Првиот ден од американските пливачки квалификации за Олимписките игри во Париз, што се одржуваат во Индијанаполис, донесе нов светски рекорд на 100 метри пеперутка кој го постави 21-годишната Гретчен Волш.

Оваа студентка од Универзитетот во Вирџинија во полуфиналето постигна време од 55,18 секунди, што е за 30 стотинки побрзо од досегашниот најдобар резултат во светот, кој го држеше легендарната Швеѓанка Сара Сјостром, поставен на Олимпијадата во Рио де Жанеиро во 2016 година.

Волш го имаше своето деби на големите натпреварувања на Светското првенство минатата година во Фукуока, каде што беше членка на американските штафети на 4×100 метри слободно и 4×100 метри мешано, со кои освои злато и сребро, додека нејзиниот единствен поединечен медал беше бронзениот медал на 50 метри пеперутка.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.