Вечерва, во 19 часот, во Музејот на современата уметност-Скопје ќе се прикаже документарниот филм ,,ЦРНАТА УМЕТНОСТ: ВО ОТСУСТВО НА СВЕТЛИНАТА’’ (2021) на режисерот Сем Поланд. Филмот го одбележува месецот на ,,црната историја’’ и препознавањето на улогата на Афроамериканците низ историјата и ја одредува уметноста како платформа за постигнување социјална правда.

Прикажувањето на филмот е резултат на соработка меѓу МСУ – Скопје и Амбасадата на САД во Скопје.

Влезот е слободен.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.