На денешната собраниска седница посветена на пратенички прашања, премиерот Димитар Ковачевски во Собранието на Македонија рече дека пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, чие име не го соопшти, вчера ја снимал пратеничката од СДСМ, Снежана Калеска – Ванчева на 15 сантиметри од нејзиното деколте.

Премиерот кој треба да одговара на пратеничките прашања постави прашање: Што ќе прави пратеникот со оваа снимка?

– Кревање на тензии не одговараат на никого. Свесен ни е народот за деструкцијата која е само од опозицијата. Ако се погледаат снимките на кои претседателката на Законодавно-правната комисија од пратеник, кој во моментов ми се смее, со мобилен телефон ја снима на 15 сантиметри од нејзиното деколте. Не знам што ќе и прави на таа снимка!?- се чудеше Ковачевски.

Линк од спорното видео со наводното деколте на пратеничката.

Пратеничката Калевска – Ванчева за ,,Фокус” за целиот случај, вели дека вакви слични удари имало и порано, а го откри и името на пратеникот кој ја снимал.

-Ова е удар врз целиот женски род. За жал, вакви и слични удари имало и претходно, и има, но трагично е кога вакво однесување доаѓа од пратеници! Во врска со реакцијата на пратеничките по повод настанот, синоќа најгласни и насилнички за жал беа дел од пратеничките на ВМРО-ДПМНЕ.

Јас лично, не забележав кога пратеникот ме снимал, но забележаа мои колешки и тие веднаш реагираа. Бев преокупирана со заштита на материјалите, и да ја завршам седницата согласно деловникот.

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Јованчев од Кавадарци ме снимал, и тогаш не му се обратив да го прашам зошто го направил тоа, бидејќи во тие моменти друго беше побитно. А потоа, веќе го немаше – појаснува пратеничката.

Додава дека од Јованчев ќе бара јавно да и се извини за случајот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.