Ознака: Гордана Силјановска Давкова
Македонија 15.02.23 | 18:52

Силјановска до Ковачевски: Волшебници да ви се овие што ќе ги вклучите во Влада за една година не може да се адаптираат, а не да сменат нешто

Никогаш не сме биле подалеку од ЕУ рече вчера една од најпосветените евро посветени експертки, што сакам да кажам на дневен ред е разрешување на министри. И наместо премиерот...

Македонија 13.02.23 | 21:22

Силјановска: Јасно е дека оваа коалиција на власт нема легитимитет, а оти тоа се решава само со одење избори

Шокантно делуваше обраќањето на премиерот. Прво, ниту ги чувме причините за разрешувањето, треба да се заблагодарите, бидејќи ова што денес го слушавме за Алијанса минатата...

Македонија 24.11.22 | 14:52

Силјановска: Зошто Сали ги дискриминира колегите?

„Првото прашање ќе го упатам до министерот за здравство, и се однесува на продолжувањето на работниот однос на здравствените работници и соработници кои наполниле...

Македонија 24.11.22 | 14:20

Силјановска Давкова до Тупанчевски: Како мислите дека треба да се разреши оваа јавно обвинителска правна трагедија?

На денешната собраниска седница за пратенички прашања професорката Гордана Силјановска Давкова, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, упати неколку прашања...

Македонија 27.10.22 | 14:36

Зарем не ја научивте Заевата лекција од Макрон и Меркел дека во тела за реформи не е добро да седат министри, ниту премиери?

„Првото прашање е за премиерот, на предлог на МОН, Владата формира Совет за унапредување на образованието со кој ќе претседава премиерот, а во него ќе влезат министрите...

Македонија 20.10.22 | 21:31

Силјановска: Тоа „шпицен градоначалник“ не значи ништо, треба да се размисли пред да се каже нешто

Реакцијата во ЈСП е брза затоа што кризата е предлабока, поинаку реагираат луѓето кога има пристоен живот, а сега се работи за преживување, рече професорката Гордана...

Македонија 12.10.22 | 22:47

Немало послаба и полоша власт од оваа, како да се алергични на владеењето на правото

Jас одговорно тврдам низ историјата немало послаба власт, полоша власт, понеодговорна власт, поодалечена власт, истакна Гордана Силјановска Давкова пратеник од редовите...

Македонија 26.09.22 | 23:11

Силјановска Давкова: Само преплашена власт средe криза турка црна кампања за опозициски лидер

Само преплашена и однародена власт, во сред криза турка црна кампања за опозициски лидер, како да сме среде избори, истакнува пратеничката Гордана Силјановска Давкова...

Македонија 14.09.22 | 11:21

Проф. Гордана Силјановска-Давкова: Ако не па да го избереме Талат за уставен судија наместо Јовески!

Спикерот Талат Џафери не е ниту Уставен суд, ниту уставен судија. Тој треба да го толкува собранискиот Деловник, а не уставноста на иницијативата за референдумот. Ова...

Македонија 08.09.22 | 16:58

Ние сме трагична приказна со најсреќна власт: За 31 година стигнавме до Софија, наместо до Копенхаген

Честитка за 8 Септември од професорката Гордана Силјановска Давкова. Професорката го анализира 31-годишното паување на Македонија низ самостојноста. На 8 септември 1991...

Македонија 28.07.22 | 20:21

Силјановска Давкова до Османи и Ковачевски: Како Вие како министер за надворешни и како премиер, не си ги знаете уставно правните функции?

Првото прашање е за министерот за животна средина и просторно планирање. После долга работа од 2018-та во министерството за животна средина и просторно планирање беше...

Македонија 15.07.22 | 20:16

Сиљановска Давкова: Судот од Стразбур донесе 14 пресуди против Бугарија, ама сега од нас бараат да овозможиме недискриминација за Бугарите иако нема дискриминација

Врвни правници познавачи велат дека кредибилитетот на ЕУ ќе се соочува или ќе падне на случајот Македонија. Затоа што по 17 години ДА од парламентот и ДА од Европската...

Македонија 14.07.22 | 19:49

Силјановска Давкова: Во кој европски парламент, покрај парламентарното обезбедување шетаат вооружени луѓе?

Прашање од парламентарно право: во кој европски парламент, покрај парламентарното обезбедување шетаат вооружени луѓе? Може ли народните избраници слободно да се движат,...

Македонија 06.07.22 | 22:36

Силјановска Давкова: Не случајно Османи рече „Ако не сте на масата, тогаш сте во менито”

Почнаа и народот да го третираат како животните, јадејки и глодајќи го, реагира професирката и пратеничка Гордана Силјановска Давкова, по денешните инциденти. Не случајно...

Македонија 23.06.22 | 18:25

Силјановска Давкова: Што треба да ни се случи за да паднат „нашиот“ претседател на Собрание, и „нашата“ Влада?

Што треба да НИ СЕ СЛУЧИ за да паднат „нашиот“ претседател на Собрание, и „нашата“ Влада?, прашува Гордана Силјановска Давкова. Да сториме нешто денес, утре е доцна! И...

Македонија 26.05.22 | 21:16

Привилегирани пратеници доаѓаат само на полноќ, пред гласање

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ и универзитетска професорка Гордан Силјановска Давкова во вечерашното интервју во Тема на денот во централниот дневник на телевизија Сител,...

Македонија 26.05.22 | 20:16

Џафери се однесува како командант, не е првпат да нè затвори

Не е првпат да сме затворени, вели универзитетската професорка и пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова во вечерашното интервју во „Тема на денот“ во...

Македонија 27.04.22 | 23:26

Силјановска Давкова: Со пресудите за 27 април се влеа страв во коски кај луѓето, за да може да се изведе она што следеше

Прво ова дело е едно такво хибридно чудно скроено дело, второ може да зборуваме за насилство, за толпа, меѓутоа за терористичко загрозување на уставниот поредок за среќа...

Македонија 23.03.22 | 10:33

Силјановска Давкова: ВМРО-ДПМНЕ го поддржува предлогот за една изборна единица, но тешко ќе се изгради консензус

Предлог законот за воведување една изборна единица помина на Комисијата за политички систем иако имаше и пратеници со различни ставови во однос на овој предлог. Предлогот...

Македонија 08.03.22 | 12:25

Проф. Силјановска-Давкова: Честит 8-ми Март, празник на храбрите жени во се уште машкиот свет!

Професорката Гордана Силјановска-Давкова која е добра познавачка на родовите политики во земјава, низ фејсбук објава, сумира за актуелната положба на жените во македонското...