Ознака: снежана калеска – ванчева
Македонија 12.09.22 | 21:30

Калеска Ванчева се качила на возот за ЕУ

Искрено се надевам, јас како и огромното мнозинство на граѓани дека сите заедно ќе собереме сила да истраеме на патот на европска Македонија, бидејќи тоа е единствена...

Македонија 29.06.22 | 18:25

На собраниска седница расправа за деколтето на пратеничката од СДСМ – Ковачевски загрижен

На денешната собраниска седница посветена на пратенички прашања, премиерот Димитар Ковачевски во Собранието на Македонија рече дека пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, чие име...

Македонија 01.04.22 | 23:51

Калеска Ванчева: Пописот е целосно успешен и спроведен во согласност со стандардите на Евростат

Пратеничката на СДСМ Снежана Калеска Ванчева, во емисијата „Топ тема” на телевизија Телма истакна дека пописот е целосно успешен и спроведен согласно стандардите...

Македонија 01.04.22 | 20:19

Калеска-Ванчева: Пописот е целосно успешен, да не биде предмет на политичарите

Вербата во фактите и институциите треба да биде примарна. Многу е јасна изјава на портпаролката на Европската комисија и таа вели дека законот и методологијата е согласно...

Македонија 28.01.22 | 08:52

Калеска-Ванчева: Аргументите за укинување на Пржинската влада се доказ дека институциите функционираат

Нашиот став за техничката влада е конзистентен. Апсолутно поддржуваме предлогот да дојде на дневен ред и да се отвори прашањето, по што сите треба да се согласиме. Аргументите...

Македонија 27.01.22 | 14:15

Арсовски: Молкот на СДСМ и Калевска – Ванчева е потврда за инкасираните 55.000 евра паушали од државните институции

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, реагира дека јавноста се уште чека каква било реакција или објаснување, ниту од СДСМ, ниту од Калеска – Ванчева, ниту, пак,...

Македонија 26.01.22 | 12:14

Адвокатско друштво на Калеска-Ванчева од СДСМ земало 55.000€ од државни институции за 3 и пол години

Општо позната тајна е дека СДСМ брзаа да дојдат на власт за да ги сместат нивните фирми да работат за државните институции и на тој начин да заработуваат пари. Тоа е случај...

Македонија 12.12.21 | 16:34

Калеска-Ванчева: СДСМ го поддржува Синдикатот и се бори за работничките права

Пратеничката група на СДСМ и коалицијата денеска во Сообранието се сретна со претставници на Сојузот на синдикати на Македонија. Како што соопшти пратеничката Снежана...

Македонија 06.10.21 | 12:16

Пешевска: Ја повикувам претседателката на форумот на жените на СДСМ да ја осуди постапката на Заев и да застане во одбрана на една жена во политиката

Како жена, згрозена сум од нивото на говор на премиерот Заев на митингот на СДСМ во Општина Аеродром, вели пратеничката Жаклина Пешевска, претседателка на Унијата на...

Македонија 16.09.21 | 23:46

Калеска-Ванчева: Премиерот треба да одлучи дали во моментов е поважна моралната оставка или спроведување ефикасна истрага

Пратеничката на СДСМ Снежана Калеска Ванчева во емисијата Патот кон на Алсат телевизија истакна дека за несреќата во болницата во Тетово, не може да се каже дека здравствениот...

Македонија 06.05.21 | 22:37

Калеска-Ванчева: Овие луѓе треба да одговараат за терористичко здружување

Ако се вратиме назад и ги анализираме дејствијата од 27 април, ќе видиме дека тие создадоа страв, насилство и загриженост кај граѓаните и тогаш беше нападнат уставниот...

Македонија 19.12.18 | 13:55

Се намалуваат нотарските и извршителските трошоци

Ги намалуваме нотарските и извршителските трошоци за граѓаните. На предлог на Владата на Република Македонија усвоени се измените на Законот за нотаријат и на Законот...