Ознака: Гордана Силјановска Давкова
Македонија 26.09.22 | 23:11

Силјановска Давкова: Само преплашена власт средe криза турка црна кампања за опозициски лидер

Само преплашена и однародена власт, во сред криза турка црна кампања за опозициски лидер, како да сме среде избори, истакнува пратеничката Гордана Силјановска Давкова...

Македонија 14.09.22 | 11:21

Проф. Гордана Силјановска-Давкова: Ако не па да го избереме Талат за уставен судија наместо Јовески!

Спикерот Талат Џафери не е ниту Уставен суд, ниту уставен судија. Тој треба да го толкува собранискиот Деловник, а не уставноста на иницијативата за референдумот. Ова...

Македонија 08.09.22 | 16:58

Ние сме трагична приказна со најсреќна власт: За 31 година стигнавме до Софија, наместо до Копенхаген

Честитка за 8 Септември од професорката Гордана Силјановска Давкова. Професорката го анализира 31-годишното паување на Македонија низ самостојноста. На 8 септември 1991...

Македонија 28.07.22 | 20:21

Силјановска Давкова до Османи и Ковачевски: Како Вие како министер за надворешни и како премиер, не си ги знаете уставно правните функции?

Првото прашање е за министерот за животна средина и просторно планирање. После долга работа од 2018-та во министерството за животна средина и просторно планирање беше...

Македонија 15.07.22 | 20:16

Сиљановска Давкова: Судот од Стразбур донесе 14 пресуди против Бугарија, ама сега од нас бараат да овозможиме недискриминација за Бугарите иако нема дискриминација

Врвни правници познавачи велат дека кредибилитетот на ЕУ ќе се соочува или ќе падне на случајот Македонија. Затоа што по 17 години ДА од парламентот и ДА од Европската...

Македонија 14.07.22 | 19:49

Силјановска Давкова: Во кој европски парламент, покрај парламентарното обезбедување шетаат вооружени луѓе?

Прашање од парламентарно право: во кој европски парламент, покрај парламентарното обезбедување шетаат вооружени луѓе? Може ли народните избраници слободно да се движат,...

Македонија 06.07.22 | 22:36

Силјановска Давкова: Не случајно Османи рече „Ако не сте на масата, тогаш сте во менито”

Почнаа и народот да го третираат како животните, јадејки и глодајќи го, реагира професирката и пратеничка Гордана Силјановска Давкова, по денешните инциденти. Не случајно...

Македонија 23.06.22 | 18:25

Силјановска Давкова: Што треба да ни се случи за да паднат „нашиот“ претседател на Собрание, и „нашата“ Влада?

Што треба да НИ СЕ СЛУЧИ за да паднат „нашиот“ претседател на Собрание, и „нашата“ Влада?, прашува Гордана Силјановска Давкова. Да сториме нешто денес, утре е доцна! И...

Македонија 26.05.22 | 21:16

Привилегирани пратеници доаѓаат само на полноќ, пред гласање

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ и универзитетска професорка Гордан Силјановска Давкова во вечерашното интервју во Тема на денот во централниот дневник на телевизија Сител,...

Македонија 26.05.22 | 20:16

Џафери се однесува како командант, не е првпат да нè затвори

Не е првпат да сме затворени, вели универзитетската професорка и пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова во вечерашното интервју во „Тема на денот“ во...

Македонија 27.04.22 | 23:26

Силјановска Давкова: Со пресудите за 27 април се влеа страв во коски кај луѓето, за да може да се изведе она што следеше

Прво ова дело е едно такво хибридно чудно скроено дело, второ може да зборуваме за насилство, за толпа, меѓутоа за терористичко загрозување на уставниот поредок за среќа...

Македонија 23.03.22 | 10:33

Силјановска Давкова: ВМРО-ДПМНЕ го поддржува предлогот за една изборна единица, но тешко ќе се изгради консензус

Предлог законот за воведување една изборна единица помина на Комисијата за политички систем иако имаше и пратеници со различни ставови во однос на овој предлог. Предлогот...

Македонија 08.03.22 | 12:25

Проф. Силјановска-Давкова: Честит 8-ми Март, празник на храбрите жени во се уште машкиот свет!

Професорката Гордана Силјановска-Давкова која е добра познавачка на родовите политики во земјава, низ фејсбук објава, сумира за актуелната положба на жените во македонското...

Македонија 02.03.22 | 17:54

Ако вечерва тврдите едно во емисија, а утре четири минути пред седница прв се потпишувате, значи дека нешто големо се случило во меѓувреме

Има разлика меѓу партија и држава. Државата не ја води само партијата или партите на власт, туку сите оние кои што учествуваат во парламентот бидејќи секоја влада е влада...

Македонија 02.03.22 | 09:00

Силјановска Давкова: Џафери постапи спротивно на закон, уште кога не дозволи да се формира Комисија за избор и именувања на конститутивната седница

Владејачкото мнозинство вчера во Собранието е во обид неделовнички да го разреши Фадил Зендели, од член во Комисијата за прашања за избор и именувања. Пратеничката...

Македонија 13.02.22 | 15:16

Сиљановска: Локалната самоуправа е најважниот начин за решавање на основните проблеми на луѓето

Многу често Швајцарците пишуваат и велат дека на почетокот беше општината. Зошто? За да потенцираат дека локалните заедници, локалните единици се постари од државата....

Македонија 11.02.22 | 08:44

Само 20-30 луѓе од ДУИ постојано се вртат, не може да си министер, па судија, па обвинител, а образованието едвај регулирано

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, проф. д-р Гордана Силјановска вчера обвини дека замениците-министри од ДУИ се со несоодветно образование за позициите. Таа ги обвини Башким...

Македонија 30.01.22 | 20:57

Силјановска Давкова: Време е да се намали бројот на пратеници и да се воведе една изборна единица

Ако има Словенија функционален систем, можеме да имаме и ние. Инаку, да во партијата сме разговарале, ми го соопшти ова претседатело. Ние во науката велиме дека обично...

Македонија 30.01.22 | 20:50

Малцинството во Бугарија е реалност, токму тоа малцинство има покренато постапки пред судот во Стразбур, вели Силјановска Давкова

Никој на планетава нема Устав кој што забранува да се грижите за некого. Не, тоа е спротивно на рамковната конвенција за заштита на правата на малцинствата. Она што е...

Македонија 30.01.22 | 19:29

Силјановска: Предлагам да го отвориме Уставот по основа на експертски состав

Пратеничката Гордана Силјановска – Давкова смета дека има потреба од отворање на Уставот. Предлагам да го отвориме Уставот по основа на експертски состав. Треба...