Јапонска авиокомпанија лансираше нова услуга, која наводно ќе им овозможи на патниците да резервираат облека, која однапред ќе биде оставена на местото на престој. Патниците ќе можат да избираат облека со различна големина и за секоја сезона и пригода.

Japan Airlines лансираше нова идеја како начин за намалување на емисиите на јаглерод. Авиокомпанијата соработува со една од најголемите јапонски корпорации, Сумитомо, за да понуди услуга за изнајмување облека за посетителите во земјата. Услугата се нарекува Eni ver, eniver (англиски Any Wear, Anywhere – било облека, насекаде) и целта е да се поттикнат патниците да пакуваат помалку облека во својот багаж, а со тоа да се намали потрошувачката на гориво на авиокомпанијата, а со тоа и емисијата на јаглерод.

Патниците ќе можат да ја користат веб-страницата Any Wear, Anywhere и однапред да ја резервираат услугата за изнајмување облека. Потребно е најмалку еден месец однапред да внесете информации за летот, големината на облеката, должината на престојот и во која сезона патувате. Потоа, облеката ќе биде испратена директно во сместувањето и ќе биде подготвена за патникот кога ќе пристигне во земјата.

Изнајмувањето чини меѓу четири и седум илјади јени (помеѓу 1500 и 2,500 денари), во зависност од бројот на артикли. Посетителите можат да изнајмат до осум парчиња облека за две недели. Покрај системот за онлајн резервации, Sumitomo ги надгледува и набавките, перењето и испораката на облека, во партнерство со компанија за хемиско чистење и добавувач на облека.

Пробниот период првично ќе биде ограничен на посетителите кои пристигнуваат во земјата користејќи ја Japan Airlines до август 2024 година. Меѓутоа, ако услугата се покаже како успешна, Sumitomo би можел да размисли за воведување на други авиопревозници, како што се American Airlines, British Airways, Cathay Pacific Airways и Malaysia Airlines.

Како дел од својата програма Визија 2030, Japan Airlines се надева дека ќе ја прошири употребата на одржливо воздухопловно гориво (SAF). Сепак, со моментално ограничени залихи, превозникот бара други начини за намалување на емисиите на јаглерод.

Иако вадењето на неколку парчиња облека од вашиот куфер можеби не звучи многу, дури и мало прилагодување на тежината на багажот на вашата авиокомпанија може да направи голема разлика на долги растојанија. Претставниците на компанијата и објаснија на јавноста дека секој килограм тежина на летот меѓу Токио (ХНД) и Њујорк (ЈФК) ја намалува емисијата на јаглерод од авионот за 0,75 килограми.

Исто така, кога се спроведува во голем обем, иницијативата би можела да биде многу ефикасна. Според Јапонската национална туристичка организација, 1,9 милиони странски патници ја посетиле Јапонија во мај 2023 година, достигнувајќи ниво од речиси 70 отсто од растот на туризмот забележан пред пандемијата. Овој прилив на странски посетители, потпомогнат од повторното отворање на границите на земјата, може да обезбеди доволно корисници на услугата „Секое носење, насекаде“ за да го направи влијанието позитивно.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.