рекорд на наследникот на Мајкл Фелпс и на британската мешана штафета

Американскиот пливач Кејлеб Дресел го освои своето трето злато на Олимписките игри во Токио, а второ во поединечна конкуренција, триумфирајќи во трката на 100 метри пеперутка...

Останати спортови 29.07.21 | 09:14

Кинеската штафета го собори светскиот рекорд на 4 пати по 200 метри слободно

Кинеските пливачки го освоија златниот медал во штафетната трка на 4×200 метри слободен стил со нов светски рекорд, испливувајќи ја патеката со време од 7:40:33 минути. Остварувањето...

Вести 10.06.21 | 08:40

Во Индија регистриран најголем број смртни случаи од Ковид-19 за еден ден во светот

Индија денеска има неславен светски рекорд според бројот на смртни случаи од Ковид-19 во еден ден – 6.148. Ова се случи откако источната држава Бихар, една од најсиромашните...

Семејство 09.06.21 | 11:24

Ова е светски рекрод: 37-годишна жена роди десет бебиња

37-годишна жена родила десет бебиња и постави светски рекорд, подобрувајќи го претходниот на Халима Сисе која роди девет деца во Мароко во мај. Жосиаме Ситол стана мајка...

Останати спортови 14.02.21 | 22:09

Кенијката Беатрис Чепкоеч но ва светска рекордерка на пет километри

Кениската атлетичарка Беатрис Чепкоеч, која е актуелна светска рекордерка во дисциплината 3.000 метри со пречки, го освои и светскиот рекорд на пет километри. Кенијката...

Останати спортови 01.07.20 | 20:00

Поранешниот светски рекордер во скок со стап го скрши палецот

Францускиот скокач со стап Ренауд Лавиние го откажа настапот на ателстскиот митинг од Дијамантската лига кој за осум дена треба да се одржи во Цирих бидејќи го скршил...

Калеидоскоп 08.03.20 | 21:12

Коронавирусот не ги запре: Соборен светски рекорд за најголем собир на Штрумфови во Париз

Организаторите на карневалот во Ландерно во Бретања се задоволни, бидејќи успеаја да го соборат светскиот рекорд за најголем собир на Штрумфови, јави дописникот на...