Ознака: прогноза
Сервиси 06.04.21 | 08:40

Денес сончево, попладне дожд, вечер снег на повисоките места

Во Макeдонија денеска се очекува сончево време со мала до умерена облачност и со слаб до умерен јужен ветер кој на југоисток ќе засилува. Од пладневните часови претежно...

Сервиси 04.04.21 | 08:07

Облачно и студено со врнежи од дожд, на планините снег

Времето денеска ќе биде облачно и студено со врнежи од дожд, кои на планините и на некои повисоки места во северните делови ќе бидат од снег. Најобилни врнежи се очекуваат...

Сервиси 30.03.21 | 08:59

Променливо облачно со услови за слаб локален дожд

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со услови за слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен северен ветер кој краткотрајно во северните делови...

Сервиси 21.03.21 | 08:10

Зима во пролет: Вее снег во цела Македонија

Утринава скоро низ цела Mакедонија вее снег. Времето до крајот на денешниот ден и утре ќе биде облачно со врнежи од дожд, а на планините и на повисоките места ќе врне снег....

Сервиси 19.03.21 | 08:41

Викендов нов влажен бран со пороен дожд и снег

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Во планинските подрачја повремено ќе провејува снег. Ќе дува слаб до умерен ветер, во западните...

Сервиси 18.03.21 | 12:51

Ред топло, ред ладно: Од викендот врнежи од дожд и снег на планините

Врнежи од снег на планините и на некои пониски места, најавуваат метеролозите од сабота до понеделник. Од УХМР информираат дека под влијание на влажен бран, од сабота...

Свет 09.03.21 | 12:50

ОЕЦД ја зголемува прогнозата за глобалниот економски раст на 5,6 отсто за 2021 година

Глобалната економска перспектива значително се подобри во последните месеци, според ОЦДЕ, која смета на комбинираните ефекти од планот на Бајден и вакцинацијата. Имено,...

Сервиси 07.03.21 | 08:05

Марта со девет ума: Деновиве постудено, од среда пообилни врнежи од дожд

Времето во земјава ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Минималната температура ќе биде во интервал...

Сервиси 03.03.21 | 12:47

Толку од убавото време: Ни доаѓа промена на времето, зимата не се дава

Топлото време ќе се задржи уште утре, а од петок метеоролозите најавуваат промена на времето и заладување. Утре ќе се задржи сончево и ралативно топло време. Од петок...

Сервиси 02.03.21 | 11:57

Сончево и топло до четврток, за викендот облачно со повремен дожд

До четврток ќе преовладува сончево и релативно топло време. Утринските температури на повеќе места ќе се спуштаат под нула, а дневните од утре ќе бидат во пораст, соопшти...

Сервиси 21.02.21 | 08:05

Облачно со температура од 7 до 13 степени

Времето денеска претпладне ќе биде умерено до значително облачно, а попладне облачноста ќе се намали. Максималната температура ќе биде во интервал од 7 до 13 степени. Во...

Сервиси 09.02.21 | 12:29

Ледениот минус допрва доаѓа: Ќе се смрзнеме, излезе вонредната прогноза

Утре ќе настапи преодно стабилизирање на времето со умерен до засилен јужен ветер. В четврток повторно ќе биде облачно со врнежи од дожд, пообилни во западните и северните...

Сервиси 07.02.21 | 08:05

Облачно и топло, од утре дожд

Умерено до значително облачно време со повеќе сончеви периоди ќе преовладува денеска во земјава. Претпладне во одделни котлини ќе има магла. Ќе дува умерен, а попладне...

Сервиси 02.02.21 | 12:10

Како да е пролет: До крајот на неделава потопло со температури и до 20 стeпени

Од среда следува период на стабилно време со натпросечни дневни температури што ќе предизвика топење на снежната покривка на планините, соопшти УХМР. По котлините во...

Сервиси 24.01.21 | 08:07

Прoменливо облачно, попладне врнежи од дожд, на планините од снег

Времето денеска претпладне ќе биде прoменливо облачно, попладне почнувајќи од запад со врнежи од дожд, на планините од снег. Во вечерните и ноќните часови врнежите ќе...

Сервиси 09.01.21 | 20:20

Паѓа снег на Попова Шапка, Крушево, Пониква и Маврово

Вечерва дожд и снег ја зафати речиси целата држава. На некои пониски делови освен дожд забележан е и замрзнат дожд, додека на повисоките места врне само снег. Во моментов...

Сервиси 07.01.21 | 08:32

Облачно со повремени врнежи од денот дожд, а на планините снег

Времето во текот на ноќта и изутринава беше облачно со локални врнежи од дожд, особено во западните делови. Дуваше умерен ветер од јужен, а на планините од југозападен...

Сервиси 31.12.20 | 08:42

Конечно завршува: Чудната година финишира со чудно време – и дожд, и снег и грмежи

Времето денеска ќе биде променливо облачно со врнежи од дожд, кои на места, особено во источните делови повремено ќе бидат поројни и проследени со ретки грмежи. На планините...

Сервиси 27.12.20 | 08:09

Врнежливо и релативно топло, до 13 степени

Времето денеска ќе биде облачно, со врнежи дожд, а на планините на северозапад ќе врне снег. На места врнежите ќе бидат поројни и пообилни, над 20 литри на метар квадратен....

Сервиси 25.12.20 | 12:04

Нова снежна покривка за викендот на планините, утре наместа пообилни врнежи дожд

Нова снежна покривка ќе се формира викендов на планините од врнежите што ги најавуваат метеоролозите. Од УХМР информираат дека под влијание на влажен бран за време...