Ознака: резултати од попис
Македонија 27.07.22 | 14:19

Над 30 проценти од семејствата во Македонија се брачни парови без деца

Во земјава има вкупно 538 348 семејства, од кои 62 проценти живеат во урбана, а 38 проценти во рурална средина. Според семејниот состав најмногу – 43 проценти од нив се брачните...

Економија 13.06.22 | 16:07

Најбарани се становите до 65м2

Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2021 година, деловните субјекти кои се занимаваат со градежна дејност извршиле градежни работи во вредност од 32...

Македонија 11.06.22 | 10:44

Попис 2021: Во Македонија има невработени 100 доктори на науки и 1.541 магистри

Во земјава има вкупно 109 249 невработени лица на возраст од 15 години и повеќе. Од нив речиси 80 проценти се со основно или средно образование. Поголемиот дел од невработените...

Македонија 29.04.22 | 21:08

Само помалку од 20.000 Македонци имаат и бугарски пасош

Околу три проценти од вкупното резидентно население во земјава имаат двојно државјанство. Најголем дел од нив, околу 37 проценти освен македонско имаат и бугарско државјанство,...

Колумни 12.04.22 | 10:19

Манипулативните пермутации на македонскиот попис

Петар Поп-Арсов Пописот мораше да се спроведе! Сега му беше „моментот“. Мислам, не баш во буквална смисла „сега“, туку тогаш кога беше создадена најдобрата клима за...

Македонија 05.04.22 | 11:28

Стоилковиќ: Власта да каже каде исчезна една третина од српската заедница во Македонија

Власта мора да даде објаснување за резултатите од пописот, а штом нема објаснување тоа отвора сомнеж дека се работи за некаков вид на инженеринг, бидејќи бројките не...

Колумни 05.04.22 | 11:03

Кој се плаши и кому пречи православна Македонија?

Слободан Томиќ Дрвото без корен (минато) и крошна (иднина) е трупец. Едновремено, народ кој нема свое минато, или историја, тој посегнува или краде туѓа историја, ќе...

Македонија 05.04.22 | 08:37

Уште колку „грешки“ има во пописот?

Уште грешки има пописот за да биде комплетен, прашуваат од ВМРО-ДПМНЕ откако директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски призна дека имало грешка во...

Македонија 03.04.22 | 15:05

АА: Да се остранат „импутираните” 132.000 непопишани, вака Албанците во Кичево паднаа под 50%

Законот за попис на населението предвидува граѓаните да се попишат според местото каде што живеат, а не според адресата во матичните книги, додека вкрстувањето на податоците...

Македонија 03.04.22 | 13:11

Симовски не знаел зошто се изменети резултатите од пописот

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски не е запознаен со промените во пописните резултати во делот за религиската припадност. Ќе провериме за...

Македонија 02.04.22 | 12:35

Од 355 атеистите станаа 8.764: Има ли поголем доказ од ова за каков фалсификат се работи!?

Криминалците од власта ги корегираат резултатите од пописот во од и си измислуваат бројки!, реагира пратеникот Борислав Крмов од Левица, споделувајќи нови резултати...

Македонија 02.04.22 | 11:28

Ќулавкова: Нека ги обелоденат јавно резултатите од пописот од 2011, па ќе се види како е режиран овој варварски попис

Оваа фарса од попис на населението во режија на парадржавата Cеверна Македонија е политички, национален, законски и морален криминал без преседан во европската историја,...

Македонија 02.04.22 | 09:29

Академик Павловски: Емисари со лаптопи одеа по земјите со голема албанска дијаспора, Ахмети не го крие своето задоволство

Академикот Божин Павловски, кој живее и работи и во Австралија, во изјава за МКД.мк вели дека никогаш порано дијаспората не била вклучувана во пописите на Република...

Македонија 01.04.22 | 11:21

Атанасов: Кој ѓавол ги тераше да ја попишуваат дијаспората, кога не можат 100.000 луѓе да пронајдат дома

Седум проценти да не попишете, а да тврдите како влада и институции дека е успех, не е успех, порача денеска во „Утрински брифинг“ професорот и аналитичар Петар Атанасов. Не...

Македонија 31.03.22 | 16:11

Ние не сме криви што луѓето не знаат која вера се, вели Симовски за графата „христијани“

Попишувачот не смееше да влијае врз одговорите што ги даваа граѓаните, па ако луѓето кажале дека се христијани по религиска припадност, тогаш попишувачот е должен да...

Македонија 31.03.22 | 14:34

Пендаровски: Направивме попис со сите нишани, со највисоките стандарди на ЕУ

Самиот факт што имаме попис после цели 20 години е успех сам по себе. Направивме попис со сите нишани, кој не отстапува од традицијата на направени пописи што ја имавме...

Македонија 31.03.22 | 14:10

Апасиев: А МПЦ ќе бекне ли за 20-те подвидови „христијани“ со цел православните да ги спуштат вештачки под еден милион!?

Лидерот на Левица Димитар Апасиев и денеска реагира за резултатите од пописот, овојпат за општата категорија „христијани“ во која се попишани 242.579 граѓани или 13,21%...

Македонија 31.03.22 | 12:54

Со Гостивар и Тетотво како примери, Димовски покажува колку се неточни резултатите од пописот

Пописот е некомплетен, статистички погрешен и неточен, реагираше вчера поранешниот пратеник Илија Димовски, потенцирајќи дека 21,49% од граѓаните на Република Македонија...

Македонија 31.03.22 | 10:44

И за Бошњаците пописот неприфатлив, се заканувале и со излегување од владината коалиција

Најголемиот и најзначниот политички субјект на бошњачката заедница во Македонија, Бошњачки демократски сојуз (БДС), изрази сомнеж за регуларноста на резултатите од...

Македонија 30.03.22 | 22:57

Втора партија од коалиција на власт ги оспорува резултатите од пописот, по ДС на Трајанов и Турците од ТДК

Демократска партија на Турците на Македонија, коалициска партија на власта, со писмо до јавноста ги оспори резултатите од пописот објавени денеска од страна на Државниот...