Ознака: репрезентација
Фудбал 09.10.20 | 10:38

Се слави со тапани и зурли: Ристовски и Алиоски со инструменти в рака го прославија триумфот над Косово

Голема радост предизвика победата на македонската репрезентација против Косово со 2:1, со што дојдовеме на само еден меч до пласман на Европското првенство во 2021 година. Радоста...

Фудбал 05.10.20 | 23:07

Ангеловски: Пандев покажа дека за него не постојат бариери кога е во прашање репрезентативниот дрес

Селекторот на фудбалската репрезентација, Игор Ангеловски, го одржа првиот тренинг во пресрет на мечот против Косово, на кој може да се избориме за историски пласман...

Фудбал 05.10.20 | 12:21

Ова се фудбалерите кои ќе настапат на дуелот против Косово и пресметките од Лига на нации

Селекторот на македонската А репрезентација, Игор Ангеловски го објави списокот за натпреварот против Косово (8. октомври, Национална арена „Тодор Проески“) од полуфиналето...

Фудбал 08.09.20 | 17:15

Македонската репрезентација до 21 година освои три бода во Торшавн

Македонската фудбалска репрезентација попладнево забележа победа со 2:1 на гостувањето кај Фарски Острови во дуел од квалификациите за Европското првенство за играчи...

Ракомет 14.01.20 | 20:01

Брестовац: Со мене или не, мора да градиме една нова силна, квалитетна репрезентација

Македонија изгуби од селекцијата на Австрија 32:28. Ова беше најважниот натпревар на Македонската репрезентација која не успеа да го добие. Македонските ракометари се...

Ракомет 14.01.20 | 19:51

Манасков: Не релизиравме отворени шанси, тоа клучот на резултатот денеска

Дејан Манасков веднаш по поразот на Македонија од Австрија со примени 32 гола кажа дека според него нерелизираните шанси се причината поради која загуби македонската...

Ракомет 11.01.20 | 08:44

Македонската химна ечеше во „Виенер Штадхале“

Неколку илјади навивачи на Македонија ја бодреа нашата селекција во Виена на ЕУРО 2020 против Украина. Салата во Виена ечеше од гласовите на  македонските навивачи и...

Ракомет 08.01.20 | 19:39

Европско: Распоред и саатница на натпреварите на Македонија

Европското првенство во ракомет започнува на 9-ти јануари. Континенталниот собир ќе стартува со мечот Белорусија – Србија, а Македонија својот прв меч го игра на 10-ти...

Фудбал 01.01.20 | 12:35

Сејдини: Со пласман на ЕП да го оствариме сонот

Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија, Муамед Сејдини во новогодишно обраќање до јавноста посака пласман на ЕВРО 2020.  Пласманот на Европско првенство...

Ракомет 29.12.19 | 19:57

Ракометната репрезентација го освои „Трофеј Карпати“

Македонската ракометна репрезентација ја совлада Романија со 24:20 (10:12) и го освои првото место на „Трофеј Карпати“. Селекцијата на Данило Брестовац одигра одлично второ...

Ракомет 28.12.19 | 20:10

Македонските ракометари го совладаа Алжир на „Трофеј Карпати“

Македонската ракометна репрезентација ја совлада репрезентацијата на Алжир со 25-24 (15-9) во рамки на „Трофеј Карпати“ кој се игра во Букурешт. Ракометарите на Данило...

Македонија 14.12.19 | 16:42

Мерко потрошил над 10 милиони денари на репрезентација, а Струга нема канализациуја, улично осветлување, вода за пиење…

Според извештајот на Центарот за истражувачко новинарство СКУП – Македонија, Општина Струга за две години, само за репрезентација, потрошила над 10 милиони денари. На...

Ракомет 25.10.19 | 22:09

Македонија ja победи Грузија на првиот тест во „Борис Трајковски“

Македонската ракометна репрезентација славеше над Грузија со 25-21 во првиот од двата натпревари кои нашиот националец тим ќе ги одигра со овој противник во СЦ „Борис...

Фудбал 13.10.19 | 12:57

Ќе се оди на победа: Вечерва Македонија игра против Полска

Вечерва со почеток од 20:45 македонската фудбалска репрезентација игра против Полска во многу важен квалификациски меч за пласман на Европското првенство 2020. Македонија...

Фудбал 09.09.19 | 20:09

Пандев и Тричковски во стартниот состав против Летонија

Селекторот на македонска фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски ги објави стартните 11 играчи на кои ќе смета за вечерашниот квалификациски натпревар за пласман...

Кошарка 03.08.19 | 21:41

Македонија поразена во полуфиналето, против Чешка ќе игра за место во А-дивизија

Младата репрезентација на Македонија до 18 години загуби во денешното полуфинале против Израел (66-78) на Европското првенство Б-дивизија во Романија. Избраниците на Тони...

Ракомет 16.06.19 | 17:21

Mакедонија во Струмица ја пречекува Грција

Македонската ракометна репрезентација денеска во 18 часот ќе игра против Грција во завршниот меч од квалификациите за Европското првенство. Но, наместо како досега...

Фудбал 07.06.19 | 19:48

Ова е почетниот состав на Македонија

Вечерва на националната арена „Тодор Проески“ во Скопје гостува лидерот во нашата квалификациска група „Г“, Полска, која во трите меѓусебни дуели со нас има две победи...

Фудбал 05.06.19 | 11:48

Здравко Чолиќ на тренинг со фудбалерите, посака среќа за Полска и Австрија

Во пресрет на концертот во Скопје, денеска македонската фудбалска репрезентација имаше интересна средба. Легендата на екс-југословенста естрадна сцена, Здравко Чолиќ,...

Фудбал 21.03.19 | 22:59

Македонија пресилна за Летонија – видео од головите

Македонската фудбалска репрезентација со 3-1 ја победи Летонија во првиот натпревар од квалификациите за Европското првенство 2020, Горан Пандев по 100-ти пат го носеше...