Ознака: документарен филм
Кариера 28.04.22 | 09:41

Филмот „Барка-Извор на живот“ ја дава реалната слика за неопходноста од солидарност во заедницата

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска вчера вечер, присуствуваше на премиерата на документарниот филм „Барка – Извор на живот“, во Кино Фросина...

Култура 15.04.22 | 09:44

Вечерва премиера на документарниот филм за Бигорскиот манастир „1000 години-Сведок на светлината“

Документарниот филм „1000 години-Сведок на светлината“,  во режија на Илија Ико Каров посветен на Бигорскиот манастир, по повод големиот јубилеј на манастирот, кој го...

Култура 31.03.22 | 11:31

Премиера на македонскиот документарен филм „Како ја дефинираш ароганцијата?“

Во Младинскиот културен центар (МКЦ) утре ќе се одржи премиера на македонскиот документарен филм „Како ја дефинираш ароганцијата?“, по сценарио и режија на Небојша...

Балкан 31.12.21 | 09:27

Кирил и Методиј немаат врска со Бугарија: Бугарите реагираат дека рускиот документарен филм „Една вера, еден народ“ е провокација

Министерството за надворешни работи на Бугарија го оцени како провокација рускиот документарен филм „Една вера, еден јазик“ на режисерката Елена Мироненко. Како што...

Култура 22.11.21 | 08:57

100 години од раѓањето на италијанскиот актер и музичар Фердинандо Фред Бускаљоне: Проекција на филмот „Фред“ и концерт во Кинотека

На 23 ноември (вторник), со почеток во 20:00 ч., во Кинотеката ќе биде прикажан италијанскиот документарен филм ФРЕД (Fred / 2021, 60 мин., колор, ДЦП). Настанот е организиран од Амбасадата...

Култура 12.11.21 | 08:45

Во Битола промовиран документарниот филм „Сеќавање“ на Роберт Јанкулоски

Синоќа во Битола во новото битолско кино „Манаки“ беше промовиран документарниот филм „Сеќавање“ на уметникот и професор по фотографија Роберт Јанкулоски. Станува...

Култура 15.08.20 | 23:47

Од 19 август почнува фестивалот „Македокс“

Единаесетото издание на „Македокс“ ќе се одржи од 19 до 26 август во паркот кај МКЦ и во летното кино на Кинотеката, а ќе биде посветено на звукот и тишината. Фокусот ќе...

Калеидоскоп 04.05.20 | 21:10

Скандалозен документарец на Нетфликс, „Сан“ пишува дека содржи тврдења оти Дајана се обидела 4 пати да си го одземе животот

Документарецот под името „Being me: Diana“, која се најавува на Нетфликс, се занимава со мрачната страна на животот на најомилената принцеза во историјата – нејзините проблеми...

Калеидоскоп 10.04.20 | 23:01

Погледнете го документарниот филм „Танцот на пастрмките“ и запознајте се со вековниот ритуал на мрест во Охридското езеро

Нуркачкиот центар Амфора го претстави “Танцот со пастрмките”, документарен филм чија цел е запознавање со вековниот ритуал на мрест на Охридската пастрмка која...

Култура 31.10.19 | 09:21

Документарниот филм „Театарот Скупи“ со интернационална премиера на фестивал во Роверето

Документарниот филм „Театарот во Скупи“ ја имаше својата интернационалната премиера на 30-то издание на реномираниот Меѓународен фестивал на археолошки филмови, што...

Култура 07.10.19 | 12:34

Бев сведок и учесник на операцијата „Наследник“ која го донесе Владимир Путин на московскиот престол

Витали Мански е роден во 1963 година, во Лвов, Украина/СССР). Дипломирал на престижниот Државен институт за кинематографија во 1989 година (VGIK) и набргу потоа станува еден...

Култура 23.08.19 | 18:00

Игор и маестро Џамбазов дел од документарниот филм за Анче Џамбазова

Во тек се финалните снимања и подготовка на документарниот филм посветен на животот и кариерата на легендарната македонската театарска и филмска актерка Анче Џамбазова. ...

Филм 14.05.19 | 15:15

Се појавија првите снимки од Михаел Шумахер!

Снимен Михаел Шумахер !! Пет години по тешката повреда на главата заработена на скијање на Алпите камерите влегоа во вилата на семејството Шумахер. Легендарниот светски...

Култура 25.01.19 | 18:01

Проекција на документарецот „Опасни дела“ на фестивалот „Арт Ареа 2“

Вториот ден на Фестивал ArtArea 2 (сабота, 26 јануари 2019) ќе започне со MakeDox. Во 19:00 ќе биде прокажам документарецот „Dangerous Acts Starring the Unstable Elements of Belarus“. „Опасни дела“ е филм...