Ознака: парно греење
Скопје 17.02.22 | 21:02

Седум дена ГУЦ нема греење, децата учат од дома

Седум дена учениците од средното училиште „Здравко Цветковски“ нема греење, па е единственото каде учениците следат онлајн настава. Додека надлежните си ја префрлаат...

Економија 20.01.22 | 23:26

Ковачевски: Сè ќе направам граѓаните да имаат топли радијатори

Електричната енергија и затоплувањето на Скопје ни беа две теми на кои се фокусираме периодов. Сè ќе направам граѓаните да имаат топли радијатори. Ветивме дека како...

Економија 17.01.22 | 10:04

Бислимовски: Неиспорачана топлинска енергија нема да им биде фактурирана на потрошувачите кога ќе се прави порамнување во мај

Во однос на неиспорачана топлинска енергија, ниту еден киловат час од оваа неиспорачана топлинска енергија нема да им биде фактуриран на потрошувачите кога ќе се прави...

Скопје 13.01.22 | 08:59

СДСМ: На Арсовска не ѝ се даваат eден милион евра за парно за скопјани

Градоначалничката Данела Арсовска освен што покажува неспособност и незаинтересираност за проблемите на скопјани, не работи ништо. Наместо да менаџира единствено...

Скопје 09.01.22 | 14:08

Половина Скопје се смрзнува, радијаторите „кочан“ студени

Половина Скопје сред зима е без парно греење, а Владата не презема ништо. Веќе неколку дена половина од населбите во Скопје или немаат парно греење или имаат со многу...

Скопје 08.01.22 | 16:55

Ладните радијатори ги налутија скопјани, Регулаторна ги праќа да се жалат

Скопјани останаа без парно деноввие. Се погласни се корисниците на БЕГ дека нините радијатори се ладни, а становите ги греат со клима уреди или греалки, -Вчера немавме...

Скопје 07.01.22 | 11:29

Скопјани се жалат на ладни радијатори – плаќаме сметки цела година, се догреваме со клима-уреди

Ладни радијатори, премрзнати граѓани… Корисниците на централното парно греење што им го испорачува „Балкан Енерџи“ се жалат дека радијаторите речиси воопшто не...

Скопје 30.12.21 | 14:35

Скопјани можат да останат без парно греење од 1 јануари: Гаспром не ни дава доволно гас

Првиот ден од новата 2022 година за речиси 60 илјади скопјани може да биде многу студен. Корисниците на парно греење на компанијата БЕГ (Балкан Енерџи Груп) од 1 јануари...

Скопје 25.09.21 | 09:59

Грејната сезона може да започне и порано

Регулаторна комисија за енергетика и водни услуги на Република Македонија (РКЕВУ) соопшти дека доколку прогнозата за средната надворешна температура за следниот...

Скопје 08.05.21 | 11:33

Скопјани може да очекуваат поевтино парно греење во следната грејна сезона

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) Марко Бислимоски очекува скопјани да плаќаат поевтино парно греење во следната грејна сезона. -Актуелната...

Економија 30.07.20 | 10:19

Утре ќе се знае дали и колку ќе поскапат струјата и парното

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) утре треба да ги донесе одлуките за цената на електричната енергија и за парното греење за скопјани што ќе важат во текот...

Македонија 12.06.20 | 23:00

Владата нема да ја обжали пресудата на Судот во Стразбур за исклучените граѓани од парно

Владата нема да ја обжали пресудата на Големиот судски совет на Европскиот суд за човекови права од Стразбур  (ЕСЧП) што ја добија исклучените граѓани од системот за...

Економија 20.05.20 | 12:59

РКЕ ја намали цената за приклучок на парно за новите згради

Цената за приклучок на парно греење е намалена за 37 проценти, односно од 3.180 денари на 2.000 денари по инсталиран киловат, соопшти денеска претседателот на Регулаторната...

Економија 29.01.20 | 16:12

Исклучување од системот за парно само ако докажете дека ќе се греете поефикасно

Секој граѓанин приклучен на парно греење ќе има можност да се исклучи само доколку системот што ќе го користи во иднина е енергетски ефикасен. Ова ќе биде дел од Предлог-законот...

Економија 07.11.19 | 17:10

Ладни радијатори во ноември, сметки исти, граѓаните лути, надлежните работеле по правила

Со ладни радијатори во своите домови, па и фирми се соочуваат скопјани кои се греат на централно греење. Иако грејната сезона започна пред три недели, во вечерните часови...

Скопје 02.11.19 | 16:23

Шилегов: Цената за парно греење во северниот дел на Скопје ќе се намали за 20-30%

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, во интервју за „360 Степени“ зборуваше новото претпријатие „Градски енергетски системи“ АД Скопје, формирано од градот...

Скопје 06.10.19 | 11:46

Од утре топли радијатори за скопјани

Поради падот на надворешната температура oд утре започнува грејната сезона за потрошувачите приклучени на системот за централно греење во градот Скопје со кој управува...

Скопје 12.09.19 | 11:21

Шилегов најави пониски сметки за парно откако Град Скопје ќе ја преземе топловодната мрежа

Наредната недела на седница на Советот на Град Скопје треба да биде изгласана одлуката за преземање на топловодната мрежа и веднаш почнуваме постапка пред Регулативната...

Економија 22.04.19 | 22:15

Дел од исклучените од парно, сепак, ќе плаќаат паушал

Нови проблеми за исклучените од системот на греење. Новите правила кои важат од  01 април предвидуваат дека паушал и натаму ќе плаќаат граѓаните кои не живеат во становите...

Економија 15.04.19 | 15:26

Награди за тие кои се греат преку топлификација

Начинот на исклучување на потрошувачите од системот за топлинска енергија во Скопје е преземен од европските директиви кои се однесуваат на обновливите извори и енергетската...