Ознака: репрезентација
Фудбал 01.04.21 | 08:25

Клинсман: Македонија покажуваше моменти на брилијантност, ова е огромен шок за Германија

Легендарниот германски фудбалер и поранешен селектор на германската репрезентација, Јирген Клинсман, испрати големи пофалби за Македонија. Зборувајќи за натпреварот,...

Фудбал 27.03.21 | 17:34

Македонската фудбалска репрезентација доби брендиран автобус

Брендиран авотбус за фудбалерите на националниот тим. Автобусот е во црвена боја, со слоганот кој фудбалерите се квалификува на Европското првенство „Сега е наше време“. Тој...

Фудбал 23.03.21 | 14:12

Македонија се појави во албумот на „Панини“ за Европското првенство

На социјалните мрежи се објави дел од албумот за претстојното Европско првенство, а таму за првпат се наоѓа и репрезентацијата на Македонија Македонец кој живее во...

Фудбал 15.03.21 | 14:10

Игор Ангеловски го објави списокот на фудбалери за почетокот на квалификациите за Светското првенство

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски, го објави списокот на фудбалери за претстојните три натпревари против Романија (25. март, Букурешт),...

Ракомет 14.03.21 | 17:44

Данска ни врати за поразот во Скопје: Македонските ракометари загубија на гостувањето кај светскиот шампион

Македонската ракометна репрезентација претрпе пораз со резултат 37:21 на гостувањето во Алборг кај актуелниот светски и олимписки првак Данска. Во дуел од 4. коло во квалификациите...

Македонија 12.03.21 | 00:43

Ако си функционер на СДСМ ќе си гледаш ракомет во сала, а не на ТВ: За нив не важат анти-ковид мерките

Полициски час и празни трибини, но за кого како. Или, како што вели народот, кој како си ја наредил. А кај нас има и такви кои многу убавоо знаат да си ја наредат. Ако цела...

Ракомет 11.03.21 | 21:19

Кире Лазаров пред неверојатно селекторско деби: На полувреме Македонија со предност против Данска

Ракометната репрезентација на Македонија најавува фантастично деби за Кире Лазаров како селектор. На полувреме во дуелот против актуелниот светски шампион Данска,...

Фудбал 10.03.21 | 14:20

Пандев: Сејдини сакаше да го смени Ангеловски пред дуелите со Косово и Грузија

Во интервју за Студио 10 на ТВ 24, капитенот на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев вели дека претседателот на ФФМ, Муамед Сејдини, сакал да го промени...

Кошарка 01.02.21 | 12:28

Поради позитвни случаи на корона, женската кошаркарска репрезентација го пропушта квалификацискиот турнир

Корона вирусот се заканува да биде причина поради која женската кошаркарска репрезентација нема да може да настапи во квалификациите za Evropskoto prvenstvo. Нашите репрезентативки...

Ракомет 31.01.21 | 12:56

Мукаетов: Она што се случи во Египет беше очајно за гледање

Престедателот на РФМ, Живко Мукаетов даде вовед на Изборното Собрание, поточно на сработеното во претходната, но и оваа година. Првиот човек на „куќата на ракометот“...

Ракомет 20.01.21 | 10:41

Ракометарите денеска против Словенија: Македонија ја почнува втората фаза на Светското првенство

Македонската машка ракометна репрезетација денеска ги продолжува натпреварите на Светското првенство во Египет, овојпат во Главната рунда на Мундијалот во Египет. Прв...

Ракомет 17.01.21 | 14:55

Лазаров: Дојдов во Египет да им помогнам на младите соиграчи, Чиле е шансата за нас

По двата тешки порази на македонската ракометна репрезентација на Светското првенство во Египет и утрешниот натпревар против Чиле, капитенот Кире Лазаров е свесен...

Ракомет 16.01.21 | 19:41

Светско првенство во ракомет: Египет – Македонија, многу на малку

Македонската ракометна репрезентација доживеа тежок пораз и во вториот натпревар на Светското првенство во Египет. Откако во дебито на Мундијалот загубивме со 32:20,...

Фудбал 25.12.20 | 12:36

Мухамед Сејдини: Публиката е најголемиот инспиратор за нашите фудбалери, на ЕП не одиме со „бело знаме“

Годинава то изминува ќе остане запаметена по пандемијата на корона вирусот што го освои целиот свет, но за љубителите на фудбалот во Македонија, оваа година ќе остане...

Фудбал 11.12.20 | 14:10

Тренерот кој со Франција беше вицешампион на светот прифатил понуда да биде селектор на Србија

Познатиот француски фудбалски тренер, Рајмон Доменек, призна дека добил повик да биде селектор на репрезентацијата на Србија. Францускиот стручњак, за „Блиц“ открива...

Фудбал 07.12.20 | 13:50

Балканска „група на смртта“: Македонија може „да брка“ Мундијал против Хрватска, Србија и Грција

Вечерва во 18 часот македонската фудбалска репрезентација ќе ги добие противниците во квалификациите за Светското првенство во Катар во 2022 година. На ждрепката што...

Фудбал 18.11.20 | 21:58

Игор Ангеловски: Не може секогаш да победувате, важно е дека претходно ја остваривме главната цел

Фудбалската репрезентација загуби од Ерменија со 1:0 со што не успеа да обезбеди пласман во лигата Б од Лигата на нации. Македонија имаше добра игра и контрола на случувањата...

Фудбал 18.11.20 | 20:11

Заврши фудбалската бајка: Поранешниот вардарец ја сопре Македонија

Репрезентацијата на Македонија загуби од Ерменија со 1:0 со што не успеа да го освои првото место во групата 2 од Ц лигата на лигата на нации и да обезбеди пласман во Лигата...

Фудбал 13.11.20 | 15:33

Елиф Елмас: Македонија е едно големо срце, татковина, мајка – за неа сè би дал!

Фудбалерот кој ја почна акцијата по која Македонија го голот кој не однесе на Европското првенство, Елиф Елмас, со многу емоции го преживеа самиот меч, а особено часовите...

Фудбал 12.11.20 | 10:35

Ако се пласираат на Европско: ФФМ ќе им подели три милиони евра на репрезентативците

Македонските фудбалски репрезентативци ќе поделат три милиони евра доколку вечерва ја совладаат грузија во баражот за Европското првенство, пишува „Спортмедиа“. Таквиот...