Ознака: Стево Пандаровски
Македонија 22.04.24 | 21:45

Силјановска-Давкова: Пендаровски е ориентиран кон ДУИ, како, не сакам да речам сијамски близнак, ама како на партија на која мора да внимава

Професорката Гордана Силјановска-Давкова смета дека не може да се повтори ситуацијата од пред пет години кога во првиот круг водеше а на крајот беше поразена од актуелниот...

Македонија 12.04.24 | 09:04

Николоски: Пендаровски е извор и поддржувач на корупцијата во Македонија и е далеку од чесен човек

Стево Пендаровски јас мислам дека освен на пропатување за на одмор во Грција, во Гевгелија не стапнал овие 5 години. Дај боже да грешам, ама мислам дека е така. Мислам...

Македонија 12.10.23 | 21:15

Пендаровски: Ако до крајот на годината нема двотретинско мнозинство за уставните измени, за тоа да одлучува следната коалиција и Парламент

Претседателот на државата Стево Пендаровски смета дека доколку нема двотретинско мнозинство за уставните измени до крајот на годината, за нив треба да одлучува идната...

Македонија 03.09.23 | 16:32

 Движењетo „Подобро за Тетово” му пиша на Пенадорвски: Разочарани сме што молчите за модуларната болница

 Движењетo „Подобро за Тетово” испрати до писмо до претседателот Стево Пендаровски во кое велат дека со длабоко разочарување го следат неговиот  молк веќе три недели...

Македонија 18.08.23 | 21:18

ВМРО-ДПМНЕ за Пендаровски: Наместо да се тресе од нервоза и да лаже по интервјуа, треба да се соочи со фактот дека над 80% од народот е против уставни измени под бугарски диктат

Наместо да се тресе од нервоза и да лаже по интервјуа, Пендаровски треба да се соочи со фактот дека над 80% од народот е против уставни измени под бугарски диктат. Народот...

Македонија 14.08.23 | 13:20

ВМРО-ДПМНЕ за „патриотизмот“ на Пендаровски: Срамно е човекот паушално да настапува за улици во Скопје

Стево Пендаровски уште еднаш покажа дека е срам за позицијата којашто ја извршува, настапува паушално и целосно дезинформирачки кон јавноста, по наредба за одбрана...

Македонија 13.04.23 | 13:31

Пендаровски не примал совети од партии за законите за „Бектел и Енка“

Претседателот Стево Пендаровски денеска од Тетово повтори дека ќе ги чека конечните верзии на пакетот закони поврзани со изградбата на Коридорите 8 и 10д по што во консултација...

Македонија 13.03.23 | 11:01

Ќе одговара: Бугарски активист му се закани на Пендаровски

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, ја оправдува нацистичката Германија за смртта на 11.000 Евреи, обвинувајќи дека нема место за нацисти во Европската Унија!...

Балкан 06.03.23 | 10:01

Kакви лидери има регионот: Поранешниот претседател на Србија велеше дека не е горд што е претседател, Пендаровски пак би се иселил

Српските медиуми извадија изјави на порашениот претседател Борис Тадиќ дадена за Хрватската телевизија.На прашањето на новинарот дали е горд што е претседател на државата...

Македонија 24.01.23 | 10:02

Бугарски активист организира превоз од Софија до Скопје на 4 февруари

Бугарскиот активист Виктор Стојанов коментирајќи ја најавата на претседателот Стево Пендаровски дека нема да се дозволат провокации на 4 февруари кога се одбележува...

Македонија 07.12.22 | 08:22

Весна Дамева била предлог на Пендаровски!

Изборот на Весна Дамева за претседател на Судскиот совет само ги потврди сомневањата за длабоко партизираното судство во Македонија. Кога само помисливме дека по изборот...

Економија 12.09.22 | 17:32

Пендаровски побара пари од ЕУ да се справиме со енергетската криза

Актуелни клучни теми во регионот и Европа, процесот на проширување на Европската Унија со земјите од Западен Балкан, безбедносната состојба и руската агресија врз Украина,...

Македонија 24.07.22 | 15:09

Пендаровски на „Википедија“ стана „Стево стока“

На интернет сајтот Википедија денеска ново име доби и претседателот Стево Пендаровски, откако вчера истото беше направено и за министерот Бујар Османи. Пендаровски...

Македонија 08.07.22 | 18:57

Пендаровски: Кога ќе дојде промената на Уставот ќе има избори

„Да останеме про-форма на европските шини, со овој предлог. Ќе има скрининг година и пол, па кога ќе дојде Уставот ќе има избори, кој ќе добие ќе си тера понатаму и ќе види...

Македонија 08.04.22 | 23:04

Пендаровски на ифтарска вечера во Кондово

Претседателот Стево Пендаровски вечерва информираше дека присуствувал на ифтарска вечер кај едно семејство од скопско Кондово. Тој на сите сограѓани од исламска...

Македонија 01.02.22 | 19:17

Иванов: Пендаровски примил бугарски државјани, па просто, затоа што се Македонци

Новинарот Зоран Иванов го коментира негодувањето на претседателот на Бугарија Румен Радев поради тоа што нашиот претседател примил бугарски државјани. Па просто, затоа...