Ознака: патување
Свет 17.03.21 | 15:09

Сертификатите за патување во ЕУ ќе важат само со вакцините одобрени во Унијата

Европската комисија го обелодени долгоочекуваниот предлог за дигитални зелени сертификати со кои треба да се олесни патувањето на граѓаните во ЕУ. Како што беше најавено,...

Свет 15.03.21 | 14:24

Целта на ковид пасошите е слободно движење внатре во ЕУ, не олеснување за трети земји

Од Европската Комисија (ЕК) прецизираат дека целта на предлогот за дигитални пасоши е да се олесни движењето внатре во Европската Унија (ЕУ), без да се даваат гаранции...

Свет 13.03.21 | 12:38

И со вакцина нема да може да се патува: Европските „ковид-пасоши“ ќе важат само за вакцините одобрени од ЕУ

Предлогот за воведување на таканаречениот „ковид пасош“ за слободно движење низ земјите на ЕУ, што ќе биде ставен на разгледување на 17 март, ќе важи само за вакцините...

Свет 09.03.21 | 14:44

Белгија ја продолжи забраната за патување и покрај критиките од ЕУ

Европската комисија вели дека се изненадени од одлуката на белгиските власти да ја продолжат забраната за сите неважни патувања во и надвор од границите на земјата. Пред...

Патувања 06.02.21 | 22:45

Во овие земји на ЕУ ќе можеме да одиме само вакцинирани!

Со одобрување на се повеќе вакцини против Ковид-19 и се повеќе вакцинирани лица низ земјите-членки на ЕУ и Шенген-зоната, потребата да им се дозволи патување на оние кои...

Свет 02.02.21 | 08:07

Kарантини, тестови, забрани: Патувањето во ЕУ невозможно во следниот период

Советот на ЕУ ги усвои препораките на Европската комисија за координиран пристап кон ограничување на движењето поради пандемијата на коронавирусот. Препораките се однесуваат...

Свет 30.01.21 | 22:44

Германскиот министер за внатрешни бара да не се патува во странство: Тоа е граѓанска должност

Германскиот министер за внатрешни работи, Хорст Зехофер, апелираше до граѓаните да се откажат од патувања поради пандемијата на корона вирусот. Како што порача министерот,...

Патувања 22.01.21 | 11:46

ЕУ одлучи: Границите остануваат отворени, но се воведуваат рестрикции за патувањата

Лидерите на ЕУ заклучиле на состанок посветен на пандемијата на ковид-19 дека внатрешните и надворешните граници на ЕУ мораат да останат отворени, но со примена на строги...

Свет 21.01.21 | 23:49

Лидерите на ЕУ решија: Границите остануваат отворени, но се воведуваат рестрикции за патувањата

Лидерите на ЕУ заклучиле на состанок посветен на пандемијата на ковид-19 дека внатрешните и надворешните граници на ЕУ мораат да останат отворени, но со примена на строги...

Балкан 19.01.21 | 16:57

Теохарис: Вакцинираните треба слободно да се движат, но вакцинацијата не треба да биде предуслов за патување

Лицата кои што се вакцинирани против Ковид-19 ќе треба да се движат слободно, сепак, мораме апсолутно јасно да ставиме до знаење дека вакцинацијата не треба да биде задолжителна...

Балкан 18.01.21 | 15:06

Тарандилис: Сертификатот за вакцинација нема да биде наметнат за патување, туку целта е да ја намали бирократијата

Сертификатот за вакцинација е за лицата кои сакаат да имаат потврда и да покаже дека е вакциниран и веројатно да не мора да прави тест, а со тоа да се намали бирократијата...

Свет 16.01.21 | 23:08

СЗО е против воведување потврда за вакцинација за патувања

Вонредниот одбор на Светската здравствена организација (СЗО) денеска ги советуваше државите да не ги условуваат меѓународните патувања со докази за вакцинација или...

Свет 16.01.21 | 20:48

Лотар Вилер, прв човек на Институтот за инфективни болести „Роберт Кох“: Ќе имаме повеќе видови, затоа – не патувајте

Првиот човек на Институтот за инфективни болести „Роберт Кох“, Лотар Вилер истакна дека во Германија досега се регистрирани 16 случаи на новата мутација на коронавирусот...

Астро 31.12.20 | 20:27

Каде треба да патувате или да се преселите во 2021 година?

Некои места едноставно ни одговараат поради својот карактер и дух. Ова е местото каде треба да живеете, според вашиот хороскопски знак. Овен – Ирска Вие сте огнен знак,...

Патувања 29.12.20 | 09:42

Ако сакате да патувате догодина можеби ќе ви треба имунизациски пасош

Сега кога вакцините против Ковид-19 почнуваат да се шират, многу луѓе можеби сонуваат за еден ден кога ќе можат да патуваат, да купуваат и да одат повторно на кино. Но,...

Патувања 25.12.20 | 14:09

Најризичните земји за патување во 2021 година

Компанијата Интернационал СОС, која се занимава со здравствени и безбедносни услуги, ја објави годишната листа на најризични дестинации за патувања за 2021 година. Списокот...

Свет 10.12.20 | 10:17

Меѓународни патувања само со апликации за проверка на ковид статусот на патниците

Поради пандемијата, но и поради најавите за конкретни датуми за масовна вакцинација на лѓето ширум светот, веќе се развиваат апликации за проверка на ковид статусот...

Македонија 06.12.20 | 17:14

Примена вакцина против Ковид-19 ќе биде услов за патување во странство?

На денешниот состанок на министерот за здравство и претседателката на Комитетот за имунизација со директорите на сите Здравствени домови во земјава биле посочени...

Патувања 21.11.20 | 22:56

Македонците не се откажуваат од дочек на Нова година во странство: Најголем интерес за Копаоник и Белград

Состојбата и препораките се менуваат од ден во ден, но сепак има интерес за патувања надвор од земјава за новогодишните празници – велат од повеќе познати туристички...

Балкан 01.10.20 | 11:27

Туристичките агенции во Србија од денеска не продаваат аранжмани

Туристичките агенции во Србија од денеска не продаваат аранжмани бидејќи осигурителните компании одбија да ги осигураат, со образложение дека ризикот е голем, поради...