Актуелни клучни теми во регионот и Европа, процесот на проширување на Европската Унија со земјите од Западен Балкан, безбедносната состојба и руската агресија врз Украина, како и мерките и начините за справување со енергетската и економската криза како последица на војната во Украина, биле темите во фокусот на денешните дискусии на 11. состанок на лидерите на земјите учеснички во Процесот Брдо-Бриони, на кој учествуваше и претседателот на државата Стево Пендаровски.

Проширувањето на Европската Унија, посочил претседателот Пендаровски, придонесува за одржување на мирот и стабилноста во нашиот регион, за подобрување на демократијата, владеењето на правото и заштитата на човековите права и слободи, и затоа е неопходно забрзување на интеграциските процеси на сите земји од Западен Балкан. Во таа насока, Пендаровски изразил очекување претстојниот состанок на Европската политичка заедница, што треба да се одржи во почетокот на октомври, да придонесе за натамошно забрзување на интеграцијата.

– Лидерите го поздравија официјалниот почеток на преговорите на Македонија и Албанија со ЕУ и ги повикаа институциите на Европската Унија да преземат дополнителни храбри одлуки во врска со интеграцијата на преостанатите земји од Западен Балкан, се наведува во соопштението од кабинетот на Пендаровски.

Во рамки на дискусијата, претседателот Пендаровски посочил дека Босна и Херцеговина го заслужува кандидатскиот статус за ЕУ, а Косово безвизниот режим. Изразил очекување за натамошна силна поддршка од страна на Словенија и Хрватска во евроинтеграциските процеси на земјите од Западен Балкан.

Претседателот Пендаровски потенцирал дека на земјите од Западен Балкан им е неопходен пристап до механизмите на ЕУ што поскоро, како поддршка за справување со претстојната енергетска криза, и посочи дека економската и социјалната криза може да предизвикаат повеќегодишна политичка криза и да генерираат дополнителна нестабилност. Со цел да се ублажат негативните ефекти од војната во Украина, Пендаровски апелира на засилена соработка и дијалог.

Пендаровски посочил дека земјава е подготвена наредната година да биде домаќин на Брдо – Бриони Процесот.

На состанокот во Крањ на покана на словенечкиот и хрватскиот претседател, Борут Пахор и Зоран Милановиќ, учествуваа претседателот на Албанија, Бајрам Бегај, претседавачот и двајцата членови на Претседателството на Босна и Херцеговина, Шефик Џаферовиќ, Милорад Додик и Жељко Комшиќ, претседателката на Косово, Вјоса Османи, претседателот на Србија, Александар Вучиќ и претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.