Во среда, на 10 јули 2024 година, во Кинотека на Македонија, со почеток во 20:30 часот, ќе може да го погледнете македонскиот игран филм „Најдолгиот пат“.

НАЈДОЛГИОТ ПАТ

(The Longest Road)

Игран филм, Македонија

1976, 126 мин., колор, 35 мм

Режија: Бранко Гапо

Сценарио: Петре М. Андреевски

Улоги: Ристо Шишков, Данчо Чевревски, Дарко Дамески, Душан Јаниќиевиќ, Мето Јовановски

„Најдолгиот пат“ е четвртиот игран филм на Бранко Гапо, кој е заснован врз вистински настани од почетокот на XX век, објавени во зборникот на Петре М. Андреевски „Темни кажувања“. Речиси целиот филм е снимен во екстериери.

Режисерот Бранко Гапо успева да создаде автентична и длабоко впечатлива атмосфера преку внимателно осмислената кинематографија и реалистичната приказна. Користењето на природните пејзажи на Македонија, како и деталното внимание на историските и културните елементи, додаваат на автентичноста и емотивната тежина на филмот.

Актерските изведби во „Најдолгиот пат“ се извонредни. Главниот актер, Ристо Шишков дава силна и трогателна изведба, прикажувајќи ги сложените емоции и моралните дилеми со кои се соочува неговиот лик. Неговата хемија со останатите актери е очигледна, што придонесува за длабочината и комплексноста на наративот.

„Најдолгиот пат“ е значаен не само како историска драма, туку и како длабока човечка приказна за борбата, за надежта и за издржливоста. Бранко Гапо успева да создаде филм кој е и интимен и епски, прикажувајќи ги предизвиците и храброста на македонските револуционери на начин кој е истовремено и универзален и специфичен за македонското искуство.

Награди:

1976 ФЈИФ, Пула, Голема сребрена арена за филм

1976 ФЈИФ, Пула, Сребрена арена за камера на Киро Билбиловски

1976 ФЈИФ, Пула, Диплома за успешна дебитантска улога на Петар Темелковски

1976 ФФ, Ниш, Награда за најхумана улога за Петар Арсовски

1976 ФФ, Ниш, Повелба за машка улога за Ристо Шишков

1977 ФЕСТ, Диплома за најдобра камера на Киро Билбиловски

Возрасна категорија: 16 години

Влезница: 150 денариRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.