Ознака: проекција
Култура 27.08.21 | 23:37

Со документарниот филм „Манаки-приказна во слики“ одбележана 100 годишнината од првата кино проекција на браќата Манаки

Со проекцијата на документарнот филм ,,Манаки – приказна во слики“, на Роберт Јанкулоски, во салата на Кино Манаки беше одбележана 100 годишнината од првата кино проекција...

Скопје 23.08.21 | 17:00

Проекција на филмот „Ослободувањето на Скопје“ по повод основањето на Првиот скопски партизански одред

По повод 80-годишнината од основањето на Првиот скопски партизански одред, пред споменикот на одредот во Карпош 3, вечерва во 20 часот ќе се одржи кино-проекција на филмот...

Култура 10.08.21 | 08:33

Премиера на вториот краток филм за Старо Скопје „Раѓањето на градот”

Во рамки на проектот „Тајните архиви на Скопје – Раѓањето на градот“ вечерва премиерно ќе биде прикажан вториот краток филм за Старо Скопје, „Раѓањето на градот”,...

Култура 15.06.21 | 11:09

Кинотека утре во летното кино ќе ја прикаже дигитално реставрирната копија на првиот македонски филм „Фросина“

Утре, среда, на 16 јуни, со почеток во 20.00 часот во летното кино на Кинотеката ќе биде прикажана новата, дигитално реставрирана копија на првиот македонски игран филм „Фросина“...

Култура 03.06.21 | 11:11

Доделување на наградите „Златен був“ и проекција на „Хаотичната Ана“ за крај на 11. Филозофски филмски фестивал

Вечерва, во 20:30 часот, свечено ќе биде одбележан крајот на 11. Филозофски филмски фестивал со традиционалното доделување на наградите „ЗЛАТЕН БУВ“. За наградите, како...

Економија 11.05.21 | 13:33

Народна банка за годинава проектира раст на БДП од 3,9 отсто и инфлација од 2,2 отсто

Раст на бруто-домашниот производ од 3,9 отсто годинава и наредната година и 4 отсто во 2023, предвидува Народната банка во најновите макроекономски проекции. Инфлацијата...

Економија 23.01.21 | 15:09

Димитриевска – Кочоска: Растот проектиран од владата од 4,1% за 2021 година нема да се случи и е нереално проектиран

Членот на извршниот комитет на ВМРО – ДПМНЕ Гордана Димитриевска Кочоска истакна дека приходите се нереално проектирани за 2021 година а тие се засноваат на предвидувањата...

Економија 16.10.20 | 17:07

Заев и ММФ со различни математики, за премиерот пад на економијата годинава од 4,4 проценти, според ММФ пад од 5,4 отсто

Економијата тоне се подлабоко и подлабоко. ММФ и премиерот Зоран Заев со различни прогнози. Заев најавува пад на економијата од 4,4 проценти, наспроти прогнозите на Меѓународниот...

Филм 23.09.20 | 22:22

Дизни ја одложи премиерата на „Црна вдовица“ до мај 2021 година

Дизни во средата го ажурираше својот календар за објавување како резултат на пандемијата на корона вирусот, со што го одложи објавувањето на суперхеројот на Марвел,...

Култура 07.02.20 | 10:20

Желимир Жилник во МСУ: Разговор со култниот режисер и проекција на „Мали пионери“ и „Убави жени одат по градот“

Во понеделник, 10 февруари со почеток во 19 часот, во Музејот на современата уметност (МСУ) во Скопје ќе бидат прикажани филмови на култниот режисер Желимир Жилник. Се работи...

Култура 27.01.20 | 11:13

Проекција на „Медена земја“ во Љубљана: Политичкиот врв и амбасадори ја наполнија словенечката кинотека

Во присуство на дел од политичкиот врв и амбасадори, во словенечката кинотеката во Љубљана се одржа проекција на „Медена земја”. Македонскиот документарен филм, кој...

Култура 16.12.19 | 13:14

Филмот „Феникс“ во Кинотека, четврти од серијата германски филмови за силни жени

Љубителите на германски филм ќе имаат можност да го погледнат филмот „Феникс“ во рамките на серијата германски филмови за силни жени. Филмска вечер која ќе се одржи...

Култура 12.12.19 | 09:06

Документарните филмови „Кеиф“ на Блаже Дулев и „Туста“ на Андреј Коровљев во Кинотека

Документарните филмови „КЕИФ“ во режија на Блаже Дулев и „ТУСТА“ во режија на Андреј Коровљев, кои што премиерно беа прикажани на овогодинешниот Синедејс, во текот...

Економија 06.12.19 | 13:54

БДП со раст oд 3.6 отсто, премиерот во заминување очекувал повеќе

Бруто домашниот производ во третиот квартал годинава бележи раст од 3,6 отсто, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци во третото тримесечје...

Култура 04.11.19 | 12:22

Проектот на „Вардар филм“, „Тајните архиви на Скопје“ премиерно на 13 ноември во Кинотека

На 13 ноември во Кинотеката на Македонија, со почеток во 18 часот, премиерно ќе биде прикажан краткиот филм за Скопје, насловено “Тајните архиви на Скопје”. Носител на...

Култура 19.10.19 | 18:14

Манчевски по проекцијата на филмот „Врба“ во Рим: Ова се три тажни приказни со среќен крај

Парко дела Музика, каде се одвива третиот фестивалски ден на Римскиот филмски фестивал, за време на новинарската проекција на филмот „Врба“ на Милчо Манчевски беше...

Филм 18.10.19 | 11:06

Нордискиот мистериозен трилер „Враќањето на Хана“ во кината низ Македонија

Психолошкиот трилер „Враќањето на Хана“ на германската режисерка режисер Естер Бијалас се прикажува на репертоарот на киното „Милениум“ со почеток во терминот за...

Филм 17.10.19 | 12:12

Францускиот филм „Милост Божја“ од денеска во кината

По освоениот Гран При на 69от Меѓународен Филмски Фестивал во Берлин, филмот „Милост Божја“ ќе се најде и на редовниот репертоар на нашите кина. Филмот кој е првенствено...

Култура 17.10.19 | 09:32

„Исцелител“ на 25 и 26 октомври ќе се прикажува во Охрид

Еден од најуспешните македонски играни филмови „Исцелител“ ќе се прикаже во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид на 25-ти и 26-ти октомври во 20 часот. „Исцелител“...

Култура 12.08.19 | 11:42

Проекција на „Човекот кој падна на Земјата“ во галерија „Абсинт“

Во галерија „Абсинт“ на 15 август (четврток) во 20:30 часот ќе се одржи уште една „Филмска вечер“, овој пат ќе биде проектиран филмот на Николас Роег – „Човекот кој падна...