Ознака: патување
Астро 13.07.24 | 22:37

Овие хороскопски знаци сакаат постојано да се во движење

Многу луѓе се преселуваат поради различни причини – од деловни можности и образование до едноставна желба за промена. Честите промени на живеалиштето може да бидат...

Патувања 20.06.24 | 20:40

„Навечер не застанувајте ни на полиција“: Совети за патување низ Грција

Еден од членовите на групата „Грчка инфо“ сподели корисни совети за сите туристи кои планираат да возат низ Грција. Сезоната почна, има гужви, нервоза, се случуваат...

Патувања 11.06.24 | 09:16

Ви се лоши уште пред да влезете во авион? Овие совети ќе ви помогнат да го пребродите стравот

При патување со авион, на многумина им се случуваат болки во стомакот, надуеност или запек. Некои тоа го припишуваат само на стравот од летање, но тоа може да му се случи...

Македонија 27.02.24 | 11:44

Бојмацалиев: Може да се патува со стари лични карти за БиХ

Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев утрово остварил телефонски разговор со министерот за безбедност на Босна и Херцеговина Ненад...

Балкан 27.02.24 | 11:43

Што е вистина: Османи тврди дека БиХ не дозволува да се патува со стари лични карти, Бојмацалиев вели може

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев, утрово оствари телефонски разговор со министерот за безбедност на Босна и Херцеговина Ненад...

Балкан 17.01.24 | 18:01

И тоа го дочекавме: Грци патуваат во Македонија и Бугарија за поевтини производи, тврдат од СИРИЗА

Илјадници Грци одат во Бугарија и  Македонија за да купат многу поевтини производи, дури и оние кои се извезени таму од Грција, посочи портпаролката на СИРИЗА Дора Авгери,...

Свет 03.11.23 | 17:41

Израел ги повика своите граѓани да не патуваат во странство бидејќи антисемитизмот се зголемува

Израел денеска ги повика своите граѓани да не патуваат во странство, со образложение дека антисемитизмот е во пораст ширум светот. Израелските власти „гледаат значително...

Патувања 14.09.23 | 11:44

Моќта на пасошот: Со македонскиот може да патувате во 124 земји без виза, словенечкиот е „најмоќен“ во регионот

Патување во странство? Кај некои пасоши тоа не е проблем, кај други е. Едните речиси никогаш не треба да се грижат за влез во странска земја, другите се соочуваат со долго...

Патувања 06.09.23 | 21:24

Нуди плата од 35.000 евра за „работа од соништата“: Австралиски милионер бара придружник за патувања по светот

Австралискиот Милионер, Метју Лепре, бара личност која ќе патува со него по светот. За оваа „работа од соништата“, како што многумина ја опишуваат, тој нуди плата од...

Балкан 20.08.23 | 11:53

Весиќ: Три часа до Будимпешта со брз воз од 2025 година

Српскиот министер за градежништво, транспорт и инфраструктура, Горан Весиќ денеска изјави дека до 2025 година ќе биде готова брзата пруга Белград-Будимпешта и дека ќе...

Астро 26.07.23 | 11:13

Совршено друштво на патување: Овенот е крал на забавата, а Девицата е кралица на совршената организација

Понекогаш оние со кои патуваме го дефинираат целото наше расположение – сето тоа може да зависи од главните карактеристики на секој знак и нивната личност. Некои...

Вести 07.07.23 | 11:47

Патување без багаж: авиокомпанија нуди услуга за изнајмување облека

Јапонска авиокомпанија лансираше нова услуга, која наводно ќе им овозможи на патниците да резервираат облека, која однапред ќе биде оставена на местото на престој....

Македонија 11.05.23 | 12:39

Ковачевски: Сметам дека е непотребно да ги покажам сметките за моите деца за патот во САД

Приватните патувања на членовите на моето семејство никогаш не биле на товар на Буџетот, изјави денеска премиерот Димитар Ковачевски прашан дали дали на товар на државата...

Сервиси 04.09.22 | 22:18

Метео Балканс: Избегнувајте патување во Македонија и Грција!

Избегнувајте патување во Грција! Оваа препорака ја издадоа синоптичарите на Метео Балканс. Причина за ова е што се очекува опасно време во Македонија и Северна Грција....

Патувања 17.08.22 | 16:08

Совет: Не тргнувајте на пат изморени

Министерството за внатрешни работи, Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата и Факултетот за безбедност денеска на автопатот „Пријателство“...

Патувања 10.08.22 | 11:09

Совети за на пат: Не трнувајте во жешкото, носете течности и правете паузи

Возачите да возат одморени и да бидат внимателни при високи температури – апелира Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) во рамки на летната...

Патувања 01.06.22 | 19:02

Од денеска на раат во Грција на одмор

Од денеска во Грција се укинува задолжителната маска во затворените простори, што воедно беше и последната и единствена Ковид мерка во земјата, откако на почетокот...

Патувања 26.05.22 | 23:06

Д-р Перишиќ: Да не ми ѕвоните од Хургада со дијареа, пијте пробиотик три дена пред патување

Здравствените проблеми, вклучувајќи ги и дигестивните проблеми, може да ви го уништат одморот, но не морат рече гастроентерологот Воислав Перишиќ, гостувајќи во емисијата...

Македонија 23.05.22 | 09:37

Шест хотелски соби со полн пансион, за три дена, иако посетата била дводневна: Кај ги прикривале како новинари, па и скапо го плаќале нивниот престој

Вработени во службата за општи и заеднички работи при Владата, како новинари, на државен трошок престојувале во Софија, Бугарија три дена од 24 до 26 јануари. Кај ги прикривале...

Патувања 21.05.22 | 15:17

Што треба да знаете ако патувате во Грција?

На почетокот на месецов Грција укина голем дел од рестрикциите за спречување на ширењето на ковид-19, а единствената мерка што сè уште е во сила е маската во затворени...