Ознака: софтвер
Македонија 22.09.21 | 11:59

Се засилува безбедноста на софтверот за изборите

Откако Државната изборна комисија го утврди редоследот на учесниците на Локалните избори на гласачкото ливче, најдоцна до четврток на полноќ треба да биде објавена...

Македонија 22.09.21 | 11:05

Ќе „произведе“ ли бугарскиот софтвер 120.000 Бугари во Македонија, како што побара Радев?

Дали по скандалозната анкета во полза на власта, што ја изготви бугарската експозитура на Брима во Македонија, ќе се соочиме со уште едно подметнување од страна на Софија?,...

Свет 18.07.21 | 19:37

Претседатели, премиери, принцови, милијардери, новинари…: Со израелски шпионски софтвер неовластено следени над 50.000 броеви ширум светот

Парискиот дневен весник „Ле Монд“ и уште шеснаесет други редакции добиле пристап до повеќе од 50.000 телефонски броеви потенцијално следени од „Пегаз“, моќен израелски...

Македонија 27.05.21 | 11:45

Заев го брани Рашковски: Спроведени се кристално чисти јавни набавки

Премиерот Заев во интервју за „Фокус“ истакнува дека поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, не ја злоупотребил функцијата. Заев вели дека Рашковски...

Македонија 04.05.21 | 15:05

Поднесени обвиненија за набавката на софтверот на ДИК

По спроведена сеопфатна истражна постапка, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе обвинителен акт против поранешен претседател...

Црна хроника 21.04.21 | 20:34

Пронајден уште еден софтвер кај Рашковски – прашањата од Академијата за обвинители

Професори на Правниот факултет „Јустинијан Први“ потврдуваат за СДСК.мк дека претрес во истрагата против Рашковски за злоупотреба на службената положба и овластувањата...

Црна хроника 21.04.21 | 20:18

Рашковски влијаел на четвртообвинетиот: Слушај, изразувај се стручно, овие се глупи, ништо нема да те разберат

Поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски, од куќен, денеска оди во ефективен притвор во Шутка откако кривичниот совет во Основниот кривичен суд ја...

Македонија 20.04.21 | 13:12

Рашковски веќе се обидел да прикрива траги и да влијае врз сведоци, патувањето во Мексико сомнеж за организирање бегство

Патувањето во Мексико на поранешниот генерален секретар на Владата, Драги  Рашковски, е една од причините поради која обвинителката Ивана Трајчева, се  сомнева дека...

Македонија 16.04.21 | 13:32

Како Заев го бранеше Рашковски: „Софтверот е набавен законски“

Има причинско-правни последици зошто е тоа правено, со документи ќе ви покажеме зошто е набавен софтверот кој може да се употребува во Министерството за внатрешни работи....

Македонија 09.04.21 | 11:40

Претрес во фирмата поврзана со софтверот што го набави Рашковски

По наредба на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција утрово бил извршен претрес во фирмата „Инвоука гроуп“, која победи на тендерот за софтверот...

Македонија 22.03.21 | 16:38

Надлежните да утврдат дали во случајот со набавката на софтвер од Рашковски се прекршени процедурите, порача Арсовски

Владата работи по највисоките професионални правни, етички и законски постапки и нема да дозволиме нарушување на ваквите стандарди за отчетност и транспарентност....

Македонија 16.03.21 | 12:05

Поповиќ: Каков дополнителен доказ треба да прикаже „360 степени“ за Рашковски да биде сменет?

Лидија Димова беше разрешена по само една прес-конференција на ДКСК, забележува Миша Поповиќ, постар истражувач во Институтот за демократија на теми поврзани со антикорупција. Каков...

Македонија 16.03.21 | 10:48

ДКСК истражува зошто софтверот за сообраќајни прекршоци е платен пред да биде тестиран?

Од документите до кои дојде „360 степени“ сега има и нови прашања за одговор, меѓу кои, зошто софтверот за сообраќајни прекршоци е платен пред да биде тестиран? Заев...

Македонија 10.03.21 | 20:54

При набавката на софтверот не е прекршена ниту една процедура за јавни набавки и нема конфликт на интерес, тврди Владата

Владата вечерва соопшти дека набавката на софтверот за контрола на просечната брзина на возилата во сообраќајот е спроведена со сите детални процедури низ отворена...

Македонија 10.03.21 | 16:30

Владата на софтверската компанија „Инвока“ која нема сопствен сајт ѝ исплатила околу 400 илјади евра

Софтверска компанија без сопствен сајт и контакт информации работи на одржување на компјутерски програми на десетици државни институции. Станува збор за Друштвото...

Македонија 10.03.21 | 13:50

ДКСК отвори предмет за набавката на софтвер од Драги Рашковски, потврди Ивановска

Државната комисија за спречување на корупцијата отвори предмет за набавка на софтверот од страна на поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски, потврди...

Македонија 10.03.21 | 13:31

Заев го брани Рашковски за софтверот: Не ни текнало туку така да го набавуваме

Премиерот Зоран Заев вели дека нема ништо спорно во набавката на софтверот за сообраќајни прекршоци кој лани го набавил поранешниот генерален секретар на Владата Драги...

Македонија 10.03.21 | 12:59

Рашковски набавил софтвер за систем за којшто самиот патентирал софтвер и хардвер

Драги Рашковски, поранешен генерален секретар на владата на Зоран Заев, во јануари годинава јавно објави диплома на ФБ. Дипломата, наградата за Драги Рашковски е златен...

Македонија 08.03.21 | 22:56

Рашковски купил софтвер за казнување сообраќајни прекршоци, МВР не планира да го користи

Владиниот Генерален секретаријат, во времето на Драги Рашковски, набавил софтвер за сообраќајни прекршоци, кој не е во употреба и осум месеци откако е платен, објави...

Македонија 25.11.20 | 09:40

Владата ќе набавува софтвер за кодификација на правото

Владата на Република Македонија ја разгледа и усвои Информацијата за отпочнување на процес на Кодификација на правото во Република Македонија и го задолжи Генералниот...