Ознака: документарен филм
Култура 31.10.19 | 09:21

Документарниот филм „Театарот Скупи“ со интернационална премиера на фестивал во Роверето

Документарниот филм „Театарот во Скупи“ ја имаше својата интернационалната премиера на 30-то издание на реномираниот Меѓународен фестивал на археолошки филмови, што...

Култура 07.10.19 | 12:34

Бев сведок и учесник на операцијата „Наследник“ која го донесе Владимир Путин на московскиот престол

Витали Мански е роден во 1963 година, во Лвов, Украина/СССР). Дипломирал на престижниот Државен институт за кинематографија во 1989 година (VGIK) и набргу потоа станува еден...

Култура 23.08.19 | 18:00

Игор и маестро Џамбазов дел од документарниот филм за Анче Џамбазова

Во тек се финалните снимања и подготовка на документарниот филм посветен на животот и кариерата на легендарната македонската театарска и филмска актерка Анче Џамбазова. ...

Филм 14.05.19 | 15:15

Се појавија првите снимки од Михаел Шумахер!

Снимен Михаел Шумахер !! Пет години по тешката повреда на главата заработена на скијање на Алпите камерите влегоа во вилата на семејството Шумахер. Легендарниот светски...

Култура 25.01.19 | 18:01

Проекција на документарецот „Опасни дела“ на фестивалот „Арт Ареа 2“

Вториот ден на Фестивал ArtArea 2 (сабота, 26 јануари 2019) ќе започне со MakeDox. Во 19:00 ќе биде прокажам документарецот „Dangerous Acts Starring the Unstable Elements of Belarus“. „Опасни дела“ е филм...