Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ги прими директорката на НУ „Охридско лето“, Наташа Поповиќ, селекторките Бисера Чадловска и Сања Арсовска, во пресрет на годинашното 64. издание на македонската реномирана меѓународна музичко-сценска манифестација Охридско Лето.

На средбата претставниците на националната установа ја запознаа претседателката Сиљановска Давкова со тековните подготовки и годинашната програма на фестивалот, што по неговото основање во 1961 година, се одржува во периодот од 12-ти јули до 20-ти август во Охрид.

Осврнувајќи се на деценискиот придонес во негувањето на уметноста како универзална вредност, претседателката Сиљановска Давкова изрази задоволство што во духот на воспоставената традиција, ќе биде покровител на фестивалот „Охридско лето“. Во таа насока, посака успешна реализација на годинашното издание и ја нагласи својата поддршка во промовирањето на фестивалот и на македонската култура во светот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.