Професорката Гордана Силјановска-Давкова смета дека не може да се повтори ситуацијата од пред пет години кога во првиот круг водеше а на крајот беше поразена од актуелниот претседател Стево Пендаровски.

Овој пат расположението е друго.Поинаков е амбиентот дури и кај албанските гласачи.Пендаровски е ориентиран кон ДУИ, како , не сакам да речам сијамски близнак, ама како на партијата на која мора да внимава дури и кога треба да ги каже нештата онакви какви што се воздржува и како да има соработка со двајца премиери, сега двајцата од ДУИ, мислам оној од претходно и со Али Ахмети.Сега и расположението кај албанските гласачи е многу сменето,секој има праг на издржлвост и граѓаните во оваа власт не можат да препознаат социјалдемократија и нема да гласаат за нив.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.