Ознака: проекција
Филм 09.04.24 | 13:10

„Мементо“ денеска во Кинотека на Македонија

Денес, со почеток во 18:00 часот во Кинотека на Македонија ќе биде прикажан филмот „Мементо“. МЕМЕНТО ја имаше својата премиера на филмскиот фестивал во Венеција. Набргу...

Култура 05.03.24 | 09:27

Проекции на филмови по повод 60-годишнината од смртта на Милтон Манаки вво Кинотека

По повод 60-годишнината од смртта на Милтон Манаки, во киносалата на Кинотеката вечерва ќе бидат прикажани документарниот филм „Манаки – Приказна во слики“ за фотографската...

Филм 20.02.24 | 10:56

Проекција на документарниот филм „Црната уметност: Во отсуство на светлината“ на Сем Поланд вечерва во МСУ

Вечерва, во 19 часот, во Музејот на современата уметност-Скопје ќе се прикаже документарниот филм ,,ЦРНАТА УМЕТНОСТ: ВО ОТСУСТВО НА СВЕТЛИНАТА’’ (2021) на режисерот Сем...

Филм 20.02.24 | 10:28

Агенција за филм закупи проекција на филмот „Убиј ги прво децата“ во режија на Димитар Оровчанец на Европскиот филмски маркет во Берлин

Во рамките на Европскиот филмски маркет во Берлин, Агенцијата за филм закупи и проекција на филмот „Убиј ги прво децата“ во режија на Димитар Оровчанец, соопштуваат...

Калеидоскоп 27.07.23 | 20:38

Жени се степаа на проекција на филмот „Барби“

На социјалните мрежи се шири видео од кино во Бразил на кое две жени се расправаат, а потоа се степале на крајот од прикажувањето на хит филмот Барби. Едната од нив дошла...

Култура 16.05.23 | 11:28

Филозофски филмски фестивал: Проекција на „Годар: човекот филм“ в петок во МСУ

Со мала воведна дискусија ќе започне проекцијата на филмот „Годар: Човекот филм“, која ќе се одржи во Музејот на современата уметност (МСУ) во рамки на овогодишното,...

Култура 04.03.23 | 19:29

Франкофонијата освен што е јазик, таа е и организација во којашто се споделуваат мирот, правата на човекот и демократијата

Францускиот институт во Скопје и Амбасадата на Франција во Македонија, вечерва со гала прикажување на францускиот филм „Со полно работно време” го започнаа...

Култура 08.02.23 | 15:13

„Авантурите на Принц Ахмед“, кој се смета за прв анимиран филм во историјата на филмската уметност и концертна изведба во живо на оригиналната музика во Кинотека

Европскиот креативен оркестар при институтот ФАМЕ’С предводен од францускиот диригент Оливие Дежур, утревечер ќе одржи кино концерт со почеток од 19 часот во Кинотеката...

Култура 16.11.22 | 09:55

Поголемиот дел од екипата на филмот „Снежана на крајот умира“ утре во Кинотека

На проекцијата на филмот „Снежана на крајот умира“ на 17 ноември во 20 часот, една од десетте проекции на овој филм закажани на ноемврискиот репертоар во Кинотеката,...

Култура 08.11.22 | 09:19

Проекција на филмот „Каде си Адаме“ за животот на монасите на Света Гора денеска во Охрид

Филмот „Каде си Адаме“ за животот на монасите на Света Гора, денеска со почеток во 19:00 часот ќе се прикаже на репертоарот на ЦК „Григор Прличев“ во Охрид. Филмот го...

Култура 14.08.22 | 15:10

Проекции на „Фабијан“ и „Ема“ утре во Кинотека

Со проекции на германскиот филм „Фабијан“ и чилеанскиот „Ема“ во Кинотека, утре продолжува августовската програма. „Фабијан“ во режија на Доминик Граф беше претходно...

Култура 03.08.22 | 09:57

Проекција на македонскиот филм „Хомо“ вечерва на манифестацијата „Десет дена Крушевска Република“

Со проекцијата на македонскиот филм „Хомо“, вечер од 21 часот продолжува богатата програма на манифестацијата „Десет дена Крушевска Република“. Филмот ќе се прикажува...

Култура 22.07.22 | 11:58

Проекција на „Џипси квин“ на отворено во Градскиот парк во Скопје

Институтот „Ромалитико“ вечер организира кино на отворено на Школка во Градскиот парк во Скопје со проекција на филмот „Џипси квин“ (Gipsy Queen). Како што информираат...

Филм 05.05.22 | 13:49

Швајцарската драма „Атлас“ во режија на Николо Кастели денеска во 15 часот ќе има истовремена премиера во киното „Милениум“ и Кинотека

Швајцарската драма „Атлас“ во режија на Николо Кастели, денеска ќе има истовремена премиера во киното „Милениум“ и Кинотеката на Македонија во терминот од...

Култура 29.04.22 | 10:24

Проекција на „Run women, run“ во чест на Националниот ден на канадскиот филм во Кинотека

По повод Денот на канадскиот филм – Амбасадата на Канада и Кинотеката на Р.Македонија организираат премиерна проекција на канадскиот филм ТРЧАЈ, ЖЕНО, ТРЧАЈ од Зои...

Култура 13.03.22 | 14:53

Проекција на „Ѕвездено небо над римското гето“ вечерва во Кинотека по повод 79-години од депортацијата на македонските Евреи во Треблинка

Амбасадата на Италија, во соработка со Еврејската заедница на Република Македонија, вечерва во Кинотека на Македонија со почеток во 20 часот, организира проекција на...