Ознака: парно греење
Скопје 24.10.23 | 17:57

Дали Бислимовски најавува зголемување на цената на парното во Скопје од следниот месец?

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) до крајот на месецов ќе донесе одлука за цената на парното греење во Скопје што ќе важи од следниот месец, потврди за МИА претседателот...

Скопје 14.10.23 | 12:03

ЕСМ: Започнува новата грејна сезона 2023/2024, граѓаните ќе се разбудат со топли радијатори

Од утре, 15-ти октомври, започнува грејната сезона 2023/2024 за потрошувачите приклучени на системот за централно греење во градот Скопје со кој управува ЕСМ, информираат...

Скопје 02.02.23 | 18:50

Граѓани протестираа кај Автокоманда против новите услови во системот на греење

Граѓани попладнево протестираа кај кружниот тек од Автокоманда поради тоа што според новите промени во системот на греење ќе имаат парно греење од 6 до 22 часот, а не...

Скопје 01.02.23 | 19:10

И градоначалникот на протест во Автокоманда: Не може владата да менува без да ги праша жителите!

Барањата на граѓаните на Автокоманда се и мои барања, потенцираше градоначалникот на Гази Баба Бобан Стефковски, кој на повик на граѓаните се приклучи на граѓанскиот...

Скопје 04.11.22 | 13:43

Скопјани ќе имаат парно цела зима, уверува Владата

Владата на денешната 99-та седница донесе одлука за преземање мерка за финансиска поддршка со засметување на разликата на цена на топлинската енергија на вршителите...

Економија 30.10.22 | 16:08

Од 1 ноември ќе има топлинска енергија, склучен е договор, уверува Бектеши

И од 1 ноември граѓаните ќе имаат топлинска енергија, уверува министерот за економија Крешник Бектеши. Тој на денешната прес-конференција во Владата соопшти дека е склучен...

Скопје 20.10.22 | 15:16

Корсиниците на парното од ЕЛЕМ Енергетика за недела-две се очекува да добијат субвенционирани сметки

Генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски денеска соопшти дека корсиниците на парното од ЕЛЕМ Енергетика во наредниот период ќе ги добијат сметките за плаќање. Како...

Скопје 20.10.22 | 09:26

Лоба бесна: Од 4500 до 5000 денари плаќаме парно секој месец, а парно нема!!

Пејачката Викторија Лоба е бесна што иако плаќа високи сметки за парно греење, во нејзиниот дом е ладно. Вели од година во година ситуацијата со парното се влошила. Од...

Скопје 19.10.22 | 17:19

ЕСМ ја презема и топланата Скопје Север

На 94-та владина седница е најдено решение за затоплување и на граѓаните од Скопје Север. Владата jа разгледа и усвои Информацијата за реализација на Договорот за деловно-техничка...

Скопје 18.10.22 | 15:28

Новите договори за парно ќе се праќаат и по пошта и ќе се постават на веб страницата на АД ЕСМ

ЕСМ Снабдување подготвува поедноставување на постапката за склучување нови договори за парно греење во Скопје и нагласува дека новите начини ќе бидат достапни во следните...

Скопје 17.10.22 | 21:25

Претседателе Пендаровски имате ли греење во Вила Водно или и вие солидарно мрзнете со скопјани?!

Има ли топли радијатори во Вила Водно на македонскиот претседател Стево Пендаровски? Иако грејната сезона започна, радијаторите се ладни. Единствено во раните утрински...

Економија 17.10.22 | 14:04

Бислимоски: Парно греење има, ама нема оти е топло

Претседателот на Регулаторна комисија за енергетика, Марко Бислимоски за „Студио 10“ рече дека минати се времињата кога еден стан со парно се загревал со температура...

Скопје 17.10.22 | 08:13

Радијаторите во Скопје трет ден млаки кон ладни

Веќе трет ден скопјани се будат со ладни радијатори.Така е и денеска кога парното греење е пуштено на минимум и голем дел од граѓаните се прашуваат зошто е тоа така. Но,...

Скопје 13.10.22 | 13:07

ЕСМ: Во 105 објекти не се обезбедени потребните услови за испорака на топлинска енергија

EСМ Снабдување со топлина преку соопштение апелира потрошувачите, заедниците на сопственици и управителите да ги обезбедат потребните услови за непречена испорака...

Економија 28.09.22 | 08:36

Владата одобри средства за непречено снабдување со топлинска енергија на Скопје

Владата на вчерашната седница донесе одлука за одобрување 1,1 милијарда денари на АД „Електрани на Македонија“ (ЕСМ) за набавка на енергенси, ликвидно работење...

Скопје 27.09.22 | 12:59

Решението за парното во Скопје ставено на чекање

Владата има 19 дена да најде решение како ќе ги стопли жителите на Скопје, откако БЕГ кажа дека нема намера да го снабдува градот со топлинска енергија. Со оглед дека темепратурите...

Економија 27.09.22 | 10:29

Власта одбила да нарача и да плати гас од „Макпетрол“ за октомври

ЕСМ, кое всушност го презеде управувањето со БЕГ за снабдување на топлинска енергија, не ги нарачало потребните количини на гас од компанијата „Макпетрол“ за следниот...

Скопје 26.09.22 | 15:25

Влада: Граѓаните на Град Скопје ќе имаат парно – согласно Законот за енергетика загарантирана е јавната дејност да се врши во целост без прекин

Владата на Република Македонија континуирано презема мерки за да обезбеди сигурно и стабилно снабдување со топлинска енергија за граѓаните на Скопје. Во овој...

Скопје 26.09.22 | 09:06

Арсовска се скара и со Ковачевски: Подобро да го решиш проблемот со парното отколку да шеташ од интервју на интервју

Жалам што морам уште еднаш да ја констатирам неспособноста на Владата за справување со предизвиците од енергетската криза, а со кои се соочуваат и скопјани, вели Данела...

Скопје 22.09.22 | 20:38

Битиќи: Владата не е подготвена да ја преземе Топлификација, но греење за скопјани ќе има

Во овој момент владата не е подготвена да ја преземе топлификација, рече вицепремиерот Битиќи, посочувајќи дека има процедури кои мораат да бидат почитувани и дека...