Ознака: Гордана Силјановска Давкова
Македонија 14.05.19 | 10:05

За мене гласаa 100.000 Македонци повеќе отколку за Пендаровски

Професорката Гордана Силјановска во вчерашното интервју за „Алфа“ рече дека за неа гласале околу 100.000 Македонци повеќе отколку за консензуалниот кандидат на СДСМ...

Македонија 14.05.19 | 09:48

Тони Блер си даде одмор за четврто дете, Заев по претседателски избори

Професорката Гордана Силјановска Давкова во своето вчерашно гостување на ТВ Алфа го искоментира одморот на премиерот Зоран Заев. Таа истакна дека Заев како најактивен...

Македонија 13.05.19 | 21:10

Сиљановска за говорот на Пендаровски: Помирувањето не е механички чин, потребно е да се извините некогаш

Не добив покана да присуствувам на седницата на Собранието за инаугурацијата на претседателот Стево Пендаровски, потврди во интервју за телевизијата Алфа професорката...

Македонија 13.05.19 | 20:10

Силјановска: Резултатот од изборите покажа дека одлуката не ја носат граѓаните

На крајот на гласањето во вториот круг од претседaтелските избори помислив дека она за што се залагаше професорот Река, велејќи дека очекува индивидуални гласови и...

Македонија 13.05.19 | 19:30

Силјановска го коментира одморот на Заев: Тој беше најактивен во кампањата, па реши сам лично да си даде одмор

Професорката Гордана Силјановска Давкова вечерва беше гостинка во „Отворено“ на телевизија Алфа каде што го искоментира одморот на премиерот Зоран Заев. Ова не беа...

Македонија 13.05.19 | 19:21

Слијановска за средбата со Жбогар: Дадов оценка на изборите, но се обидов и да го конкретизирам она што го зборував за време на изборите

Гордана Силјанвовска Давкова, вечерва гостува во Отворено на Алфа каде беше запрашана за средбата со Евроамасадорот Жбогар, односно дали Жбогар побарал од Силјановска...

Македонија 13.05.19 | 19:03

Силјановска: За моите студенти сум претседателка на нивните срца

Професорката и кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на Р. Македонија  Гордана Силјановска Давкова во првото интревју по изборите на ТВ Алфа одговори каков бил ставот...

Македонија 13.05.19 | 17:59

Гордана Силјановска Давкова вечерва гостин во ТВ Алфа

Вечерва во Отворено на Алфа ќе гостува професорката Гордана Силјановска Давкова. Зошто не исплива како победник на претседателските избори? Дали од оваа перспектива...

Македонија 13.05.19 | 17:32

Жбогар – Силјановска Давкова: Иднината на земјата е во ЕУ

Шефот на Делегацијата на ЕУ амбасадорот Самуел Жбогар денеска, по средбата со новиот претседател Стево Пендаровски, се сретна и со Гордана Силјановска-Давкова, која...

Македонија 13.05.19 | 14:25

Жбогар се сретна и со Силјановска

Шефот на Делегацијата на ЕУ, амбасадорот Самуел Жбогар денеска, по средбата со новиот претседател Стево Пендаровски, се сретна и со Гордана Сиљановска-Давкова, која...

Твитови 05.05.19 | 22:47

Силјановска: Битката продолжува, никогаш Северна!

Битката за Македонија продолжува. Никогаш Северна само #Македонија! — Гордана Сиљановска Давкова (@gogamkd) May 5, 2019

Македонија 05.05.19 | 21:18

Конечни резултатити од 100% обработени избирачки места

Според официјалните податоци на ДИК 99-100% се изборојани гласовите во следниве општини. Од избројаните гласови јасно е дека победата на Пендаорвски ја обезбедиле гласачите...

Македонија 05.05.19 | 20:25

Силјановска недостижна во македонските општини

Во општините кои се со мнозинско македонско население убедливо е водството на ВМРО-ДПМНЕ и Гордана Силјановска. Од досега преброените гласови во Гази Баба, Ѓорче Петров,...

Македонија 05.05.19 | 20:10

Албанците му обезбедија водство на Пендаровски

Од досега обработените 14% од гласовите, Стево Пендаровски води пред Гордана Силјановска  за околу 20%. Предноста ја има остварено со гласовите во албанските средини. Според...

Македонија 05.05.19 | 19:00

Силјановска: Политичката зима во Македонија ќе заврши со сонце

Претседателската кандидатка поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова очекува дека ќе биде петтиот претседател на Република Македонија. По гласањето таа...

Македонија 03.05.19 | 23:13

Власта секогаш го кршеше правото за свои цели и интереси, а нивниот крај ќе биде на 5 мај

Кандидатот за претседател на државата од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска Давкова попладнево оствари средби со жителите на Маџари, Хиподром и Гази Баба,...

Македонија 03.05.19 | 23:13

Мицкоски: Очекувам исполнет цензус и победа на Гордана за Претседател

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од Охрид во гостување на ТВ Алфа изрази оптимизам околу достигнувањето на цензусот и победа на Кандидатот за претседател...

Македонија 03.05.19 | 22:55

Мицкоски: Има низа на нарушувања на изборниот процес од власта, се препелкаат, вистината е дека победува Гордана и ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во вестите на телевизија Алфа истакна дека во текот на целата кампања има низа на нарушувања на...

Музика 03.05.19 | 22:24

Силјановска Давкова на концертот на Лени Кравиц

Помеѓу илјадната публика на концертот на светски познатата ѕвезда Лени Кравиц во Скопје е и кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова. Професорката вечерва...

Македонија 03.05.19 | 22:05

Тешки зборови, но и закани со тужби и кривични пријави

Тешки обвиненија и навреди паднаа на последното телевизиско соочување помеѓу претседателските кандидати Гордана Силјановска Давкова и Стево Пендаровски. Пендаровски...