Ознака: овошје
Здравје 21.06.20 | 23:49

Овие 5 намирници најздраво е да се јадат сурови

Некои од прехранбените производи мора термички да се обработат пред да се конзумираат. Меѓутоа, има и такви кои со термичката обработка ја губат својата нутритивна...

Кујнски тефтер 21.01.20 | 14:38

Кои намирници не се мијат пред да се готват

Иако се чини логично дека секоја намирница пред готвењето треба да се измие, за некои од нив оваа навика е повеќе штетна отколку добра. Миењето на одредена храна може...

Здравје 12.08.19 | 21:48

Постои ли предозирање со овошје?

Знаеме дека е здраво да се јаде едно јаболко на ден. Но може ли премногу овошје да биде нездраво? „Дефинитивно може“, одговара германскиот лекар Карстен Лекутат. Овошјето...

Здравје 13.07.19 | 20:11

СЗО објави листа од 12 најотровни производи: Овие овошја и зеленчуци имаат најмногу пестициди!

Секоја година, Светската здравствена организација објавува листа од 12 најотровни производи кои се наоѓаат на полиците во продавниците. Со години наназад првото место...

Здравје 05.07.19 | 23:02

Со ова овошје се слабее

Веќе знаете дека не постои волшебно стапче со кое ќе ги изгубите килограмите, но некои намирници се одличен избор кога се обидувате да го отстраните вишокот на масни...

Економија 25.05.19 | 15:49

Русија ја укина забраната за увоз на овошје од Македонија

Федералната служба за ветеринарен и фитосанитарен надзор на Руската федерација од понеделник целосно ја укинува забраната за увоз на коскесто овошје. Конкретно, од...

Здравје 06.04.19 | 09:00

Овошни комбинации кои се кобни за вашето здравје

Не мешајте ги киселото и слаткото овошје Не треба сите видови овошје да ги јадете заедно. Киселкастото овошје како што е цитронот и другите цитруси, ананас, калинка,...

Здравје 28.02.19 | 14:27

Нови правила за консумирање на овошјето

Не го мешајте киселото со слаткото овошје Не треба сите видови овошје да ги јадете заедно. Киселкастото овошје како што е цитронот и другите цитруси, ананас, калинка,...

Македонија 18.01.19 | 23:31

Ивор Мицковски: Око ќе ми истече колку е загадено, кажаа ли нешто, зеленчук, овошје, ама па пазарите ги рикнаа

-Абе пече грло, око ќе ми истече колку е загадено. Кажаа ли нешто, зеленчук, овошје, ама па пазарите ги рикнаа. Абе преземете нешто бе нублери, имате ли мозок, напиша вечерва...

Здравје 16.12.18 | 08:21

Минералите се кријат во овие намирници

За човекот е многу важно да внесува доволен број минерали во својот организам. Токму затоа кога станува збор за минералите, треба да имате неколку работи во предвид. На...